Augstāk par zemi

Burinieku būve savulaik Talsu pusē: no dzimtbūšanas atsvabināto latviešu uzņēmīgums

Brīvības bulvāris

Latvijas iedzīvotāju prognozes par nākotni. Saruna ar Arni Kaktiņu

Saruna ar teologu Juri Cālīti. Par brīvību, atrašanos jaunā laikmetā, baznīcas lomu

Teologs Cālītis: Skepse pret zinātni ir uzspļaušana Rietumu kultūras ziedam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Covid-19 pandēmijas laikā izplatītā skepse pret zinātni ir pārsteigusi teologu un mācītāju Juri Cālīti, viņš atzina Latvijas Radio raidījumā “Brīvības bulvāris”. Viņaprāt, zinātnes apšaubīšana ir uzspļaušana Rietumu kultūras ziedam.

 “Elementi, kas veido vakcinācijas protestus, ir bailes, pārliecība par sazvērestībām, ka kāds ar tevi manipulē, aizvainojums, un ceturtais ir vispārsteidzošākais – skepse par zinātni,” Cālītis sprieda. 

“Rietumu kultūras zieds ir zinātne, par to nav mazāko šaubu. Tas ir mūsu lepnums, visā pasaulē mēs esam tajā jomā spīdošs fenomens.

Pēkšņi tam, kas ir  mūsu veiksme, lepnums un kultūras skaidrākais mantojums, mēs uzspļaujam, ” viņš uzsvēra. 

“Neticam vairs ārstiem, protams, ka neticam mūsu speciālistiem valdībā, tas ir pats par sevi saprotams. Jā, bet vai kādreiz valdība ir bijusi gudrāka par šo valdību? Vai mēs zinām kādu valdību, kas ir gudrāka vai inteliģentāka par šo? Es nezinu. Visas ir veidotas no dažiem viediem,  spējīgiem cilvēkiem, un pārējie ir viduvējības,” Cālītis secināja. 

“Mēs esam sajukuši prātā, jo mūsu pasaule ir sajukusi tajā noformējumā, kā mēs to bijām iedomājušies, un mums ir grūti ar to tikt galā,” viņš piebilda. 

Tāpat Cālītis norādīja, ka palīdzēt šobrīd nav spējīga arī izglītība. “Šobrīd ir, es atļaujos teikt, haoss visā izglītības sistēmā Latvijā,” viņš norādīja. 

“Es domāju, ka izglītība stāv, tāpat kā ticība un politika, pašā frontē, kur pārmaiņas visasāk jūtam, tāpēc ka izglītība nesagatavo mūs šim jaunajam laikam, kas nāk virsū kā cunami. Es nevainoju [valdību], cilvēki jau dara to, ko var, un tik, cik var, bet es domāju, tas nav pietiekami,” Cālītis secināja.

Mēs dzīvojam vienlaikus labā un ļaunā laikmetā,  pauda Cālītis. No vienas puses, piedzīvojam ērtāko dzīvi, kāda vien bijusi, bet no otras – viss nemitīgi mainās ātrvilciena ātrumā: “Tie ir vislabākie laiki. Es nevaru iedomāties, ka cilvēkam [iepriekš] varētu būt ērtāka dzīve par mums. Bet, no otras puses, mēs dzīvojam tādā laikmetā, kur absolūti viss – bez izņēmuma – ātrvilciena ātrumā mainās zem mūsu kājām.”

“Viss, ko mēs domājam, darām, uz ko mēs ejam, tas viss tiek izmainīts tādā ātrumā, ka mēs to nevaram aptvert, tāpēc jau redzam, ka cilvēki ir nelaimīgi. Covid-19 jautājums, tas ir tik neracionāls, bet tik raksturīgs laikmetam, kur cilvēki vairs nejūtas droši,” viņš secināja. 

Cālītis uzsvēra, ka Eiropas Savienības valstu vakcinācijas rādītājos Latvija ieņem pēdējās vietas.

“Ir kuriozi, ka tas ir dzīvības un nāves jautājums, un mēs esam gatavi rotaļāties ar to.

Tas ir – pieteikt visādus niekus, kāpēc es to nedarītu, vai kāpēc mana brīvība to aizliedz, vai es negribu, ka man uzmācas valdība ar saviem muļķīgiem aprādījumiem un tā tālāk,” teologs stāstīja. 

“Mēs laikam Latvijā saistībā ar Padomju Savienību esam iznākuši no ļoti dziļas alas, tāpēc mums daudz kas Eiropā ir grūtāk veicams,” Cālītis secināja. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti