Aprīļa sākumā visā Latvijā notiks pasākums «Satiec savu meistaru»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

No 1. līdz 3.aprīlim visā Latvijā jau astoto reizi notiks pasākums "Satiec savu meistaru!". Vairāk nekā 150 vietās mācekļus pie sevis aicinās tautas lietišķās mākslas meistari, stāstnieki, teicēji un muzikanti. Šogad pasākumā īpaši liels skaits dalībnieku pievērsušies tautastērpu darināšanai, uz ko, iespējams, rosinājis arī Latvijas Nacionālā kultūras centra īstenotais projekts"Katram savu tautastērpu".

"Pārskatot visus šī gada pieteikumus, atliek secināt, ka populārākā joprojām ir aušana - jostu aušana, brunču audumu aušana. To varēs apgūt gandrīz 80 norises vietās. Toties tautastērpu kreklu izšūšanu mācīs Ciemupē, Smiltenē un Talsu novada Spārē. Berga bazārā Rīgā būs unikāla iespēja apskatīt vairākus arheoloģisko tērpu atdarinājumus un apgūt iemaņas arheoloģiskā krekla sašūšanā, kuram visas vīles tiek šūtas ar rokām," stāsta Latvijas Nacionālā kultūras centra tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena.

"Pasākuma ietvaros vairākās Latvijas vietās varēs mācīties tradicionālo ēdienu gatavošanu - piemēram, Alsungā, Nīcā un Ugālē apgūt kurzemnieku, bet Dagdā, Daugavpilī, Kārsavā, Medņevā un Viļānos - latgaliešu virtuves noslēpumus. Gan Ādažu kultūras centrā, gan Rīgas kultūras un tautas mākslas centrā "Ritums" jaunās māmiņas un vecāki ar bērniem varēs mācīties šūpuļdziesmas. Jau otro gadu pasākumā iesaistās Latviešu folkloras krātuve, starp citām interesantām nodarbēm piedāvājot arī iespēju meklēt savus radiniekus folkloras vācēju pierakstos," norāda Latvijas Nacionālā kultūras centra folkloras eksperte Gita Lancere.

Ik pavasari pasākums kļuvis par gaidītu notikumu, un aizvadītajos gados "Savu meistaru" darbnīcās, studijās, muzejos, skolās, kultūras centros, bibliotēkās apmeklējuši 18 tūkstoši dažādu paaudžu interesentu.

"Satiec savu meistaru!" ir 2009.gadā aizsāktās Tradicionālo prasmju skolas turpinājums, kas iekļauts kopīgā Eiropas projektā "Eiropas amatu prasmju dienas". Līdzīgi pasākumi, kur tradicionālo prasmju zinātāji uzņem pie sevis mācekļus, vienlaikus notiek arī Francijā, Spānijā, Itālijā, Beļģijā un citās pasaules valstīs.

Projekts "Eiropas amatu prasmju dienas" 2016.gadā norisināsies jau desmito reizi, un šogad tam pievienojas arī Igaunija, Polija, Grieķija, Nīderlande un Lielbritānija.

Projekta būtība ir vēstīt plašākai sabiedrībai par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu un pārmantošanu, kā arī meistariem, viņu zināšanām un prasmēm. "Satiec savu meistaru!" rīkotāji pasākumā vēlas veicināt sadarbību vietējo kopienu, nevalstisko organizāciju, valsts un pašvaldību institūciju, kā arī privāto organizāciju starpā nemateriālā kultūras mantojuma izpausmju un to lietpratēju, kā arī Dziesmu un deju svētku tradīcijas apzināšanā un popularizēšanā.

"Satiec savu meistaru!" rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Latvijas novadu un pilsētu pašvaldībām.

Informācija par meistariem un norisēm pieejama "Satiec savu meistaru!" mājaslapā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti