Zirgi - Vecāķu Zvejas ielas «skaistākā atrakcija»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Zvejas ielai Vecāķos piestāv teiciens: dzīvo kā Dieva ausī! Iela, kurā atrodas tikai privātmājas, vijas gar Vecdaugavu un Ipalu, un ir taisnākais ceļš, kas savieno Vecāķu un Mangaļu prospektus.

Jā, palu ūdeņi reizēm patraucē ieliņas mieru, tāpēc pie daudzām mājām upes pusē krasti ir nostiprināti ar nelieliem betona aizsargmoliņiem, bet ēku pirmajā stāvā ir flīžu grīdas. Reizēm visi kaimiņi draudzīgi talko, kad upes krasts un pagalmi jāattīra no peldošajām salām. Pļaviņa ar peldvietu un bērnu rotaļu laukums ir pašu rokām iekārtots, un arī par kārtību tur rūpējas visi.

Slavenākie iemītnieki 

Daudzas ierosmes, kā uzlabot apkārtējo vidi, pieder mūsu bijušajai kolēģei Ivetai Vītolai. Viņas vectēvs, zvērināts mērnieks Alfrēds Vība savu māju Zvejnieku ielas (tāds ir Zvejas ielas pirmais nosaukums) dienvidu galā uzcēla 1930. gadu sākumā, kad tur bija trīs četras mājas.

Zvejas ielā lielā cieņā ir sports: ziemā, kad upe aizsalst, uz ledus tiek ierīkots hokeja laukums un kaimiņi izveido vairākas komandas, bet vasarā cieņā ir riteņbraukšana un virves vilkšana, kas kļūst par ielas svētku “naglu”.

Bijušais basketbola treneris Jānis Miglinieks savā mājā savukārt ierīkojis nelielu basketbola relikviju ekspozīciju, kas stāsta par viņa dēlu, izcilo basketbolistu Igora un Raimonda Miglinieku sporta gaitām.

Bet dažas mājas tālāk dzīvo Kārlis Ezermalis – senās zvejnieku Innusu dzimtas atvase -, kurš Zvejas ielā izauga par skeitborda meistaru.

Dabas tuvums 

Pie Daugavgrīvas dabas lieguma un upes dzīvojot, gribot negribot jākļūst par dabas vērotāju un jāmācās sadzīvot gan ar putniem, zirgiem un mežacūkām, gan ar bebriem, zalkšiem un jenotiem. Mežacūkas vienā mierā mēdz pārpeldēt upi, lai panašķētos ar āboliem, bet bebriem kādā no saliņām esot pat divas mājas, ko apdzīvo plaša radu saime. Kādam Zvejas ielas iedzīvotājam izdevies nofilmēt, kā kaimiņš bebra kungs vienā mierā šķērso ielu. Arī zalkši, kas dzīvo saliņās, mēdzot pārpeldēt upi un pārslīdēt ielai, lai meklētu pavēni tuvējā mežiņā.

Vienīgais legālais jenots (paņemts no dzīvnieku patversmes) mājas apstākļos mīt Ģirta Puķīša sētā, bet pavisam īpašas attiecības Zvejas ielas iedzīvotājiem ir ar kādu gulbi.

Tomēr Zvejas ielas lielākais lepnums un skaistākā atrakcija, ja tā drīkst izteikties, ir zirgi. Viņi ganās Skanstnieku pļavās, bet dzīvo Zvejas ielā, kur jau pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados Marta un Platons Venti ierīkoja pirmo zirgu staciju, kuras tradīcijas turpina zirgu fanu klubs “Īriss”. Marta Venta bija ne tikai ugunīga jātniece, bet arī Vecāķu skaistuma karaliene. Jāšanas sportā panākumus guva arī viņas dēls un vedekla, mazmeita un mazmazmeita Edīte Vāgnere, kura tagad ir trenere “Īrisā”.

"Ielas garumā" karte. Atrodi savu ielu TE.

“Vasaras vakaros ir vērts sagaidīt, kā zirgi saulrietā peld pāri upei,” tā saka mūsu kolēģis televīzijas operators Uģis Jakubāns, kuram izdevies šo brīnišķīgi skaisto skatu nofilmēt. Uģis arī dzīvo Zvejas ielā sava vectēva, zvejnieku kolhoza “9. Maijs” būvdarbu vadītāja Jāņa Lapsas celtajā mājā.

Brāļi Jakubāni Zvejas ielu iemīlēja jau bērnībā, kad tur pagāja visas vasaras, jo Vecāķos patika arī viņu tēvam rakstniekam Andrim Jakubānam. Un neba viņš vienīgais!  Māju un darbnīcu Zvejas ielā savulaik uzcēla tēlniece Valentīna Zeile, kura tagad dzīvo Francijā, bet vasarnīcu - aktieris Kārlis Sebris, kas nu jau devies mūžībā. Mūsu teātra patriarhs esot labi saticis ar savu kaimiņu Alfrēdu Geidānu un aktīvi piedalījies apkaimes dabas  sargāšanā. Geidāni, Šņores, Vanagi un Vības ir pirmie Zvejas ielas dienvidu gala iemītnieki. Laikmeta griežos daudziem no viņiem nācies smagi ciest, bet dzīves alkas un darbā gūtais rūdījums palīdzējis daudz ko pārvarēt.

Zvejas ielas interesanto cilvēku aizraujošie stāsti un dabas norišu vērojumi LTV “Ielas garumā” 11. maijā plkst.18.35 vai replay.lv

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti