Ārpus Rīgas

Avīzes "Zemgales Ziņas" galvenā redaktore par Lauksaimniecības fakultātes 155. jubileju

Ārpus Rīgas

Ar valsts aizdevumu cels jaunas dzīvojamās mājas

Zirgu salu attīsta par liepājnieku atpūtas vietu

Zirgu salu attīsta par liepājnieku atpūtas vietu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Daļa no Zirgu salas pie Liepājas ezera, kur reiz bijusi pilsētas atkritumu izgāztuve, pārtapusi atpūtas un pastaigu parkā. Ceturtdien ar Eiropas Savienības līdzfinansējumu uzbūvētā dabas taka tiks oficiāli nodota ekspluatācijā. Projekta laikā ezermalā izveidotas vairākas skatu laipas un pastaigu takas, līdz ar to ievērojami labiekārtota degradētā apkārtne. Nākamgad Zirgu salā iecerēts uzbūvēt arī modernu Dabas māju, kas kalpos kā izglītojošs zinātnes centrs.

Liepājas ezera Zirgu sala ilgu laiku asociējās ar vietu, kur iet retais, drīzāk tur lidinās putni, kāds mēģina ko atrast atkritumu kaudzēs, taciņas aizaugušas ar krūmiem, un ceļš, kas ved līdz ezeram, kur iestiepjas dambis, ir bedrains. Tur gāja un brauca tie, kam interesēja putnu vērošana, makšķerēšana vai iespēja pavērot pilsētu no cita skatu punkta. Zirgu salā kādreiz arī atradusies pilsētas izgāztuve, bet par dambja rašanos vairāk stāsta Liepājas domes Vides daļas vadītāja Dace Liepniece:

„Dambis ir veidots mākslīgi, tas radies no savulaik „Liepājas metalurga” procesos radītajiem izdedžiem. Vēlākie pētījumi liecina, ka izdedžu dambis ir iedzīvojies dabiskajā vidē un neko ļaunu ezeram nedara. Tas jau ir kļuvis par atraktīvu vietu, kur vērot putnus un pavadīt brīvo laiku.”

Pirmās pārmaiņas dambis un Zirgu sala piedzīvoja pirms vairākiem gadiem, kad Dabas aizsardzības pārvalde Liepājas ezerā īstenoja putnu vērošanas un pastaigu laipas projektu. Tagad liela daļa no Zirgu salas pie Liepājas ezera ir pilnībā pārvērtusies. Piesaistot Eiropas Reģionālā attīstības fonda finansējumu, ir

izveidotas pastaigu takas vairāk nekā 800 metru garumā, kuras ieskauj smilgu un puķu dobes, soliņi un piknika vietas, kas paver pilnīgi jaunus skatu punktus uz pilsētu ikvienam interesentam.

„Ir izveidota brīnišķīga dabas taka ar veselības elementiem, āra trenažieriem, skatu laipām, kas iziet tieši uz ezeru un atpūtas vietām, kur cilvēki varēs savādāk baudīt savus piknikus Zirgu salā,” saka Liepniece.

2019. gadā Zirgu salā pie ezera plānots uzbūvēt arī Dabas māju, kas būs pieejama tūristiem, ģimenēm, skolas vecuma bērniem un jauniešiem, stāsta Liepājas domes Attīstības pārvaldes projektu vadītāja Ilze Jurkovska:

„Pie Liepājas ezera tiks izveidota Dabas māja, kas kalpos kā zinātnes un inovāciju centrs vides jomā. Mēs piesaistām ES Jūrniecības un zivsaimniecības fonda līdzekļus, lai izveidotu tikai infrastruktūru, kopējās izmaksas pašlaik ir 340 tūkstoši eiro. Saturisko pusi īstenos Liepājas Izglītības pārvalde, piesaistot Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas finanšu instrumentu.”

Dabas mājas būvniecības darbi varētu sākties nākamā gada pavasarī, bet apmeklētājiem jaunais dabas centrs varētu būt pieejams 2019. – 2020. gada mijā. Tikmēr pašlaik Liepājas ezerā notiek niedru pļaušana, kas ir viens no būtiskākajiem darbiem, lai nodrošinātu seklā ezera uzturēšanu un laivu ceļus.

„Tas ir ikgadēji nepieciešams pasākums – ezeru aizauguma pļaušana, jo tā nav tikai niedru pļaušana, bet arī ūdensaugu tīrīšana. Vislielākā problēma ir ar laivu ceļu, kur nepieciešams pārvietoties makšķerniekiem un atpūtniekiem,” skaidro vides pārvaldības speciāliste Aija Štāle.

Ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu pašlaik notiek ezera pļaušanas darbi, kuru laikā paredzēts izpļaut laivu ceļu un atsevišķas piekrastes platības aptuveni 45,5 hektāru platībā. Laivu ceļu no aizauguma atbrīvos 100 metru platumā un 4 kilometru garumā. Liepājas ezers un tās piekrastes pļavas ir dabas liegums, nozīmīga putnu apmešanās vieta un kopš 2004. gada ''Natura 2000'' teritorija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti