Kultūras ziņas

Anšlavam Eglītim 110

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Tavs laiks Latvijas simtgadei

Aicina iesaistīties folkloras krātuves materiālu pārrakstīšanā

Iedzīvotājus aicina iesaistīties Latviešu folkloras krātuves materiālu pārrakstīšanā programmā „Simtgades burtnieks”, lai turpmāk tie būtu ikvienam pieejami digitāli.

Akcija veltīta Latvijas simtgadei, un tajā ikviens var veltīt savu laiku Latvijai. Šobrīd ieskenēti ir ap 400 tūkstošiem Latvijas folkloras materiālu dažādās valodās, bet atšifrēta ir tikai neliela daļa – ap 15 tūkstošiem materiālu.

Latviešu folkloras krātuves pētnieks Toms Ķencis skaidro, ka folkloras materiālus, kuri sakrāti vairāk nekā 100 gadu laikā, var atrast un šifrēt mājaslapā lv100.garamantas.lv.

„Tagad mēs, latviešu folkloras krātuve, visus šos materiālus skenējam, digitalizējam un izvietojam šajā platformā, kur tie būs visiem pieejami. Bet, lai materiālus pilnībā varētu izmantot, katrs no tiem ir ar roku jāpārraksta. Būtībā, lai tie būtu pārskatāmi, meklējami, lai tos tādā veidā var izmantot pētniecībā, kā arī, ja ir nepieciešams atrast no savām dzimtajām mājām, skolas vai no sava rajona kādus folkloras materiālus, vai no noteikta laika posma, lai gan studenti un pētnieki, gan visi interesenti to varētu viegli izdarīt. Jo viena lieta ir, ka folkloras bagātības pieder tautai, bet stāv arhīvā, skapī, otra lieta ir, ka tās tiešām ir visai tautai arī pieejamas,” norāda Ķencis.

Latviešu folkloras krātuvē atrodas mīklas, nostāsti, tautasdziesmas, ticējumi un citas folkloras vienības latviešu, krievu, lībiešu, poļu, latgaliešu, lietuviešu un vēl citās valodās, kas lietotas Latvijas teritorijā. Lai šo dārgumu lādi ikviens varētu atvērt jebkurā pasaules malā un ar dažiem klikšķiem atrastu, piemēram, mīklas par zivīm poliski vai ticējumus par mežu jidišā, šie materiāli jāpārraksta jeb jāizburto.

Latvijas bagātības veido visas tautas, kas te dzīvojušas, tādēļ garamantu krājumā pārrakstīšanu gaida 100 000 lappušu latgaliešu, lībiešu, lietuviešu, igauņu, krievu, baltkrievu, jidiša, poļu, romu, vācu un latviešu valodās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tautas māksla
Kultūra
Jaunākie
Interesanti