Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Vecpilsētas kvartālam Jelgavā jauns attīstības posms

Vecpilsētas kvartālam Jelgavā jauns attīstības posms

Jelgavas Vecpilsētas kvartālam  sācies jauns attīstības posms. Šogad  jau uzsākta divu ēku restaurācija, bet nākotnes vīzijās tas iecerēts kā  vieta, kur satiekas tūristi un amatnieki. Lai lauztu stereotipus par Jelgavas Vecpilsētu kā graustu rajonu, jau piekto gadu Eiropas kultūras mantojuma dienās notika Vecpilsētas ielas svētki.

18.  un 19. gadsimtā būvētās Jelgavas Vecpilsētas ielas mājas ir  paglābušās no iznīcības 2.pasaules kara laikā. Tomēr  ilgus gadus Vecpilsētas kvartāls bija vieta, kam ne vien tūristi, bet arī vairums  jelgavnieku  labprātāk meta apkārt  līkumu.

"Viņa bija tāda dzīvāka, kā es viņu atceros, un tad  mainījies tie laiki un viņa (Vecpilsēta) iznīka, visa tā dzīvība iekšā," saka jelgavniece arhitekte Liesma Markova.

Par Vecpilsētas atdzimšanas sākumu uzskatāms 2010.gads, kad  senajā kvartālā tika izbūvētas mūsdienīgas komunikācijas. Šogad uzsākta arī Restaurācijas centra izveide, bet jau piekto reizi Eiropas kultūras mantojuma dienās Vecpilsētā tiek organizēti svētki, kas ļauj  uzburt nākotnes vīziju.

"Otrajos stāvos dzīvo īpašnieki vai tiek izīrēti dzīvokļi, bet pirmie stāvi ir domāti veikaliņiem, kafejnīcām, darbnīciņām. Tātad interesanta tūristiem un interesanti arī pašiem iedzīvotājiem," ieceres klāsta Markova.

Muzeja materiāli liecina, ka senos laikos šeit tiešām  bijuši  veikaliņi, darbojušies kalēji, kurpniekzeļļi un  citi sava amata meistari. Vecpilsētas svētkos sabraukušie amatnieki teic, ka šeit jūtas labi, tomēr  savām darbnīcām uzrunātie īsti  vietu šeit neredzot.

Kurpnieks Aigars Ločs domā, ka "šeit uztaisīt darbnīcu būtu ļoti grūti. Izdzīvot būtu grūti, jo visa kustība notiek centrā. Bet vispār jau... ja pa seniem laikiem runājam, tad gan jau šeit bija".

Kalējs Jānis Vaivods: "Es jau būtu gatavs, kāpēc ne, bet ko teiktu tie pārējie. Te būtu trobele liela, sienas trīcētu. Vai tas patiktu kādam, bet nu tādu mazu pārstāvniecību varētu, kāpēc ne?"

Tam, ka Jelgavas senākajam kvartālam jāatdzimst, piekrīt visi. Tomēr izdarīt to tā, lai  vēl pēc gadiem iela neatgādinātu nonēsātu mēteli kam piesprausta dārga broša, gan nebūšot viegli.

"Neviena augstskola Latvijā nenodarbojas ar restaurāciju. Es domāju, ka tiem Jelgavas ainavu arhitektiem  tas būtu  labs kodiens. Tie varētu nākt, okupēt šo zonu studiju laikā. Tad būtu gan studiju process, gan iepazīšanās process,  un tad jau gan tas mērogs būtu riktīgs," spriež galdnieka amata meistars Vilnis Kazāks.

Ar Eiropas Savienības atbalstu Vecpilsētā  uzsākta divu ēku restaurācija, un pašreiz tiek gatavots projekts vēl divu ēku atjaunošanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pilsētvide
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti