Globālais latvietis. 21. gadsimts

Brīvprātīgais darbs latviešu sabiedrībā: Kādu jēgu piešķiram vārdiem - kalpot Latvijai

Globālais latvietis. 21. gadsimts

Tartu Latviešu biedrībai - 10: Izaicinājumi diasporai kaimiņos

Latvija paplašina skatu un dodas uz Āfriku

«Ieviņa Āfrikā» jeb kā latvieši meklē iespējas Āfrikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Āfrika līdz šim pie mums ir līdz galam nenovērtēta iespēju zeme. Diasporas profesionāļi maina attieksmi un meklē iespējas – ir aizsākts izglītības un uzņēmējdarbības attīstības projekts "Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanā meitenēm un sievietēm Āfrikas kontinentā". Par apmācību programmu jaunām sievietēm Latvijas valsts pirmajā projektā Namībijā un Zambijā Latvijas Radio raidījumā "Globālais latvietis. 21. gadsimts" saruna ar kustības #esiLV pārstāvjiem un sabiedrotajiem no Rīgas Biznesa skolas.

Diasporas organizācijām rūp tas, kā Latvijas izskatās uz pasaules kartes, un tāpēc viņi ir tie, kuri novērtē to, ka Latvijai ir gana daudz, ko nest pasaulei, gana daudz, ar ko pasauli pārsteigt.

"Mums vajag būt bravūrīgākiem un par sevi skaļāk runāt pasaules kontekstā," uzskata Ieva Jākobsone-Bellomi, kura ir diasporas uzņēmēju, zinātnieku un nozaru profesionāļu kustības #esiLV valdes pārstāve. "Mums ir stipras un spējīgas sievietes, pie mums var iegūt labu izglītību un mums ir laba start up eko vides sistēma, un tieši šīs mūsu vērtības mēs centāmies nest mūsu projektā Āfrikā.

Nosaukumu šim projektam devām "She Rebuilds the World" jeb "Viņa atjauno pasauli".

Mums diasporai ir ļoti liels un spēcīgs sadarbības tīkls, un mēs nolēmām, kāpēc nenest Latvijas vārdu Āfrikā? Mēs ar šo projektu nesam ziņu pasaulei, ka esam forša valsts."

Visa pasaule šobrīd uz Āfriku skatās kā uz kontinentu, kas drīzumā piedzīvos izaugsmi, un Latvija jau šobrīd ir devusi savu artavu izaugsmei. Namībijā un Zambijā oktobra nogalē ieradās kustības #esiLV pārstāvji un profesionāļi no Rīgas biznesa skolas, lai strādātu ar Āfrikas sievietēm, dodot viņām iespēju pašapliecināties, mācīties un apgūt prasmes, veidojot biznesa plānus vai dibinot jaunuzņēmumus. Projekta speciālistu rīkotajās darbnīcās diskutēja ar Namībijas un Zambijas valsts pārvaldes un NVO pārstāvjiem par uzņēmējdarbību atbalstošas, uz dzimumu līdztiesību vērstas, iekļaujošas biznesa vides veidošanu. 

Ģirts Greiškalns, #esiLV valdes pārstāvis, uzņēmējdarbības vides un ārvalstu investīciju piesaistes eksperts, par projektu saka – "beidzot". "Beidzot Latvija pievērš uzmanību Āfrikai, jo liela daļa citu valstu tur jau ļoti aktīvi strādā, to mēs novērojām tur uz vietas, ka lielvaras – Ķīna, Krievija, Vācija aktīvi tur darbojas, mēģinot nest savu vārdu, veicinot uzņēmējdarbību un cenšoties atrast abpusēji izdevīgus sadarbības projektus," secinājis Greiškalns.

Strādājot ar sievietēm Āfrikā, svarīgi bija priekšplānā izvirzīt līderības aspektu – turklāt, kā uzsvēra Greiškalns, Latvija starptautiskā līmenī ar sieviešu līdzdalību korporatīvajā pārvaldībā ir vismaz pirmajā trijniekā, bet vairāk nekā 50% sieviešu iesaistītas globālā pakalpojumu servisa nodrošināšanā uzņēmumiem, kas strādā Latvijā. Tas apliecina, ka mums ir, ko teikt par sieviešu līderību, tāpēc likumsakarīgi, ka savās zināšanās dalījušies ar Namībijas un Zambijas sievietēm.

Abas šīs valstis ir atšķirīgas, stāstīja Alīna Anete Birnika, Rīgas Biznesa skolas pārstāve, kura projekta ietvaros darbojās Zambijā.

"Zambija vairāk atbilst priekšstatiem par Āfrikas valsti – ekonomiski neattīstīta, ir daudz cilvēku, kuri dzīvo ar dolāru dienā, bērnu verdzība ir izplatīta un dzīves apstākļi nebūt nav spoži," novēroja Birnika.

"Lielākās pilsētās iedzīvotājiem vēl ir iespējas, bet, ja esi piedzimis nabadzīgā reģionā, ir maz iespēju izrauties no šīs vides.

Ja mēs skatāmies uz tām meitenēm, kuras piedalījās darbnīcās, varēja redzēt to, ka viņām šādu iespēju mācīties nav, un viņas to ļoti novērtēja, cenšoties klausīties, iesaistoties. Mēs varējām redzēt to milzīgo progresu, ko īsā laika posmā sasniedzām."

Tikmēr Ģirts Greiškalns, kurš projekta ietvaros darbojās Namībijā, teica, ka tā bijusi pilnīgs pretstats tam, kādu varētu iedomāties Āfrikas valsti.

"Teritorijas ziņā tā ir 13 reižu lielāka par Latviju, kamēr iedzīvotāju ziņā stipri līdzīga Latvijai. Tur dzīvo 2,6 miljoni," pastāstīja Greiškalns.

"Starp citu, šai valstij ir vairākas līdzības ar mums – gana ilgu laiku Namībija bija kaimiņvalsts ietekmēta, konkrēti Dienvidāfrikas, kur var vilkt paralēles ar Latviju un Krieviju, arī gana liela bijusi rietumvalstu ietekme, Namībija bijusi Vācijas kolonija, vēl joprojām tām ir ciešas saites.

Namībija ieguva neatkarību 1990. gadā, kamēr Latvija 1991. Kad domnīcās pieskārāmies šīm paralēlēm, tas burtiski atvēra klausītājus, un viņi saskatīja mūsu valstu līdzības, uz kurām varam būvēt sadarbību. Šobrīd Namībija ļoti strauji iet cauri ekonomikas transformācijai, kam mēs gājām cauri pagājušā gadsimta deviņdesmitajos."

Zambijā ir jauks teiciens, kas raksturo to, kāpēc #esiLV bija gatavi darboties tieši tur: "Ja Tu izglīto sievieti, tu izglīto savu tautu."

Zambijas un Namībijas sievietēm pašām bija svarīgi sociālie, vienlīdzības un nabadzības novēršanas jautājumi. Uz tiem sievietes skatījās kā uz iespēju, kā var mainīt līdzšinējo kārtību. Projektā pieteicās krietni vairāk sieviešu, nekā varēja uzņemt. Tās, kuras piedalījās, bija sievietes 20–30 gadu vecumā, pārstāvēja vidusslāni un tendētas uz izglītību un attīstību, kas raksturo kopējo situāciju šajās valstīs.

"Šis projekts nav viena gada vai nedēļas projekts," skaidroja Ieva Jākobsone-Bellomi, projekta "She Rebuilds the World" jeb "Viņa atjauno pasauli" virsvadītāja. "Mēs bijām tur nedēļu – bija trīs intensīvas dienas, kurās meitenes iemācījās uzņēmējdarbības pamatus. Bet mēs jau strādāsim kopā un turpināsim darbu nākamajā gadā četru mēnešu programmā, kad viņas mācīsies kopā ar Rīgas biznesa skolas studentiem.

 Tas nebūs labums tikai viņām, bet arī mums kā ziemeļniekiem, eiropiešiem būs iespēja saprast, kādas ir kultūru atšķirības, kā Āfrikā strādā, kā Āfrikā domā.

Un tas veido foršu ziemeļu–dienvidu tiltu, kas mums ļaus bagātināt sevi. Jo Āfrikā ir 1,3 miljardi iedzīvotāju, 54 dažādas valstis, kur ir milzīgs potenciāls mūsu uzņēmumiem, jaunajiem uzņēmējiem darbībai šajā kontinentā."

Tāpat arī darbnīcās ar uzņēmējiem tika rasti vairāki kopsaucēji, kas nozīmē, ka sadarbība turpināsies ne tikai jauno sieviešu apmācībā, bet arī valsts pārvaldes un nevalstisko organizāciju pārstāvjiem runājot par uzņēmējdarbību. Vēl svarīgi, ka šis projekts skaļi izskanēja abu Āfrikas valstu medijos, abās valstīs dalībnieki viesojās to nacionālajās televīzijās.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti