Dienas ziņas

Mandarīnpīle Kuldīgā

Dienas ziņas

Pēta lībiskā dialekta iezīmes talsenieku runā

Senākā koka ēka pilsētās – Valmieras vecā aptieka

Valmieras vecās aptiekas rekonstrukcija apstiprina – tā ir senākā koka ēka Latvijas pilsētās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Valmiera izsenis lepojusies ar savu vēsturisko pils centru un tajā esošo seno koka ēku jeb Veco aptieku. Ēkas atjaunošanas darbu laikā, fasādei noņemot vairākus slāņus, atklātas līdz šim nemanītas vēsturiski nozīmīgas liecības. Tas ļāvis secināt, ka Valmieras vecā aptieka ir saglabājusies kā senākā koka ēka Latvijas pilsētās.

Valmieras vecās aptiekas rekonstrukcija apstiprina – tā ir senākā koka ēka Latvijas pilsētās
00:00 / 04:54
Lejuplādēt

Šobrīd Valmieras vēsturiskajā pilsētas centrā noris pārbūves darbi, kas skar arī veco aptieku. Tā ir vēsturiski nozīmīga ēka pilsētai, jo ir vecākā koka ēka Valmierā. Taču atsedzot tās fasādi, nākamos darbus gan nācies pārtraukt,  jo atklātas 18. gadsimtam raksturīgas būvniecības metodes.

"Noņemot divas kārtas apdares dēļus, mums atsedzās vēsturiskā guļbūve. Tādas, es saprotu, ka Valmierā vairs nevienas nav, ar krustu pakšiem, kas ir tās savienojumu vietas," stāstīja Valmieras pilsētas pašvaldības būvinženieris Kaspars Kalniņš. 

"Ja līdz šim mēs vienmēr manipulējām ar tekstu – domājams, ka Valmieras aptieka ir celta 1735. gadā, tad tagad šis skaitlis faktiski ir apstiprināts, piebilda Valmieras muzeja direktore Iveta Blūma.

Līdz ar to pilsētas centrā pirms aptuveni 285 gadiem celtā koka ēka šobrīd ir vecākā ne vien Valmierā, bet arī starp Latvijas pilsētām, ko secinājuši speciālisti, veicot gan dendrohronoloģisko datēšanu, gan arhitektoniski māksliniecisko izpēti. Tagad tai noteikts arī jaunatklāta kultūras pieminekļa statuss.

"Var novērtēt tos vecos koka dēļus, kas pietapoti ar koka tapām pie sijām. Nu var redzēt, ka izloce ir milzīga, jo iepriekš kāds ir izņēmis ārā tās starpsienas, kas bija," klāstīja Valmieras pilsētas pašvaldības būvinženieris Kalniņš.

Laika gaitā gan saglabājušies vien daži fragmenti, tamdēļ atjaunot ēku tieši tādu, kāda tā bijusi  sākotnēji, nav iespējams.

"Te ir trupe. Trupējošie baļķi visi ir jāņem ārā, jo trupe izplatās pa koku. Tādēļ ir jāizgriež ārā visi tie baļķi un jānomaina pret jauniem," atzina Valmieras pilsētas pašvaldības būvinženieris Kalniņš.

“Šobrīd galvenais uzdevums ir atrisināt arhitektoniski mākslinieciskās izpētes rekomendācijās ieteiktās galvenās līnijas saistībā ar to, lai ēkā maksimāli tiktu saglabāts autentiskums, būvdetaļas, konstrukcijas," teica Blūma.

Nākotnē Valmieras vecajā aptiekā plānota izstāžu zāle, nu jau saglabājot jaunatklātos baroka laikmeta elementus – aiļu proporcijas, dēļu stiprināšanas veidu, durvju vērtnes un sarkanīgo fasāžu krāsojumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti