Dienas ziņas

Augstākajai izglītībai Rēzeknē - 90

Dienas ziņas

Piketē pret bēgļu uzņemšanu

Carnikavā apskatāma unikāla leļļu izstāde

Amerikā latviešu leļļu tautiskie svārki austi miniatūrās stellītēs

15 gadus visas nedēļas nogales un dažkārt arī darba dienu vakarus rokdarbniece Austra Linde ASV pavadīja aužot un izšujot latviešu tautu tērpus lellēm. Unikālā, pagājušā gadsimta 80.-90.gados tapusī kolekcija Latvijā izstādīta tikai vienu reizi Latvijas Etnogrāfiskajā muzejā. Šobrīd Austras Lindes 120 tautu meitas skatāmas arī Carnikavā.

Rokdarbniece Austra Linde bija parasta fabrikas strādniece ASV, kura visus garos trimdas gadus neaizmirsa ne savu dzimto Ziemeļvidzemi, ne Latviju. Unikālā kolekcija, kurā ir 120 latviešu tautu tērpos ģērbtas lelles ir viņas 15 gadu darbs. "Mamma strādāja fabrikā un ar rokdarbiem nodarboties viņa tikai varēja nedēļas nogalēs, citreiz arī vakaros. Viņa bija tāds cilvēks, kas nevarēja nosēdēt mierā. Viņas rokām vienmēr bija kaut kas jādara, mēs visa ģimene bijām latviešu aktīvisti, mēs cīnījāmies, bet mēs vairāk politiskā veidā, bet mamma atkal savā klusā veidā darīja savu lietu," pastāstīja Austras Lindes meita Astra Pavlovska.

Pirmā lelle ieguvusi Alūksnes novada tautas tērpu, bet pēdējā Abrenes. Lai uzaustu brunčus bijušas izgatavotas miniatūras stellītes, bet visi smalkie izšuvumi veikti zem īpaši aprīkotas lupas. "Visi novadi ir, novadiem ir vairāki pagasti, kur katram pagastam ir uztaisīts savs tautas tērps. Vienkārši var apbrīnot to cilvēku, kam šitās lielās darba spējas ir bijušas, lai katru lellīti uztaisītu. Tas taču ir neiedomājams darbs," vērtē rokdarbniece Ina Kerele.

Iesākumā lelles postas tikai savam priekam, tomēr viss izvērsies tā, ka tās apceļojušas daudzas vietas. Latvijā šī būs tikai otrā izstāde, un gatavošanās tai ģimenē uzjundījusi arī bērnības atmiņas. "Tādas lelles bija jāmeklē ūtrupē, nevarēja uzreiz atrast. Mamma mūs veda līdz. Un tīņu gados mums ar brāli jau bija pat mazliet neērti, kad jāiet un jāskatās lelles, jāpēta. Pārdevēji arī brīnījās, kāpēc divi tādi puiši skatās lelles. Bet šodien ir laba sajūta un arī atmiņas par vecmammu," pastāstīja Austras Lindes mazdēls Raimonds Pavlovskis.

Austras Lindes kolekcija 1998.gadā bija apskatāma Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, bet līdz 10. augustam tautisko leļļu izstāde priecēs ikvienu Carnikavas tautas nama apmeklētāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt