Ilūkstes baltie goda cimdi - Latvijas simtgadei un novadniekiem par godu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Baltie goda cimdi Latvijas simtgadei - šādu akciju, noadot 100 baltus cimdus un vēlāk to dāvājot Ilūkstes goda viesiem, novada goda pilsoņiem, labākajiem darba darītājiem, daudzbērnu māmiņām, uzsācis Ilūkstes novadpētniecības muzejs Sēļu istaba.

Baltos cimdus gan dūraiņus, gan pirkstaiņus ada un dāvā muzejam paši Ilūkstes novada iedzīvotāji, daži solot noadīt pat 10 cimdu pārus.  

Patafons, kas spēlē, dažādi seni radio un televīzijas aparāti, neparastas saimniecības lietas - tās ir Ilūkstes novadpētniecības muzeja Sēļu istabas pērles, izrāda muzeja vadītāja Vanda Rimša, aicinot pie galda, uz kura šobrīd grezni rotājas svaigākais Ilūkstes lepnums un vizītkarte - adīti un tamborēti baltie goda cimdi, kuru izcelsmes vēsturiskās saknes arī ir meklējamas tieši Ilūkstē.

“Mēs arī vēsturiski esam izpētījuši, un arī Latvju rakstu grāmatā esam atraduši, ka jau no 19.gadsimta tieši baltie cimdi nāk no Ilūkstes kā goda cimdi. Pamats cimdam ir balts, un pa virsu nāk raksti un izšuvumi,” stāsta Rimša.

Ilūkstes baltie goda cimdi - Latvijas simtgadei un novadniekiem par godu
00:00 / 03:42
Lejuplādēt
Tieši baltie cimdi būs ilūkstiešu devums Latvijas simtgadei. Ideja neesot gluži nejauša, jo muzejā darbojas čaklu dāmu rokdarbnieču klubiņš, kuras vienā no pulcēšanās reizēm arī nolēmušas dot savu artavu nozīmīgajai valsts dzimšanas dienai par godu.

“Mēs jau sākumā ar joku ierunājāmies, ka vajadzētu ko īpašu sarūpēt Latvijas simtgadei. Un kaut kas ieteicās, ka varētu 100 pārus cimdus noadīt. Un kāpēc ne...” stāsta Rimša.

“Latviešiem cimds godā bijis vienmēr. Agrāk meitai bija jāpieloka pūralāde ar 130 - 150 cimdiem, un jābūt gan darba cimdiem, gan rakstainiem cimdiem, gan ikdienas cimdiem, gan goda cimdiem,

ko uzlikt jaunajam vīram uz pleciem, vīramāti sagaidīt un pielabināt vai apdāvināt jaunos radus. Arī gotiņai uz ragiem lika, nu visur noderēja tie baltie goda cimdi. Mēs savulaik esam uzrakstījuši projektu un pētījām Sēļu rakstus cimdos, un izrādījās, ka Ilūkstes cimdos pamats bija balts, kuram virsū bija dažādi rakstiņi,” saka Rimša.

“Tā arī nolēmām adīt baltos goda cimdus, adīsim 100 un līdz 18. novembrim noadīsim. Jau tagad mums ir 40 cimdu pāri,” atklāj Rimša.

Padzirdējuši par balto cimdu adīšanas akciju, šobrīd atsaucīgi ada un uz Sēļu istabu cimdus nes iedzīvotāji jau no visa Ilūkstes novada, daži pat vairākus. Tā būs skaista dāvana gan valstij, gan pašai Ilūkstei, saka Vanda Rimša, jo cimdi neieguls muzeja ekspozīcijā, bet paši kļūs par dāvanu ievērojamākajiem Ilūkstes novada ļaudīm.

“Dažas adītājas jau atnesušas pa 7 un 8 pāriem un sola noadīt pat 10 cimdu pārus. Katrai adītājai savs rokraksts, kāda izšuj balto cimdu ar pērlītēm, kāda ieada kādu ornamentu un rakstu. Mēs esam izdomājuši, ka vēlāk šos cimdus dāvināsim Ilūkstes novada godos, novada svētkos, mūsu ciemiņiem, goda pilsoņiem, daudzbērnu māmiņām, visādiem labiem cilvēkiem, kami noderētu to pūrā,” stāsta Rimša.

Vienkopus baltos 100 Ilūkstes goda cimdus Sēļu istabā varēs aplūkot jau valsts svētkos 18. novembrī, pēc tam ar tiem varēs lepoties īpašie Ilūkstes viesi un novada ļaudis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti