Vai tas ir normāli?

Mobings: nepieļaut pret sevi vērstu darbību, kas rada apdraudējumu un diskomfortu

Vai tas ir normāli?

#7 Problēma vai neveiksmīgs skats uz notiekošo?

Ideālā partnera meklējumi un kopdzīves veidošanas līkloči

Kā atrast piemērotāko partneri? Iesaka psihoterapeiti

Statistika liecina, ka vismaz puse no reģistrētajām attiecībām dažādu iemeslu dēļ beidz pastāvēt vidēji pēc 13,3 gadiem. Iemeslus, kādēļ ne vienmēr izdodas atrast piemērotāko partneri, Latvijas Radio 1 raidījumā “Vai tas ir normāli?” apzināja ģimenes psihoterapeite Aina Poiša un ārste psihoterapeite Maija Kārkliņa.

Iemīli sevi!

Pirms attiecību veidošanas jāiemīl sevi vai jānobriest attiecībām, lai varētu vieglāk saprast, kurš cilvēks piemērots kopīgam, nopietnam nākotnes projektam.

Jāzina kopīgās vērtības

Nepieciešama lielāka atbildības sajūta un izpratne par to, ko nozīmē doties ceļā diviem cilvēkiem – katram ar savu mugursomu, kurā iepakots saturs, kas nāk līdzi no ģimenes. Abiem šis saturs “jāizkrata” un jāpaskatās kopā, ko ņem līdzi un kas neder.

Vecie vēži citā kulītē

Ne visi nevēlamā gultnē ievirzījušās attiecībās mēģina kaut ko labot. Lielākoties iet vieglāko ceļu – meklē nākamo partneri. Ja arī tad nekas neizdodas, tad turpina meklēt. Un ja atkal brāķis? Tad – meklē vēl citu! Tomēr derētu izanalizēt un saprast, kas ir bijis nepareizi, ko paši esam darījuši aplam, kas nav paticis otra cilvēka uzvedībā vai uzskatos. Neko neizsecinot un neiemācoties, neviens nākamais nebūs ne labāks, ne citādāks, bet tieši tāds pats.

Uz tā paša grābekļa

Attiecībās bērni bieži atkārto vecāku ģimenes modeli. Klasiskākais piemērs ir dzērāja tēva meitas izvēle – pastāv liela iespēja, ka arī viņas vīrs būs dzērājs. Tas notiek, ja partneru atlases kritēriji un uzskati par dzīvi nemainās.

Upura domāšana

Ir sievietes, kurām ir ļoti svarīgi būt izcili labām, censties izdabāt un samierināties, jo viņas nekad nejūtas drošas par savu vērtību. Šķiršanās gadījumā viņas sevi šausta ar garu neizdarītā sarakstu. Funkcionējot kā nepietiekami vērtīgai personībai, vienmēr būs kāds cilvēks, kurš to izmantos.

Līdzvērtīgas partnerattiecības

Uzlabojot savu pašvērtējumu, izvirzot individuālos mērķus, vēloties sadarboties ar otru cilvēku, nevis pakļauties viņam, var veidot līdzvērtīgu partneru attiecības. Tādi prot viens otru atbalstīt, mīlēt, cienīt, draudzēties, respektēt viens otra robežas, uzņemties atbildību, izrādīt interesi par otru.

Mīlestība ir brīvība

“Es bez tevis nevaru!” ir atkarīgu attiecību sludinājums, kad atkarība no otra tiek traktēta kā mīlestība. Taču mīla ir kaut kas brīvs, kur ir jābūt svaigam gaisam.

Vēlamais kā esošais

Iemīlēšanās nav tas pats, kas mīlestība. Šajā laikā nav iespējams adekvāti novērtēt ne partneri, ne savas sajūtas pret šo cilvēku. Iemīlēšanās periods ir īslaicīgs, var ilgt pusgadu vai pāris gadus, līdz prāts sāk apskaidroties un skatījums uz attiecībām kļūst objektīvāks.

Drāmas trīsstūris

Varmāka, upuris un glābējs ne tikai tiešā nozīmē ir traģisku attiecību modelis, kurā ir jāsaprot, kā un kādēļ šāda situācija radusies. Kad iemesls ir otrs cilvēks, mūsu pašsajūta, pieņēmumi par otru cilvēku vai savlaicīgi neizrunātas situācijas, apsvērumi un domas rada situāciju, kurā trešais izrādās lieks.

Ideāla nav!

Tāpēc pietiek, ja attiecības un partneri ir pietiekami labi viens otram. Lai tas notiktu, vispirms ir jāļaujas satikt cilvēkus un veidot attiecības bez striktiem noteikumiem. Jo mazāk būs rāmju, kuros mitināmies, jo vieglāka būs izvēle.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt