Briežciema meistares mācīs aust lakatus bez stellēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Latvijā šajās dienās norisinās pasākums “Satiec savu meistaru”. Šogad jau desmito reizi šī pasākuma ietvaros ir iespējams pie amatniekiem, tautas lietišķās mākslas meistariem, stāstniekiem, teicējiem, muzikantiem vairāk nekā 150 vietās apgūt jaunas prasmes un iemaņas.

Briežciema meistares mācīs aust lakatu bez stellēm
00:00 / 04:01
Lejuplādēt

Balvu novada Briežuciema pagasta centrā baltas ķieģeļu daudzdzīvokļu mājas trešā stāva dzīvoklī atrodas Briežuciema aušanas un rokdarbu darbnīca “Atspole”. Šī būs viena no vietām, kurā šo svētdien notiks pasākums “Satiec savu meistaru". Ieejot darbnīcā, redzams, ka vairākās telpās izvietotas stelles.

“Mums ir četras seno laiku stelles un trīs ir no Somijas. Mēs te aužam, šujam, izšujam, tagad vēl rāmīšos darinām lakatus. Mēs sanākam kopā un parādām, ko mēs protam, ko katrs var. Un vēl mēs lauku tortes cepam,” stāsta darbnīcas vadītāja Anna Pundure.

Darbnīcā ir iespējams arī ikdienā cilvēkiem no malas apgūt dažādas amatu prasmes. Arī Daidze Andersone uz darbnīcu dodas, lai iemācītos aust.

“Piemēram, tas ko tagad es daru, tie ir vairāk kaut kādi izmēģinājumi, skatos, ko vispār var aust, - ir pakulas, ir ietītas iekšā priežu skujas, bērzu zariņi, niedres, te ir vilnas diegi, skatos ko var uzaust, izskatās brīnišķīgi. Šī ir ceturtā reize, kad es esmu šeit,” saka Daidze Andersone.

Pasākuma “Satiec savu meistaru” laikā darbnīcā būs iespējams iemācīties arī to, kā aust lakatus bez stellēm. Tehnika pielīdzināma lāpīšanai. Meistare Skaidrīte Pakalnīte skaidro, ka sākumā nepieciešams rāmis, kas meistarei izveidots no koka. Četrstūra rāmis sadalīts uz pusēm, veidojot divus trijstūrus. Šajos trīsstūros savilkti diegi, kas veido lakata pamatu. Šāda pamata sagatavošana Skaidrītei prasa vien pāris stundas, taču paša lakata izveide, ja cītīgi darbojoties, prasa trīs dienas, ja slinkāk strādā, tad nedēļu. Kā norāda meistares, šī tehnika pat tos, kuriem rokdarbi tik ļoti nepadodas, spēj aizraut.

Savukārt blakus esošajā Baltinavas novadā meistari stāstīs un rādīs, kā cept baltmaizi speciālajā maizes krāsnī.

“Notiks darbnīca “Maizes cepšanas gudrība”. Kamēr cepsies maizīte, kopīgi pārrunāsim dažādos maizes cepšanas veidus, cepšanas tehnikas, noskaidrosim katra meistara cepšanas noslēpumus. Mums ir svarīgi apzināt šos te cilvēkus, lai spēja un prasme uzcept gardu maizīti neaiziet nebūtībā, lai receptes nepazustu,” norāda Baltinavas novada sabiedrisko attiecību speciāliste Madara Siliņa.

Šodien un rīt visā Latvijā vairāk nekā 150 vietās pasākumā “Satiec savu meistaru” būs iespēja apgūt dažādas amatu prasmes. Latgalē tā būs lupatu deķu aušana, linu auklu pīto apavu jeb petērņu pīšana, koka spaiņu, kubulu un citu trauku veidošana, rotaļdeju un danču apgūšana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti