“Man tiešām šķiet, ka cilvēki Latvijā un arī citās vietās pasaulē (Latvijā varbūt tā problēma ir nedaudz vairāk kā vidēji liela) pārāk daudz domā par statusu. Nauda būtībā ir punktu skaitīšanas sistēma cīņā par statusu. Pie mums noteikti dzīve būtu labāka, ja cilvēki par statusu uztrauktos mazāk,” pārliecību pauda Strautiņš.
Tas saistīts ar sabiedrības vērtību sistēmu, norādīja ekonomists – Latvijā vidējais ienākumu līmenis ir zemāks nekā Ziemeļvalstīs, kur, lai gan cilvēki lielākoties ir pārtikuši, neizjūt vajadzību to izrādīt.
Relaksēta attieksme pret naudu vai vismaz bagātības izrādīšanu zināmā mērā ir rezultāts augstam vidējam labklājības līmenim, atzina Strautiņš, kuram savulaik gadu bijusi iespēja dzīvot Dānijā.
Vienlaikus viņš norādīja, ka šāda attieksme ir arī rezultāts sabiedrības intelektuālajai, garīgajai attīstībai.
“Nauda, iespēja saņemt naudu ir signāls par to, ka tu dari kaut ko tādu, kas citiem ir vajadzīgs un par ko tev dod naudu. Bez naudas vienkārši būtu milzīgas cilvēku rīcības koordinācijas problēmas, kuras nekādi nevarētu efektīvi atrisināt," norādīja ekonomists.
Strautiņa ieskatā finansiālus līdzekļus iespējams nopelnīt, to neuzstādot par mērķi, bet gan domājot, kā citu dzīves padarīt labākas.