VIDEO. «Tālsaruna» – personiski par starptautisko. Pirmais viesis Mārtiņš Mits: «Es tiesāju valstis!»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Sabiedrisko mediju portāls LSM.lv sadarbībā ar kustību #esiLV piedāvā jaunu videosarunu ciklu "Tālsaruna", kurā ikvienam saprotamā, viegli uztveramā veidā stāstīsim par to, ko tad īsti dara starptautiskajās organizācijās strādājošie latvieši, kādu ieguldījumu Latvijā un labumu katram tās iedzīvotājam sniedz viņu darbs un kā paiet viņu ikdiena. Pirmais sarunas biedrs ir Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) tiesnesis Mārtiņš Mits.

Sarunas vada Elīna Pinto, Latvijas izcelsmes uzņēmēju, zinātnieku un profesionāļu globālās kustības #esiLV veidotāja un valdes pārstāve, publiskās pārvaldības eksperte un konsultante OECD (Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija) Parīzē, kura pati ar ģimeni šobrīd dzīvo Luksemburgā. Elīnai Pinto ir vairāk nekā 15 gadu darba pieredze starptautiskajās organizācijās, strādājot ar cilvēktiesību, drošības politikas un pārvaldības jautājumiem, kā arī tulkošanā. Latvijā Elīna vadījusi Tiesībsarga biroja Cilvēktiesību departamentu un bijusi Valsts prezidenta padomniece, aktīvi darbojusies pilsoniskajās organizācijās un ievēlēta pārstāvēt Latvijas NVO valdības un sociālo partneru diskusijās Nacionālajā Trīspusējās sadarbības padomē.

Dažādās starptautiskajās organizācijās visā pasaulē strādā ievērojams skaits latviešu, daudzi no viņiem – patiešām augstos, atbildīgos amatos. Ikdienā reti mēdzam aizdomāties, ko tad viņi tur īsti dara? Augstie un tālie amati liekas, nu, augsti un tāli, un it kā nesaistīti ar "vienkāršajām zemes lietām".

Tā tomēr nepavisam nav, un sarunu ciklā "Tālsaruna" pāri attālumam veidosim savienojumu ar ekspertiem pasaulē, kuru saknes ir Latvijā un kuri strādā starptautiskajās organizācijās, ārvalstu valdības iestādēs un arī dažādās uzņēmējdarbības struktūrās, zinātnē, mākslā, sportā un kultūrā.  Brīvā, nepiespiestā veidā runāsim par to, ko tad viņi īsti dara, kāds ir ieguvums un ietekme no viņu darba Latvijā un pasaulē. Izcelsim arī cilvēcisko aspektu, jo arī visaugstākais ierēdnis ir tikai un vienīgi cilvēks, kuram arīdzan gadās gan kuriozas situācijas, gan kļūmes un ir arī savs personīgais viedoklis.

Šoreiz "Tālsaruna" viesojās Strasbūrā, Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT) un tikās ar tiesnesi Mārtiņu Mitu. Eiropas Cilvēktiesību tiesā, futūristiska izskata celtnē, kas izskatās kā kuģis (un tāda arī bijusi arhitekta iecere) strādā apmēram 600 darbinieki, starp tiem arī vairāki latvieši, taču tiesneša amats katrai dalībvalstij ir viens. "Es tiesāju valstis!" smaidot par savu darbu saka Mārtiņš Mits – tā viņš mēdzot īsumā skaidrot savus darba pienākumus bērniem. Citiem šķiet, ka tas ir ļoti iespaidīgi, bet pats viņš piebilst: "Un ļoti interesanti!"

Patiešām, ar tieslietu jomu nesaistītam cilvēkam Mārtiņa Mita skaidrajā izklāstā paveras pavisam cita aina – ne sausa un garumgariem svešvārdiem un nesaprotamiem teikumiem pilna, bet aizraujoša un pilna jauniem rakursiem un faktiem. Izrādās, cilvēktiesības ir ne vien abstraktas idejas un principi, bet arī kas ļoti praktisks un tverams katra dzīvē!

Bet visvairāk sūdzību Eiropas Cilvēktiesību tiesā ienāk par… tiesām.

Pati ECT šobrīd saskārusies ar bezprecedenta situāciju saistībā ar kādu lielvalsti, un neviens īsti nezina, ko darīt ar vairāk nekā 20 000 sūdzībām, kas pret šo valsti iesniegtas. Savukārt Latvijai vienā ziņā ir unikāls statuss citu valstu vidū; tas guva rezonansi nesen skatītā lietā, kas bija nozīmīga gan mūsu valsts, gan starptautiskā mērogā.

Par šiem interesantajiem faktiem, kā arī par to, kas un kad drīkst vērsties ECT, kādas iespējas tikt strādāt ECT ir jaunajiem censoņiem, kāpēc tiesnesis nepārstāv savu valsti, no kā viņam ikdienā jāuzmanās un ko nozīmē "nevainojama morālā stāja" – par to plašāk "Tālsarunas" videoierakstā!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti