4. studija

4. studija

4. studija

Tetovējumu modes mainīgās tendences

Ielu muzikanti: visām gaumēm un dvēseles noskaņojumiem

Cik pelna ielu muzikanti?

Rīgas ielu muzikanti atļāva Latvijas Televīzijas raidījumam "4.studija" ielūkoties viņu dzīves aizkulisēs. Starp viņiem sastopami pat mākslinieki, kas nolaidušies no operas dēļiem un sastāda citu mūziķu uzstāšanās grafiku. Arī LTV žurnālistei radās izdevība uzdziedāt tunelī, lai kaut nedaudz saprastu, kāda garoziņa ir šai dienišķai maizītei. 

LTV raidījums "4.studija" ieskatījās ielu muzikantu dzīves aizkulisēs, lai novērtētu šo mūziķu profesionālos dotumus. Pie tirgus tiek pamanīts indiāņu izcelsmes ielu muzikants. "Es esmu no Ekvadoras. Visās dziesmās es pārstāvu savas tautas mūziku, nesu to pasaulē - savu mūziku, tradīcijas un kultūru," stāsta mūziķis Andress no Dienvidamerikas.

"Pie indiāņa vairāk man patīk meditācijas un klasiskā mūzika," bilst Margarita.

Arī Rīgas tuneļos novērojami dažādi priekšnesumi. Viens no muzicētājiem ir Kārlis Ārgalis-Straumēns, kurš astoņdesmitajos gados uz lielās skatuves dziedājis kopā ar Noru Bumbieri, sacerējis tā laika hītu "Dievmātei", piedalījies "Mikrofona" dziesmu aptaujā: "Sajūtas ir burvīgas - pirmoreiz dziedāt tunelī - tik laba akustika, tikpat kā koncertzālē."

Lai gan bijušajam mūziķim zvaigznes nav bijušas pārāk vēlīgas muzikālajai karjerai, viņš teic, ka dziedāšana tunelī tomēr nav īsti viņa lieta: "Kauns! Ja iet kāds pazīstams, domātu, ko te Ārgalis māžojas pašā Rīgas centrā."

Pāris soļus tālāk skan leģendārā Viktora Coja dziesmas. Skan neslikti. Blakus tunelī franču melodijas piedāvā akordeonists Mārtiņš: "Es spēlēju to, kas patīk, nevis, ko grib cilvēki. Kvalitatīvi visvairāk uzstājas Vecrīgā, te dažādi - cits labāk, cits sliktāk."

"Zelta zivtiņas" tunelī starp šlāgeriem, apakšveļu un hipijiem satiekams arī tautā zināmais Mārtiņš Gricmanis, kurš tunelī ir sastopams katru dienu: "Es dziedu pianista Raimonda Paula dziesmas." Mārtiņš teic, ka labāk viņš spēlējot akordeonu, bet instrumentu viņam atņēmuši. Tagad jāpiepelnās dziedot. Lai gan puisis apgalvo, ka slikti dzied, viņa dabas doto talantu augstu vērtē bijušais operas solists Uldis Leiškalns: "Notis viņš nepazīst, bet pazīstamas melodijas un vārdus lasa. Skaisti skan - ja viņu paskolotu, visu laiku skanētu, tad dzīvotu pa kāzām un koncertzālēm."

"Es 12 valodās dziedu, pārsvarā latviešu tautas dziesmas, operu ārijas," bijušais operas solists nekaunas par faktu, ka ir ielu muzikants un dzied duetā ar Mārtiņu Gricmani. Viņš nokāpis no pašas Operas skatuves, lai iepriecinātu Vecrīgas viesus.

"Operā ir kā cietumā - tikai pa notīm. Operā putekļi, dzēlīgi kolēģi, intrigas, neizpildāmi noteikumi, tāpēc izmeta ārā – te, svaigā gaisā, brīvs kā putns gaisā. Alga tā pati - minimālā - tas pats, kas sētniekam," turpina Uldis Leiškalns.

Viņš kā profesionāls mūziķis ir Vecrīgas ielu muzikantu "boss", kurš sastāda grafiku: kad, cikos un kurš mūziķis uzstāsies: "Es sastādu šo grafiku, jo mani ievēlēja par šīs ielas prezidentu. Šiem zēniem "Ansamblis nr.1" ar Emīlu priekšgalā vēl līdz Berlīnes orķestrim jāaug, bet viņi kvalitatīvi spēlē."

"Leiškalns profesionāli dzied, pārējie bieži spēlē nu tā... Mācījušie kur nu kurš, mūzikas vidusskolās, arī ārzemēs. Citur studenti strādā Makdonaldā, mēs labāk uzspēlējam un ikdienā darām citas lietas," stāsta ielu muzikants Emīls.

Tikmēr savu laiku, kad varēs uzstāties, gaida jauniešu grupa, kuri vēl tikai studē mūzikas zinības. "Mēs nedzeram, mēs esam sportisti, atturībnieki, mēs spēlējam, patīk spēlēt, sākām, kā azarts," bilst Germans un Emīls.

Pie Brīvības pieminekļa skan tā, ka varētu padomāt, ka notiek kāds brīvdabas koncerts profesionāļu sniegumā. Bet nē, arī šie jaunieši ir ielu muzikanti. "Mēs spēlējam to, kas pašiem patīk, 60.-70. gadi, ārzemju populārā mūzika," stāsta Laura Pīterāne.

Arī šie mūziķi reiz dienās būs profesionāļi, jo studē mūziku gan šeit pat Latvijā, gan ārzemēs. "Divi gadi apritējuši, kopš divatā esam uz ielas. Parasti divatā nopelnām vidēji 50 eiro stundā," atklāj Laura.

"Kvalitāte dažāda, tur jābūt ļoti augstas raudzes speciālistam, lai varētu pateikt, vai tas ir kvalitatīvi. Šiem jāpamācās," vērtē bijušais operas dziedonis Uldis, pirms sāk dziedāt krievu romanci.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tautas māksla
Kultūra
Jaunākie
Interesanti