Dienas ziņas

Sēļi pulcējas 3. tautas mākslas svētkos

Dienas ziņas

"Danči pilī" pulcē dejotājus "pils novadiem"

Alsungā apskatāmi katoļu liturģiskie tērpi

Alsungā apskatāmi grezni katoļu liturģiskie tērpi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ir jāceļ šis skaistums ārā no lādēm un jārāda cilvēkiem – tā par bagāto liturģisko tērpu skaitu, kas atrodas suitu baznīcās, saka prāvests Andris Vasiļevskis. Nu no plašās kolekcijas Alsungas muzejā ir apskatāma pirmā ekspozīcija, kas pēc gada tiks nomainīta ar citu. 

„Šogad ir šie mazie ornāti, iespējams, nākamajā gadā var izlikt pluviāles. Tie ir lielie liturģiskie tērpi – apmetņi. Apmetņiem vajadzīgi lielākas [vitrīnas], bet mēs ar meistaru sarunājām tā, ka te var sabīdīt divas un uztaisīt vienu lielo vitrīnu,” stāsta izstādes organizators Andris Vasiļevskis.

Prāvests Andris Vasiļevskis ir ieguvis arī tekstilmākslinieka izglītību, tāpēc, darbojoties suitu draudzēs, viņa uzmanību piesaistījis lielais liturģisko tērpu skaits, kas gadsimtu gaitā sakrājies Alsungas, Gudenieku un Jūrkalnes baznīcās. Viņš sapratis, ka, tikai nedaudz pielabojot un atjaunojot, tos var parādīt plašākai sabiedrībai.

„Suitu baznīcās ir saglabājies liels daudzums šo sakrālo tērpu; ja tie guļ lādēs, kāpēc lai netiktu izcelti ārā. Tas ir ne tikai skaists liturģiskais tērps, bet arī visas Latvijas kultūras mantojums,” saka Vasiļevskis.

Alsungas muzeja vadītāja Inga Bredovska arī piebilst, ka Alsungas novads bez katoļu ticības nav iedomājams un ar šo ticību saistīti mācītāju apģērbi.

Ekspozīcijā apskatāmie tērpi ir no 19. gadsimta un 20.gadsimta pirmās puses, un tos joprojām var izmantot liturģijā. Tie ir dažādu krāsu, jo katriem svētkiem un dzīves brīžiem priestera tērps atšķīrās. Nav daudz saglabājušies paraugi, kas rāda arī konkrētā laika modi, tāpēc šeit iekļauts arī spilgts jūgendstila tērps, kura pamataudumā iestrādātas lilijas un ūdensaugi.

Tērpi stāsta arī par vietējo rokdarbnieču meistarību. Lai arī lielai daļai izšuvumus veidojuši profesionāļi – visbiežāk klosteru māsas –, atpazīstams arī vietējo veikums. „Ir zaļais, kur ir brīnišķīgā krustiņdūrienā izšūts. Var redzēt, ka bijušas vairākas rokdarbnieces, jo pielasītie krāsu toņi ir citi. Tas ir kā aplikācijas, kur ir sadalīts, kura un cik var sašūt, tad mājās pēc viena mustura ir ņemts un šūts,” atklāj Vasiļevskis.

Ekspozīcijā apskatāms tikai mazs skaits esošo tērpu, šobrīd katalogā ierakstīti ap 90, bet tā esot tikai ceturtā daļa no visas kolekcijas. Andris Vasiļevskis sola turpināt darbu pie tērpu sakārtošanas, tuvākajā laikā tie būs no 18.gadsimta, tiem vajadzīgs pamatīgs restaurācijas darbs. Šī ekspozīcija te būs gadu, pēc tam tiks nomainīta ar citiem tērpiem un liturģiskajiem priekšmetiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti