Dienas ziņas

Ministru kabinetā iededz Latvijā pirmo viedegli

Dienas ziņas

Viļānu novadā tiekas Latgales audžuģimenes

Gaujienā novērtē dūraiņu adīšanas tradīcijas

Gaujienā novērtē dūraiņu adīšanas tradīcijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Apes novada Gaujienā ar dūraiņu izstādi apzina šobrīd un agrāk tur izadītos etnogrāfiskos rakstus. Īpaši rakstaini ir tieši paaudzēm glabātie dūraiņi, tajos atrodami ne tikai etnogrāfiskie raksti, bet arī ģimenēs pieņemti simboli. Ar dūraiņu izstādi Gaujienā iecerēts veicināt iedzīvotāju interesi par rokdarbiem un adīšanu.

Vija Ciguze sevi par lielu adītāju nesauc, bet izstādē ir pat vairāki viņas adīti cimdu pāri un arī ikdienā viņa valkā pašas adītus pirkstaiņus.

“Parasti adīju dūrainīšus, bet pagājušajā gadā izdomāju, ka man vajadzētu iemācīties pirkstaiņus adīt. Nu pirmie pirkstaiņi man te, protams, nav. Tie iznāca šausmīgi – viens lielāks, otrs mazāks, bet pēc tam jau lēnā garā es iemācījos un pagājušajā ziemā noadīju vismaz kādus piecus pārīšus," stāsta rokdarbniece Vija Ciguze.

Pagājušajā gadā Vija apguvusi ne tikai pirkstaiņu adīšanu, bet arī jaunu rakstu dūraiņiem. To noskatījusi kādā žurnālā un vēlāk arī iemācījusi paziņai.

“Tas cimdiņš jau diezgan ātri adāa. Ja tā sēdētu un adītu, tad noteikti pa dienu to cimdu pārīti varētu uzadīt. Bet nav jau tā laika, tāpat ir visādi citādi darbi, arī mājas darbi. Ja galīgi viss saiet grīstē un negribas neko citu darīt, tad paņem un sāc skaitīt, tad visas tās sliktās domas pazūd un tad atkal ir tā, ka var drusciņ nomierināties,” turpina Ciguze.

Izstādē apskatāmi vairāk nekā 100 cimdu pāri. Izstādes organizatore arī pauž gandarījumu par to, ka te redzami ne tikai gadiem noglabāti cimdu pāri, bet kāda jaunā māmiņa, kad ikdienā ada zeķes, īpaši šai izstādei, izadījusi arī vienu no saviem pirmajiem cimdu pāriem.

“Ir gan Laimas un Māras, gan ir tas ļaunais, ir tie krustiņi," saka Gaujienas tautas nama vadītāja Laima Poševe. "Un arī, ja dzimtā ir labs bitenieks vai mežā ejošs cilvēks, tad mēs varam arī rakstā redzēt to bitīti. Arī vīram, kas iet uz mežu, darba cimds ir īpašs – izadīts. Nav viņš tāds vienkāršs, mēs varam redzēt cimdiņos.”

Izstāde redzami arī cimdi, kas, gaujieniešu prāt, vislabāk raksturo tieši šo pusi, arī tādi, kas te tapuši pirms 80 gadiem. Gaujienā arī ievērots – daudzi uz izstādi nāk ar rūtiņu kladi un zīmuli, lai redzētos adījumu rakstus atšifrētu un mēģinātu pēc tam izadīt ko līdzīgu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti