Kamēr vīri frontē, sievietes pārņem vadību. Saruna ar ukraiņu eksperti par lomām kara laikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

Ukrainas korporatīvās sociālās atbildības padomes ("CSR Ukraine") priekšsēdētāja Marina Saprikina (Maryna Saprykina), sākoties karam Ukrainā, ar ģimeni devās bēgļu gaitās, taču pēc pusgada atgriezās. Lai atbalstītu tādas pašas sievietes kā viņa, kas bēga un meklēja veidus, kā nodrošināt savas ģimenes, Saprikina uzsāka programmu "UWE Hub". Tā ir viņas atbilde karam un atbalsts sievietēm, kuras vēlas sākt vai atsākt uzņēmējdarbību. Intervijā LSM.lv viņa pauda, ka sievietes var uzņemties un jau ir uzņēmušās vadošo lomu Ukrainas ekonomiskajā attīstībā.

ĪSUMĀ:

  • Būt bēglim un būt tūristam ir divas dažādas lietas.
  • Līdz ar karu ir kļuvusi redzamāka sievietes loma ekonomiskajā jomā.
  • Sievietes sniedz ieguldījumu Ukrainas atjaunošanā, uzsākot biznesu, lai attīstītu Ukrainas ekonomiku, pārbūvējot skolas, lai attīstītu Ukrainas izglītību, un īstenojot kultūras projektus radošā sektora atbalstam.
  • Kara laikā mainās arī dzimumu stereotipi profesijās, un sievietes šobrīd ieņem amatus, kas iepriekš tika uzskatīti par vīriešu.
  • Būtiski atbalstīt sievietes uzņēmējas, apmācīt viņas uzņēmējdarbībā, lai palīdzētu Ukrainas attīstībai.

Kā karš ietekmējis jūsu dzīvi? Kā šajā laikā esat atradusi savu balsi? 

Karš sākās pirms astoņiem gadiem, kad Krievija anektēja Krimu un okupēja Austrumukrainu. Tā bija pirmā reize, kad manai ģimenei nācās bēgt. Es savācu savus vecākus no mazas pilsētas okupētajā Austrumukrainā. Karš ietekmēja manu ģimeni, tā laikā es zaudēju savu tēvu. Pēc pagājušā gada 24. februāra, kad sākās pilna mēroga agresija, mums nācās bēgt otro reizi. Sākumā gan, no rīta izdzirdot sprādzienus, joprojām neticēju, ka tas ir karš. Mums ilgu laiku ārkārtas situācijas gadījumā bija sagatavots koferis, taču mana ģimeni neticēja, ka uzbrukums Kijivai sāksies. Taču tas sākās. Divas nedēļas mēs nezinājām, ko darīt sprādzienu laikā. Ir grūti atstāt savas mājas un visu, kas tev pieder. Kad sprādzieni pietuvojās manām mājām, Kijivas reģionam, mēs aizgājām. Tas bija ceļš, kur katrs kilometrs bija grūts un biedējošs. Kontrolpunkti, mūsu militārpersonas, sprādzieni, gaisa uzbrukumi – viss liecināja, ka ir karš. Es negribēju atstāt [mājas], un es nekad negribēju dzīvot citā valstī, bet mani draugi uzaicināja mani pie sevis. Tāpēc sākumā mēs devāmies uz Ungāriju, ne visai tālu, lai būtu tuvumā un drīzumā atgrieztos. Tajā brīdī mēs neticējām, ka karš būs tik ilgs. Tad mēs pārcēlāmies uz Vīni, kur SOS Bērnu ciemats uzņēma mani ar ģimeni un kaķi. 

Tieši Vīnē es sapratu, ka būt tūristam un būt bēglim ir divas dažādas lietas.

Neskatoties uz manu mīlestību pret Vīni, tad, kad tu esi bēglis un tavā valstī notiek karš, nekas tevi nedara laimīgu un tavs sociālais kapitāls ir zaudēts. Tāpēc es sāku domāt, ko mūsu organizācija ["CSR Ukraine"], kas savulaik īstenoja svarīgus projektus, varētu darīt ukraiņu sieviešu labā ārzemēs. Bieži vien sievietes un bērni pameta valsti, jo vīrieši to nevarēja pamest karastāvokļa dēļ. 

Protams, cilvēkiem vajag darbu. Bija grūti atrast labu darbu ārzemēs bez pieredzes šajā valstī, tāpēc uzreiz iedomājos par uzņēmējdarbību. Proti, ka mēs varētu palīdzēt sievietēm uzsākt savu biznesu. "CSR Ukraine" reiz bija pilotprojekts darbam ar sieviešu uzņēmumiem, tāpēc es nolēmu pamēģināt. Mana komanda, kura pamatā palika Ukrainā, drošākās pilsētās, atbalstīja šo ideju. Tā radās iecere veidot konceptu "UWE Hub" jeb "Ukrainian women Entrepreneurship Hub", kas ir tiešsaistes uzņēmējdarbības apmācības programma ukraiņu sievietēm Ukrainā un ārvalstīs. Mūs atbalstīja "UNITY" un "USAID" programmas, kā rezultātā pirmā tiešsaistes programma tika uzsākta. Šī gada 15. aprīlī "UWE Hub" programmai apritēja 8,5 mēneši, un mēs palaidām tiešsaistes un bezsaistes komponentus. Mēs jau esam veikuši divas apmācību programmas tiešsaistē, apmācījuši 200 sievietes un atlasījuši deviņus uzvarētājus, kuri saņem biznesa palīdzību. Runājot par bezsaistes komponenti, mēs esam palaiduši darbības centrus četrās Ukrainas kopienās. 

27. aprīlī Rīgā foruma "Novatore Impact Summit" ietvaros notiks Ukrainas-Baltijas ekonomikas forums, lai pārrunātu Ukrainas pieredzi uzņēmējdarbības īstenošanai kara apstākļos, diskutētu par šī brīža izaicinājumiem un biznesa iespējām. 

Par biznesa ārkārtējo noturību kara laikā un gūtajām atziņām, kā arī biznesa iespējām Ukrainas rekonstrukcijas atbalstam uzstāsies Ukrainas korporatīvās sociālās atbildības padomes "CSR Ukraine" priekšsēdētāja Marina Saprikina.

Kāda tieši loma ir "CSR Ukraine" uzņēmējdarbības veicināšanā sieviešu vidū?  

"CSR Ukraine" kara laikā attīstīja jaunu virzienu – sieviešu uzņēmēju atbalstīšana. "UWE Hub" un tās komanda ir daļa no "CSR Ukraine" komandas. Jau septiņu gadus mēs izstrādājam meitenēm programmu STEM priekšmetos – zinātnē, tehnoloģijās, inženierzinātnēs un matemātikā.

Tieši šajā jomā esam padarījuši sievietes un meitenes redzamas, izveidojuši vairākas programmas meitenēm, kurām ir biznesa ideja.

Šīs programmas veidoja "UWE Hub" pamatu, taču kara dēļ tās tika pastiprinātas un pēc iebrukuma iekļāva arī sieviešu vajadzības un prasības. 

Jūs minējāt, ka ir grūti būt sievietei kā bēglei. Kā kopumā šī konflikta saasināšanās ietekmējusi sievietes un meitenes? Ko jūs varbūt redzat kā jaunu tendenci? 

Pērn maijā Eiropas Parlaments pieņēma rezolūciju par kara pret Ukrainu ietekmi uz sievietēm. Tajā Eiropas Parlaments norādīja uz Ukrainas kara milzīgo ietekmi uz sievietēm kopumā, tostarp dzimumā balstītu vardarbību un īpaši seksuālo vardarbību kā Krievijas agresoru ieroci karā pret Ukrainu. Pieaudzis risks, ka no kara bēgošās ukraiņu sievietes tiks pakļautas cilvēku tirdzniecības riskam. Turpinoties uzbrukumiem slimnīcām, pieaudzis risks arī topošajām māmiņām, īpaši, ja viņas palikušas Ukrainā. 

Vienlaikus sievietes loma kļuvusi redzamāka ekonomikas jomā.

Sievietes kļuvušas par ģimenes apgādniecēm un tām, kas atbildīgas par visu ģimenes locekļu aprūpi, ja vīri atrodas kara frontē. Tāpat 15% no militārā spēka kara frontē ir sievietes. Arī liela daļa brīvprātīgo ir sievietes, kas ieņem brīvprātīgo fronti. 

Tas, ko es redzu šodien nevis kā fenomenu, bet kā reālu praksi, ir trīs vārdi – sieviešu ekonomiskās iespējas. Šodien sievietes ir vadītāji, kas attīstīs Ukrainu un tās ekonomiku. Viņas var būt uzņēmējas vai vadīt ģimenes biznesu, ja vīri ir kara frontē. Tāpēc viņas pārņem vadību, un tas ir svarīgi iekļaujošai atveseļošanai. 

Proti, sievietes var uzņemties vadošo lomu ekonomiskajā attīstībā? 

Sievietes jau ir uzņēmušās vadošo lomu ekonomiskajā attīstībā. Pagājušajā gadā katru otro biznesu bija uzsākusi sieviete. Ukrainā uzņēmēji var saņemt mikrograntu aptuveni 9000 ASV dolāru apmērā. 2022. gadā uz šādiem grantiem pieteicās 6000 sieviešu, no kurām gandrīz 1500 saņēma šādu valsts finansiālu atbalstu. Tas ir arī reāls ieguldījums valsts ekonomikā un tās attīstībā. Starp citu, Ukrainas ekonomikas ministre un premjerministra pirmā vietniece ir sieviete – Jūlija Sviridenko. 

Kā ir ar politikas attīstību? Vai šobrīd ir daudz sieviešu, kurām ir nozīmīga loma kara laikā? 

Šobrīd katrs ukrainietis palīdz Ukrainai. Viņi stiprina savu balsi starptautiskajā vidē, vāc līdzekļus vai citus resursus Ukrainai, maksā nodokļus. Un tas strādā. Pagājušajā gadā Nobela miera prēmija tika pasniegta Oleksandrai Matvijčukai, ukraiņu cilvēktiesību aktīvistei, Pilsonisko brīvību centra vadītājai. Un viņas loma starptautiskajā arēnā ir nozīmīga. Ukrainas pirmā lēdija Olena Zelenska reprezentē Ukrainu ar cieņu starptautiskajā vidē un ir uzsākusi svarīgus projektus valsts iekšienē, piemēram, bezšķēršļu stratēģijas izveidi un psiholoģisko palīdzību ukraiņiem. Šīs ir tikai divas sievietes, kuras pieminēju, taču ir daudz vairāk. Katra sieviete kareive, kura atrodas vai palīdz frontē, katra sieviete, kas ir pilsoniskās sabiedrības organizācijas līdere un kas strādā Ukrainā un palīdz cilvēkiem – visiem šiem cilvēkiem ir svarīga loma mūsu valstī esošajā karā pret Krieviju.

Sievietes sniedz ieguldījumu Ukrainas atjaunošanā. Viņas sāk biznesu, lai attīstītu Ukrainas ekonomiku, pārbūvētu skolas, lai attīstītu Ukrainas izglītību, un īsteno kultūras projektus radošā sektora atbalstam.

Un to dara gan sievietes Ukrainā, gan tās, kuras aizbraukušas un šobrīd atrodas ārzemēs, bet viņu sirdis, domas un aktivitātes ir ar Ukrainu. Es ceru, ka sieviešu uzņēmēju skaits pieaugs, tostarp ar "UWE Hub" aktivitāšu palīdzību – programmu, kuru es uzsāku kā atbildi uz karu. 

Kā tieši šī programma atbalsta sievietes? 

Pirmkārt, mēs palīdzam viņām uzsākt biznesu. Mēs attīstījām treniņu programmu, kas ļauj viņām kļūt par uzņēmējām. Otrkārt, mēs viņas iepazīstinām ar dažādām finansiālām iespējām. Saskaņā ar jaunāko "VISA" aptauju, aptuveni 46% sieviešu uzņēmēju nepieciešama informācija par šāda veida iespējām – par finansēm un finansiālo atbalstu. Turklāt mēs palīdzam sievietēm apvienoties uzņēmējdarbības sabiedrībā un saņemt atbalstu no citām sievietēm nozarē.

Mēs veidojam kopienu, kurā sievietes atbalsta viena otru. Es priecājos, ka tas darbojas.

Mūsu sievietes uzņēmējas dalās savos profesionālajos un personīgajos panākumos mūsu tiešsaistes platformā.  

Neskatoties uz jau eksistējošajām uzņēmējdarbības programmām, "UWE Hub" ir holistiska programma par sieviešu uzņēmēju apmācībām, darbu ar profesionāliem mentoriem, psiholoģiskā atbalsta saņemšanu no kopienas un finansiālā atbalsta saņemšanu no finanšu iestādēm. Šobrīd esam parakstījuši saprašanās memorandu ar Ekonomikas ministriju par "UWE Hub" attīstību un dalībnieku motivēšanu pieteikties valsts dotācijām. 

Vai daudz sieviešu izrāda interesi par šo programmu? 

Jā, daudzas ir ieinteresētas. "UWE Hub" tiešsaistes komponentes ietvaros mēs jau esam radījuši divus programmas izdevumus. Kopumā esam saņēmuši līdz 800 pieteikumu, un ierobežojumu dēļ tikai 200 sievietes tika uzņemtas programmā. Sievietes ir gatavas daudz mācīties, lai izveidotu labāku biznesu. Viena no mūsu dalībniekiem svarīgākajām tēmām ir sociālā uzņēmējdarbība. Sociālo uzņēmumu veidošana ir jauna tendence, un to skaits varētu tikt palielināts [valsts] rekonstrukcijas laikā. Esmu pārliecināta, ka sievietes šajā procesā uzņemsies vadošo lomu. 

Kas varētu būt tie šķēršļi, kas līdz šim atturējuši sievietes iesaistīties uzņēmējdarbībā? 

Šī gada februārī veicām aptauju, kurā piedalījās vairāk kā 600 sievietes – gan esošās, gan potenciālās uzņēmējas. 40% aptaujāto sieviešu galvenais biznesa izaicinājums ir nestabilā ekonomiskā vide Ukrainā, kas ir sekas karam ar Krieviju. Neskaidrība ar precēm un pakalpojumiem tirgū rada vairākas iekšējas problēmas, piemēram, klientu piesaisti, ierobežotus resursus un profesionālu darbinieku trūkumu. To minējušas 53% sieviešu. 

Vai aktīva darbība uzņēmējdarbībā ietekmē sievietes rakstura īpašības un vērtības? 

Domāju, ka ir tieši otrādāk. Tieši vērtības ietekmē to, kādā biznesā sieviete nodarbosies un kā viņa to attīstīs. Tas, ko mēs redzējām, apmācot mūsu 200 sievietes, ir uzņēmējdarbības ilgtspējas vērtība. Sievietes vēlas izveidot biznesu ar sociālu misiju un ietekmi. Viņas pie tā strādā, un es domāju, ka, pateicoties šīm vērtībām, mūsu pasaule varētu kļūt par daudz labāku vietu. 

Kā kopumā kara laikā mainījušās dzimumu lomas sabiedrībā? 

Mēs redzam, ka dzimumu lomas mainās. Vīrieši ir priekšpusē – frontē, sievietes uzņemas biznesa vadību aizmugurē. Sievietes arī kļuvušas ievērojami aktīvākas brīvprātīgo frontē. Vienlaikus pieaug sieviešu neapmaksātā darba apjoms gan mājās (šobrīd lielās ģimenes dzīvo kopā un sievietēm jārūpējas par visiem ģimenes locekļiem), gan arī ārpus tās, tostarp brīvprātīgajā darbā. Sievietes ir kļuvušas uzņēmīgākas, meklējot labākus apstākļus savām ģimenēm.  

Mainās arī dzimumu stereotipi par profesijām, un sievietes šobrīd ieņem amatus, kas iepriekš tika uzskatīti par vīriešu.

Atsevišķos gadījumos mēs redzam pieaugošu dzimumu vienlīdzības tendenci ekonomiskajā un sociālajā dzīvē. Tāpat ukraiņu sieviešu balsis kļūst stiprākas starptautiskajā vidē, jo viņas var brīvāk pamest valsti. Tādēļ šobrīd sievietes ir Ukrainas vēstnieces. 

Vai un kā ir mainījusies attieksme pret sievietes un vīrieša lomu biznesā? 

Runājot par Ukrainu, es domāju, ka šīs izmaiņas ir procesā. Bet tas, ko mēs varam redzēt, ir ukraiņu apvienošanās un cieņa pret tiem, kam ir bizness un kas palīdz armijai un sabiedrībai. Es uzskatu, ka tas attiecas uz katru Ukrainas uzņēmumu neatkarīgi no tā, kurš to vada. Galvenais ir līdera vērtības un izturība. Taču sievietes arvien vairāk vada šāda veida uz vērtībām balstītus uzņēmumus un sāk uzņēmējdarbību šādos nenoteiktības laikos. Un man šādi uzņēmēji ir varoņi. 

Kādi varētu būt būtiskākie jautājumi, kas sievietēm pasaulē būtu jāsaprot par ukraiņu sieviešu cīņu pret Krievijas iebrukumu Ukrainā? 

Ir svarīgi paturēt prātā vairākas lietas. Pirmkārt, karš joprojām turpinās, un, kad ārzemēs ir vēl parasta diena, Ukrainā notiek apšaude un mirst cilvēki. Otrkārt, karš ir jāpārtrauc, bet ar sankciju palīdzību un starptautiski radīto spiedienu Krievijai. Ukrainai ir svarīgs politiskais atbalsts. Un, treškārt, mums visiem ir kara trauma, tāpēc, kad satiekat ukrainieti vai ukraini, atbalstiet viņu. Jums nav ne jausmas, kam viņi ir gājuši cauri. 

Ekonomiskajā un politiskajā ziņā kara dēļ joprojām pastāv akūtas humānās problēmas, bet mums ir nepieciešama arī palīdzība attīstībai.

Tāpēc ir svarīgi atbalstīt sievietes uzņēmējas, apmācīt viņas uzņēmējdarbībā Ukrainā, tostarp ukraiņu sievietes ārvalstīs, nodrošināt mentoringu un piekļuvi sadarbības partneriem. Strādājiet ar ukraiņiem – mēs esam izturīgi un atbildīgi. 

Kā jūs domājat, vai pieaugošā sieviešu loma Ukrainā varētu mainīt situāciju citās valstīs, padarot sievietes redzamākas? 

Pirmkārt, ukraiņu sievietes ārzemēs varētu veicināt Ukrainas un sieviešu atpazīstamību viņu uzņēmējdarbības valstīs. Ukraiņu sievietes šobrīd apvienojas ārzemēs, veido jaunas biznesa attiecības, uzsāk jaunas programmas sievietēm no Ukrainas, kā arī paplašina tās, iekļaujot citas dalībnieces, jo ir nepieciešams integrēt ukraiņu sievietes sociālajā, ekonomiskajā un kultūras dzīvē ārvalstīs. Tas viss padara sieviešu kustību redzamāku gan Ukrainā, gan ārvalstīs. Vienlaikus ukraiņu sievietes var dalīties savā pieredzē ar līderību un izturību nemierīgajos laikos –, un šāda enerģijas, informācijas un zināšanu apmaiņa stiprina sievietes visā pasaulē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti