Sarunā Spūlis stāstīja, kas īsti ir EIF, kā mazajiem un vidējiem Latvijas uzņēmumiem tikt pie fondu naudas, kāda ir tās aprite, kādi ir investīciju prioritārie virzieni, cik EIF naudas ieplūst Baltijas valstīs.
Kas ir “Tālsaruna”
"Tālsaruna" ir sarunu cikls, ko veido diasporas uzņēmēju, profesionāļu un zinātnieku kustība #esiLV sadarbībā ar sabiedrisko mediju portālu LSM.lv. Sarunās šķetinām, kas tad īsti slēpjas aiz nereti sarežģītajiem nosaukumiem uz starptautiskajās organizācijās strādājošo profesionāļu kabinetu durvīm, cik svarīgs ir šo cilvēku darbs gan valsts mērogā, gan arī attiecībā uz katru indivīdu.
Šī sarunu cikla ietvaros uz dažādām valstīm tikties ar Latvijas izcelsmes starptautisko organizāciju profesionāļiem dodas #esiLV veidotāja un valdes pārstāve, publiskās pārvaldības eksperte un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) konsultante Elīna Pinto, kura pati ar ģimeni šobrīd dzīvo Luksemburgā.
Elīnai Pinto ir vairāk nekā 15 gadu darba pieredze starptautiskajās organizācijās, strādājot ar cilvēktiesību, drošības politikas un pārvaldības jautājumiem, kā arī tulkošanā. Latvijā Elīna vadījusi Tiesībsarga biroja Cilvēktiesību departamentu un bijusi Valsts prezidenta padomniece, aktīvi darbojusies pilsoniskajās organizācijās un ievēlēta pārstāvēt Latvijas NVO valdības un sociālo partneru diskusijās Nacionālajā Trīspusējās sadarbības padomē.
Iepriekšējās "Tālsarunas" atradīsi šeit.
"Kapitālismā nauda ir asinsrite vai vismaz tās būtiska sastāvdaļa. Man liekas, kas ir svarīgi un kas arī ir tāda, es teiktu, paaudžu un domāšanas maiņa – nauda vairs nav tikai pašmērķis, un viss nav par finanšu atdevi.
Protams, bez tās atdeves nevar, tad tās motivācijas tiek izkropļotas, bet ir ļoti svarīgi, ka nāk stratēģiski pozitīvie uzstādījumi arī sociālās atdeves jomā. Arvien vairāk arī paši uzņēmumi, kas rada ko jaunu, domā ne tikai par to, kā kļūt par miljonāriem, bet kā izdarīt arī kaut ko, varbūt banāli izklausās, bet kaut ko labu pasaulei un arī kaut ko, kas ir patiešām būtisks, un atstāt pasauli par labāku vietu, nekā tā bija, pirms uzņēmums kaut ko uzsācis," sacīja Spūlis.
Sarunā būs arī iespēja gūt ieteikumus, kā iziet starptautiskajā apritē un pierādīt sevi kā vērā ņemamu profesionāli; cik liels gandarījums, redzot Latvijas uzņēmumus, kas attīstās, pateicoties investīcijām, tostarp šobrīd starp tiem kāds Latvijas jaunuzņēmums kā vienīgie pasaulē piedāvā unikālu risinājumu, kas saistīts ar robotiem!
Lai arī tā nav, ka jebkurš Latvijas uzņēmuma īpašnieks var piezvanīt EIF menedžerim uz Luksemburgu un teikt "Ē, Kriš, klau, man ir projekts, vai iedosi investīcijas?", tomēr Spūlis atzina – viņš ir savas dzimtenes un reģiona "advokāts" un pārliecina vadību, ka katru gadu ir jāinvestē nauda Latvijā un vispār Baltijas reģionā.
Latvijas jaunajiem, inovatīvajiem uzņēmumiem, kuriem nereti ir problemātiski piesaistīt kapitālu, EIF investīciju menedžeris iesaka: "Kā vienmēr un kā visiem jauniem uzņēmumiem, – galvenais ir nestāvēt klusi stūrītī ar nolaistām rokām, bet iet, darīt un meklēt. Situācija tagad Latvijā un vispār Baltijas valstīs ir daudz labāka, nekā bija pirms 10 gadiem."
Uz naudu Spūlim ir skatījums no visām pusēm: savu karjeru sāka kā veiksmīgs uzņēmējs ar skatu un vērienu pāri Latvijas robežām. Vēlāk, uzkrājis pieredzi jau kā privāts investors, ieguldīja savās zināšanās, mācoties Francijā un Singapūrā, iegūstot grādu biznesa administrēšanā. Pēc tam strādājis jau kā konsultants starptautiskos finanšu uzņēmumos, līdz nācis piedāvājums no EIF. Darbs ir Luksemburgā, bet sirds – Latvijā, turklāt Spūlis sniedz konsultācijas arī Latvijas interesentiem.
Pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados toreizējās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis dibināja Eiropas Investīciju banku (EIB) ar mērķi izveidot infrastruktūras finansēšanas banku ES līmenī. Tā ir speciāla ES struktūra privātam kapitālam, garantijām un mikrofinansējumam. Pirms 25 gadiem kā EIB grupas meitas uzņēmums tika dibināts EIF, kas daļēji pieder Eiropas Komisijai, ir arī privātie investori. EIB pieder visām ES dalībvalstīm kopā. Banka aizņemas naudu kapitāla tirgos un aizdod to ar izdevīgiem nosacījumiem projektiem, kas sekmē ES mērķu īstenošanu. Šī nauda nenāk no ES budžeta.
5. jūlijā Rīgā klātienē pulcēsies starptautiskajās organizācijās strādājošie Latvijas izcelsmes augsta ranga profesionāļi no visas pasaules, lai tiktos jau otrajā specializētajā forumā un risinātu jau konkrētus sadarbības jautājumus ar Latvijas valsts pārvaldi un citām institūcijām.
Arī Spūlis, kā daudzi starptautisko organizāciju profesionāļi, dzīvo ar Latviju sirdī, neaizmirstot par praktisko atbalstu savai dzimtenei:
"Man Latvijā ir ģimene, draugi. Pagaidām esmu šeit, darbojos šeit, bet Latvija ir mana dzimtene un vieta, kur gan es jūtos labi, gan mani bērni jūtas labi, ir visi draugi un ģimene; kas zina, varbūt kādreiz pārskatāmā laikā varētu pielietot zināšanas arī, esot Latvijā vai vēl lielākā saistībā ar Latviju. Apmēram reizi, divas gadā es Latvijā piedalos kādā no lielākajiem tehnoloģiju un investīciju pasākumiem, es labprāt piedalos un dalos ar savām zināšanām, piemēram, tiem, kas vēlas veidot savu pirmo fondu. Un varbūt ne tikai ar zināšanām, bet arī ar savu redzējumu, esot vairāk Eiropas centrā, kā Latvija un Latvijas uzņēmumi izskatās."
Skaties iepriekšējās "Tālsarunas"!