Vai tas ir normāli?

Sociālie tīkli: tie reizēm maina priekšstatu par sevi un ietekmē pašvērtējumu

Vai tas ir normāli?

Diskriminācijas izpausmes attiecībās ar cilvēkiem ar psihiskās veselības problēmām

#8 Uzmanības noturēšana un lēmumu pieņemšana - kāpēc tas reizēm ir biedējoši?

Psihoterapeite par neveiksmēm partnera meklējumos: Attiecības dzīvē nav galvenais

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ja cilvēkam nesokas attiecību meklējumos, jāapzinās, ka tas nav galvenais mērķis un dzīve ir jābauda, Latvijas Radio 1 podkāstā "Vai tas ir normāli?" sacīja psihoterapeite Maija Kārkliņa. Podkāstā viesojās kāda sieviete, kura jūtas nepārliecināta par sevi, veidojot jaunas attiecības. Psihoterapeite Kārkliņa uzklausīja podkāsta viešņu un sniedz savu redzējumu, kā rīkoties gadījumos, kad cilvēks apšauba savas spējas.

Pašvērtējuma problēma?

Podkāsta viešņa sarunā ar psihoterapeiti atklāja, ka, uzsākot jaunu darbu, ir patīkami satraukta un priecīga, ka var sevi pierādīt, izmēģinot ko jaunu, darot lietas, kas patīk, taču, kā pati atzina, tieši sākuma posmi viņai šķiet satraucošākie un visinteresantākie. Kad paiet „rozā briļļu periods”, rodas jautājumi, vai tas ir tas, ko vajag, vai tas padodas, un sākas sevis apšaubīšana, novedot sevi līdz tam, ka veiktā izvēle sāk apnikt. Līdzīgas grūtības viņai sagādā attiecību veidošana ar cilvēkiem.

 "Bērnībā, kad gāju bērnudārzā, varbūt tā nebija, visticamāk, tas sākās, kad sāku iet pamatskolas pirmajās klasēs."

Pēc sarunā izteiktā, psihoterapeite Maija Kārkliņa izteica minējumu, ka sieviete sevi līdz galam nenovērtē, raksturojot to kā tendenci apšaubīt savas spējas un nebūt pārliecinātai pašai ar sevi. 

Multitāskings

Runājot par darbu, raidījuma viešņa stāstīja, ka pienākumi ir daudzveidīgi: "Darbs ir radošs. Vienā dienā varu rakstīt tekstus, nākamajā maketēt vai domāt, kāds būs video scenārijs, kas ietver ļoti daudz radošuma puses, tāpēc man tas neapnīk un man tas padodas. Piemēram, ja ir sajūta, ka tajā brīdī nevaru sakoncentrēties uz vienu darbu, tad daru kaut ko citu."

Stāstot par sava brīvā laika pavadīšanu, viņa pieminēja, ka daudz staigā, lasa grāmatas, skatās filmas un seriālus, nosaucot tos par saviem hobijiem, arī putnu fotografēšana.

“Sievietēm daudzu lietu darīšanas vienlaikus mazliet patīk. Mēs esam to darījušas kopš cilvēks parādījās uz zemes, tāpēc mēs to tik labi mākam. Vīriešiem ar to ir daudz grūtāk," sacīja psihoterapeite.

"Pazaudētās rozā brilles"

Arī attiecībās ar cilvēkiem domas mainās ātri, uzskatot, ka iemesls, kāpēc zūd interese, ir tajā, ko otrs cilvēks pasaka vai izdara, piemēram, vienas rīcības rezultātā tiek pilnībā nogrieztas visas emocijas, protams, saprotot, ka viena lieta nevar iznīcināt pilnībā visu. 

"Parasti tas nav nekas iespaidīgs vai satraucošs, kāpēc attiecības būtu jāpārtrauc. Tā ir pirmā lieta, kas rada problēmu, ar laiku tai apaugot ar citām un kļūstot lielākai. Tad pilnībā viss, ko cilvēks dara, sāk kaitināt,". Ilgākās attiecības bijušas 3 vai 4 gadus, taču viņa tic tam, ka mīlestība un attiecības ir darbs, pie kurām var strādāt, savu pieredzi izklāstīja raidījuma viešņa.

Visu nosaka temperaments

Viņa stāstīja, ka galvenais, ko vēlas darīt, ir saistīts ar pašu, taču svarīgi, lai to varētu nodot citiem, – to viņa apzinājās skaidri, taču neskaidrība rodas tajā, kādā formātā to pasniedz. Domu izkristalizēt palīdz ideju apspriešana ar draugiem un ģimeni.

Psiholoģe raksturoja to kā temperamenta jautājumu. Runājot par attiecībām, nav jābūt sarakstam ar to, kam būtu vai nebūtu jābūt vīrietī, taču ir pāris kritēriji, uz kuriem jābalstās, uzskatot, ka nozīme attiecībās ir tam, ka rūpes un drošību var gan dot, gan saņemt. 

"Temperaments nosaka, cik daudz mēs kaut ko spējam darīt ātri, ilgi vai intensīvi. Katrā no mums ir savas iedzimtās īpatnības, tā mūsu nervu sistēma vienkārši darbojas. Temperamenta ziņā neko radikālu iesākt nevar, jo tas ir ģenētisks fenomens," skaidroja Kārkliņa. 

Psihoterapeite ieteica savu darbu vai profesiju piemērot sev vai atrast sev piemērotu profesiju, jo nav jāņem viss, ko var atrast. Arī attiecību jautājumos ieteikums tās neizvirzīt kā mērķi, bet laist pašplūsmā, uzskatot, ka dzīve jābauda, jo nav garantijas, ka kāds nekļūdīsies, – ja viss būtu saprotams, tad kļūtu garlaicīgi, tāpēc svarīgi izbaudīt attiecīgās sajūtas un attiecības. Taču tas, ka iepriekšējās attiecības nav sanākušas, vēl neko nenozīmē. 

Izvēlēties būt laimīgam 

Runājot par attiecībām un to daudzajiem izmēģinājumiem, kā arī kritēriju izvēli, kuru paši sev izveidojam attiecībās ar citiem cilvēkiem, podkāsta viešņa domāja, ka tie ir kaut kādi kompleksi, uzskatot, ka jebkuram cilvēkam tādi ir, iespējams, tā ir sava veida nedrošība pašam par sevi. 

"Labākais, ko tu vari darīt, ir izvēlēties būt laimīgam, un tad mēģināt nodrošināt to, ka tāds arī esi. Ja pats būsi laimīgs, tu varēsi būt laimīgs ar kādu kopā vai savā darbā. No sākuma jāsakārto pašam sevi, lai varētu spert nākamos soļus uz citām pusēm." 

Pēc sarunas ar psihoterapeiti raidījuma viešņa atklāja, ka neko daudz jaunu par sevi neuzzināja, taču, runājot par izvēlēm, ir sapratusi, ka pašai ar sevi jāstrādā un jāpieņem tas, kāds esi.  

 

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti