Dienas ziņas

Rēzeknē bērni ar autismu apgūst svētku tradīcijas

Dienas ziņas

Valtaiķos aizvadītas labdarības lieldienas

Gulbenē iepazīstina ar dabiskajām krāsvielām

Gulbenes rokdarbnieces iepazīstina ar dabiskajām krāsvielām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Tāpat kā Lieldienu olas, arī vilnu var krāsot gan mākslīgi, gan dabiski. Kā dabas materiālus lietot un ko no tiem sagaidīt, izzināja Gulbenes rokdarbnieces.

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejā rosīga atmosfēra – atnākušie rokdarbnieki un amatnieki grib saprast, kā vilnai, kas sākotnēji ir neitrāli gaiša, ar dabas materiāliem piešķirt krāsu.

“Sajūtas ir, ka gribas to darīt. Īstais laiks, jo tik ilgus gadus jau tas ir bijis tā, ka tikai nopirkt gatavu. Vienalga, dzija, lins vai vilna, vai kokvilna. Vai no kādiem seniem krājumiem. Tagad ir pienācis tas brīdis, kad gribas ar savam rokām to darīt,” stāsta Gulbenes Tautas lietišķās mākslas studijas “Sagša” vadītāja Biruta Akmentiņa.

“Bieži vien jau tādu ļoti spilgtu nedabūsim. Pārsvarā jau būs zaļganie, pelēcīgie, dzeltenīgie, smilškrāsas toņi. Visgrūtāk, ko ir dabūt - zilos, sarkanos,” skaidro Latvijas Dabas muzeja (LDM) Botānikas nodaļas vadītāja Inita Dāniele.

Lai arī tagad - Lieldienu olu krāsošanai - cilvēki lūko pēc dabas materiāliem mežmalās, kas vēl tikai kūst no sniega, Inita Dāniele atklāj, ka izteiktu krāsu piešķir arī tie dabas materiāli, kas ikdienā liekami uz pusdienu galda:

“Mans īpašākais paņēmiens ir izmantot sarkano kāpostu. Un tad var dabūt tās olas nokrāsot  zilganos toņos, un pilnīgi neticas, ka tā ir dabiskā krāsa, un liekas, ka tas gan ir mākslīgi krāsots. Bet, protams, ka tur var izmantot daudzas dažādas gan zāļu tējiņas, jau iepriekš savāktās, tradicionālās sīpolu mizas, var paskatīties, kas mums stāv virtuvē skapītī un izmantot kurkumu, karkādi, tēju, kafiju - arī olām var izmantot.”

Vilnas apstrādi gulbenieši plāno apgūt visa gada garumā ekskursijās un lekcijās, bet muzejā jau tagad teic - Gulbenē vilnas apstrādei ir vēsture, jo dzirnavu te netrūkst. Vilnas izziņas cikla laikā rokdarbnieces darinās arī savus darbu, jo decembrī plānota izstāde.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti