Bailes, sašķeltība un izmisums – tas raksturo sajūtas, ar kādām dalījās Amerikas latvieši vēl pirms ASV prezidenta vēlēšanām. Piemēram, Maira Bundža neslēpa, ka, pirms cīņā par prezidenta amatu iesaistījusies Kamala Harisa, viņa bijusi patiešām izmisumā: "Es nevarēju iedomāties dzīvot Amerikā tādos apstākļos."
Savukārt Valda Grinberga sacīja, ka tieši šobrīd vēlēšanu rezultāti var apdraudēt Amerikas iedzīvotājus, un pēdējos četrus, astoņus gadus vēlēšanas sagādā rūpes un raizes. Turklāt, kā norādīja Latvija Radio uzrunātie tautieši viņpus okeānam, tā jau nav tikai Amerikas problēma, jo šo vēlēšanu rezultāti iespaidos Latviju, Baltiju, kara Ukrainā norisi.
Latvijas Universitātes Politikas zinātnes nodaļas profesore Žaneta Ozoliņa augsto temperatūru Amerikas un turienes latviešu vidū skaidroja ar to, ka patiesībā nobažījušies ir lielas daļas pasaules valstu iedzīvotāji: "Vai tā būtu Latvija, vai Eiropas Parlamenta vēlēšanas, vai vēlēšanas Gruzijā, Slovākijā, – bažas par rezultātiem ir gandrīz visur."
Kāpēc tas ir tā? Kāpēc šis emociju vilnis ir tik augsts?
Politikas eksperte skaidroja: "Tas lielā mērā saistīts ar to, ka politika ir kļuvusi citāda. Agrāk politika bija par programmām, vēlēšanas par programmām. Tagad vēlēšanas ir par emocijām. Breksits Lielbritānijā, tās ir emocijas, kam nav nekāda sakara ar racionāliem argumentiem un programmu. Sociālie mediji rada absolūti labvēlīgu fonu un nosacījumus tam, lai šo emocionālo līmeni kāpinātu. Nevar noliegt to, ka emociju sakāpinātajā pasaulē uz priekšvēlēšanu skatuves iznāk tāda odioza personība kā Donalds Tramps, kuram patīk emocijas, kuram patīk uzkurināt publiku un patīk spēlēties ar cilvēku prātiem."
Kā norādīja ārpolitikas pētnieks Mārtiņš Hiršs, abi kandidāti un viņu partijas nomelno viena otru, veidojot tādu melnbaltu politiku, kas aplipina citas pasaules valstis, un arī pie mums nereti politikas veidotāji runā melnbaltos un otru nomelnojošos toņos, palielinās polarizācija arī citviet: "Daudzas pasaules valstis mācās no Amerikas, tās tendences, kas bija, pirmo reizi uzvarot, atnāca pēc pāris gadiem uz Latviju kā populisma vilnis. Ja Tramps uzvar – vietējie populisti uzskata, ka populisms strādā, ja Tramps zaudē, redz, ka tas īsti nestrādā, Amerika polarizējas. (..) Ja viņš zaudēs, tad būs kaut kas līdzīgs kā pirms četriem gadiem, kad viņš zaudēja, meloja, ka ir uzvarējis, raisīja sazvērestības teorijas un noveda pie tā, ka viņa atbalstītāji šturmēja Kapitolija ēku."
Un tieši šī iemesla dēļ Amerikas latvieši godīgi atzīst, ka bieži vien par savām izvēlēm nerunā, jo tas var raisīt strīdus pat ļoti tuvu cilvēku vidū.
Iemesls – arī vēsturiskā tradīcija, jo izsenis Amerikas latvieši vēl pirms Ronalda Reigana atbalstīja republikāņu kandidātu, jo šī partija atbalstīja Baltiju cīņā par neatkarību.
Šobrīd pasaulei un partijas kandidātu nostājai mainoties, arī izvēles ir jāizdara, balstoties, nevis uz to, kā vēsturiski iegājies, bet to, kāda ir jaunā pasaules realitāte – to daļa Amerikas latviešu pauž stingri un bez bailēm, bet daļa atzīst, ka par politiku labāk nerunāt – tas var sanaidot pat tuvus radus un draugus.
Amerikas latvietis Gints Grinbergs atzina: "Tuvā ģimene visi esam demokrāti, bet ir radiņi, kuri nepiekrīt, un draugu pulkā ir tādi. Nu jau kādus astoņus, 12 gadus ilgst tāds strīdiņš, un ar dažiem draugiem mēs vairs nerunājam. Es nevaru saprast, kā var tādu kandidātu atbalstīt."
Tikmēr Maira Bundža sacīja: "Mēs par to nerunājam. Es neļauju mūsu Kalamazū latviešu biedrības mājaslapā likt politiskas lietas, jo es negribu, lai tur ir karstas diskusijas. Ja mēs, latvieši, savā starpā par to sāksim strīdēties, mēs varam sabrukt. Es negribu, lai tas notiek. Es nesaprotu to otru domāšanu. Visādi citādi cilvēki izskatās jauki, bet – kā viņi var pieņemt tos melus, kas notiek? Tas ir ārprāts, un es ļoti ceru, ka nobalsosim pareizā virzienā, kas atbalstīs Latvijas un Ukrainas neatkarību."
Bet Sandra Kronīte-Sīpola teica: "Es nekad nevienam neesmu prasījusi, par ko balso vēlēšanās, pat savam vīram ne."
Savukārt Ingrīda Jansone pauda: "Tas ir kutelīgs jautājums. Indiāna, uz kuru es nesen pārcēlos, ir republikāņus atbalstošs štats, tāpēc izvairos no sarunām par politiku. Izraisās domstarpības par abiem kandidātiem, jo līdz galam nepatīk ne viens, ne otrs."