Brīvdabas muzejā svinēs Putras dienu un Veļu vakaru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā svētdien, 18.oktobrī, no plkst. 12 līdz 20 no Priedes kroga līdz pat Hernhūtiešu saiešanas namam notiks Putras diena un Veļu vakara sagaidīšana.

"Svētdien Brīvdabas muzejā ir divas tradīciju atzīmēšanas. Viena no tām ir Putras diena un otra ir Veļu vakars. Gluži saistīti tie nav, bet mēs vienā dienā to esam salikuši, lai var tiem veļiem cienastu savārīt, un putra bija tas tradicionālākais veļu cienasts. Pa dienu no pulksten 12, izejot cauri vairākām sētām, katrā sētā būs degustējama kāda putra. Viena būs tradicionālāka veco laiku putra un būs arī mūsdienīga. Vakarā no pieciem Hernhūtiešu saiešanas namā būs Veļu vakars, kuru vadīs folkloristi un Kapusts Andris. Tur būs gan cienasts, gan rotaļas, gan rādīs, ko darīt Veļu vakarā," stāsta Brīvdabas muzeja Izglītības un informācijas nodaļas vadītājs Igors Ziemelis.

Putra ir leģendām apvīta un tradīcijām bagāts ēdiens - to ēduši kā lieli, tā mazi, kā karavadoņi, tā arī zemnieki. Latvijā putru ēšanai ir senas tradīcijas un tai ir neskaitāmi nosaukumi - putra, biezenis, grūdenis, ķempe (bieza putra), pļepenīca (šķidra putra) un citi.

Putras dienā Brīvdabas muzeja Priedes krogā no plkst. 12 tiks vārīta seno dienu miežu piena zupa un mūsdienu grūbu putra ar sēnēm baltvīnā. Nidas zvejniekciema "Kuršos" no plkst. 13 tiks demonstrēta miežu putras ar skābiem kāpostiem vārīšanu skarbos apstākļos dūmistabā saimnieces Dairas Jātnieces vadībā. Vidzemes zemnieka sētā no plkst. 14 notiks putras vārīšana vasaras virtuvē - slietenī. Būs pieejama arī saldā godu putra un Ulmaņlaika siltie grūbu salāti - gards cienasts no Donu Ilzes.

Hernhūtiešu saiešanas namā un Vidzemes sētā no plkst. 17 līdz 20 notiks Veļu vakars folkloras kopu "Grodi" un "GaraTaka" vadībā. Kad naktis kļūst garākas par dienām, lauku darbi ir padarīti un pār zemi bieži nolaižas migla, klāt ir Veļu laiks. Dažādos Latvijas novados Veļu laiks tiek saukts arī par Zemlikām, Dievainēm, Dvēseļu dienām, Ķauķu laiku, Iļģu laiku un vēl citādi. Parasti tas turpinājies no Miķeļiem līdz Mārtiņiem. Par veļu laika tradīcijām saglabājušas liecības gan no baltvācu mācītāju vērojumiem, gan ticējumos un atmiņu pierakstos.  

Brīvdabas muzeja Veļu vakarā kopā ar folkloras kopām tiks stāstīts par tradīcijām, tiks mieloti veļi, būs rotaļas. Visas dienas garumā - podu un karošu parāde, jaunā medus degustācija un sveču liešanas darbnīca Nidas dūmistabā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti