Dienas ziņas

"Tautas panorāma" uzklausa iedzīvotājus

Dienas ziņas

Liepājas Karosta piedzīvos pārmaiņas

Atklāj izstādi "Mans tautastērps"

Bauskā atklāj izstādi «Mans tautastērps»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ar projekta “Mans tautastērps” pirmās izstādes atklāšanu Bauskā, sācies izstāžu cikls, kas turpināsies pusotra gada garumā, apceļojot visu Latviju. Caur fotogrāfijām, kur redzamas dažādas sievietes dažādos tautastērpos,  atspoguļots mūsu senču mantojums un vērtības. Iecerēts arī, ka vēlāk šie tautastērpu stāsti tiks apkopoti grāmatā.

Skandējot  tautas dziesmas, kam gluži tāpat kā savam tautastērpam,  būtu jābūt katrā  mājā,  savu simtgades ceļu  Bauskā sāk izstāde ''Mans tautastērps''. Ideja iemūžināt un popularizēt latvju sievietes savos tautas tērpos radusies ģimenes ārstei Ilzei Strēlei, kuras vaļasprieks jau daudzus gadus ir dziedāšana un  fotogrāfēšana:

„Tiek fotogrāfēti kolektīvi tērpos, varbūt atsevišķi cilvēki kolektīvu tērpos, bet es līdz šim vēl nekad nebiju redzējusi, ka tiek fotogrāfētas sievietes katra savā personiskajā tautastērpā.”

Kopš 2015. gada rudens dažādos  Latvijas kultūrvēsturiskajos novados  fotogrāfijās iemūžinātas 25 sievietes, tostarp arī divas ārzemēs dzīvojošas latvietes, kuras atsaukušās  aicinājumam dalīties ar savu tautastērpa stāstu, kāds neapšaubāmi ir katrai no dalībniecēm.

„Es pieņemu, ka tas ir veidots apmēram 1940. gadā, jo mana vīra vecmāmiņa dziedāja korī un dziedāja šajā tautastērpā. Tas bija Skrīveros, bet visām skrīverietēm kā tāds kolektīvs noformējums bija Rucavas tautas tērps,“ stāsta skrīveriete Daiga Martinsone.

Jelgavniece Mārīte Pumpure: „Mūsu ģimenē tie sapņi par tautastērpiem ir jau no dikti seniem laikiem, un kaut kā mēs visas ģimenes sievietes esam tikušas pie tiem tautastērpiem.”

 Līdzās  fotogrāfijām, kas uzņemtas  Latvijas dabā, arī apraksts, kuru Dace Sadaka papildinājusi ar dzejas rindām.  Atsevišķi izcelta arī sieviešu tradicionālā galvas rota vainadziņš, kuru rotu meistare  Ginta Zaumane iemūžinājusi  izšuvumā.

Jau nākammēness izstāde būs apskatāma Jelgavā, bet darbs turpinās, un līdz Latvijas simtgadei iecerēts 100 fotogrāfijas apkopot  grāmatā ''Tautastērpu stāsts''.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti