4. studija

Kāpēc Uzturlīdzekļu garantijas fonda atbalsts vientuļajiem vecākiem ir mazāks, nekā alimenti?

4. studija

Ceturtā studija

Vai Rīgas apkaimēm svētkos atņēma ierastos, krāšņos dekorus, lai izrotātu centru?

Vai svētkos Rīgas centru rotā uz apkaimju rēķina; kur paliek apņemšanās taupīt?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Svētku apgaismojums vēl šobrīd rotā Rīgu. Latvijas Televīzijas raidījuma "4. studija" skatītāji vaicā – kāpēc gaišā dienas laikā deg ielu apgaismojums un arī – vai pasaules atzinību guvušais Rīgas svētku noformējums centrā panākts uz apkaimju iedzīvotāju rēķina?

Modes žurnāla "Vogue" papildizdevums "Vogue Living" gada nogalē starp visskaistāk sapostajām pilsētām iekļāva Rīgu! Šai sarakstā bija arī Brisele, Edinburga, Klinšu kalni Kanādā, Vīne, Londona, Malaga, Ņujorka, Roma, Prāga, Santa Klausa ciemats Rovaniemi Somijā, Cīrihe, Kopenhāgena un Ķelne. Pirmajā vietā ierindota Brisele, savukārt otrā vieta Rīgai.

Raidījuma "4. studija" skatītāja uzdod jautājumu: Kāpēc dienas laikā laternas šeit ir iedegtas? Un tas nav vienu reizi, bet gan regulāri! Priekš kam mēs lieki tērējam elektroenerģiju?"

Beata Surgofte: "Apstākļos, kad netālu no mums notiek nežēlīgs karš Ukrainā un cilvēki dzīvo tumsā, un viņiem jāsildās tikai ar savu sirds siltumu un dvēseles gaismu, man šķiet nepieņemami tas, ka mēs nepildām paši savas apņemšanās. Apņēmušies esam ekonomēt, taupīt, un tas arī bija un ir reizēm jūtams, jo naktī, solidarizējoties ar Ukrainu, tiek izslēgta elektrība uz dažām stundām, kas ir ļoti vajadzīgi un cēli, bet pretruna ir tur, ka dienas laikā – 11.00, 12.00 dienā, kad ir pilnīgi gaišs, deg ielas apgaismojums. Es to esmu dzirdējusi arī no saviem draugiem, ka tāda pati parādība ir vērojama Valdemāra ielā, piemēram, pie Kongresu nama. Es vēroju šo parādību vairākas dienas, neizturēju un tomēr cēlu traci. Reizes piecas, septiņas esmu konstatējusi, jo esmu bijusi mājās un strādājusi attālināti. Es domāju, ka tas ir pietiekoši, lai to nosauktu par sistēmu, un jākontrolē tā dubultmorāle, nevērība vai nevīžība, kā to nosaukt."

"Paldies iedzīvotājam par vērību, taču lūgsim neuztraukties, jo, ja dienas laikā deg apgaismojums, tad notiek vai nu remontdarbi, vai pārbaudes un tieši tā bija 27.,29. un 30. decembrī šajā apkaimē. Tas periodiski notiek visu laiku un visā Rīgā, un šie laiki – 27. datumā, tad tika uz 20 minūtēm ieslēgta, 29. datumā – uz stundu un arī 30. datumā; tie pat ir savstarpēji nesaistīti gadījumi, kad notika konkrēti remontdarbi," skaidroja Rīgas domes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore Solvita Brence.

Rīgas domē skaidro, ka ielu apgaismojuma ieslēgšana un izslēgšana notiek centralizēti un nav tā, ka kāds būtu vienkārši aizmirsis izslēgt apgaismojumu. Savukārt energoresursu taupības nolūkos naktīs laika posmā no pulksten trijiem līdz četriem apgaismojums tiek izslēgts pilnībā, izņemot tās ielas, kurās ir reģistrēts liels pārkāpumu skaits. Tāpat lielo sporta laukumu apgaismojuma intensitāte tiek samazināta līdz 33% un fasāžu dekoratīvais apgaismojums tiek izslēgts no pusnakts līdz pieciem rītā.

Taču saistībā ar apgaismojumu saņēmām vēl kādu skatītāja jautājumu par turpat netālu esošajām svētku dekorācijām Grīziņkalnā – kā ir mainījies svētku noformējums galvaspilsētā un kāpēc Grīziņkalnā ir pavisam citas dekorācijas nekā pagājušajā gadā?

Proti, ja iepriekšējos gados Grīzņkalna parka alejas rotāja baltas, skaistas zvaigznes, kas bija krietni pamanāmākas un krāšņākas, tad šogad uzradušās pavisam citas – zilas dekorācijas niecīgā skaitā, tikai virs bērnu rotaļu laukuma! Jautājums pašvaldībai – pēc kādiem kritērijiem šogad tika izvēlēts, kur un kādi svētku rotājumi tika uzstādīti un kāpēc gadiem ierastie dekorējumi tika mainīti?

Brence skaidro, ka dekori nav piesaistīti kaut kādai konkrētai vietai vai apkaimei un katru gadu tiek izstrādāts jauns projekts, un šogad šādi bija 26 projekti un tāpēc dekori – gan krāsa, gan veids un daudzums – var mainīties.

Rīgā pakāpeniski tiek ieviesti šie siltie toņi svētku noformējumā virzienā no centra uz apkaimēm, un, ņemot vērā arī pieejamo budžetu, tāpēc arī dažās vietās ir palikušas gan zilie, gan sarkanie dekori, taču tuvākajos gados tie tiks nomainīti.

Tātad – gaišo toņu dekorācijas šogad rotāja galvaspilsētas centru, bet sarkanie un zilie gaismekļi uzstādīti apkaimēs.

"Uz Vanšu tilta, ja esat pamanījuši, ir atslēdziņas, uz Kalnciema pārvada un arī Rīgas centrā ir siltie toņi, un pakāpeniski mēs pārejam uz šiem siltajiem toņiem arī apkaimēs, vienkārši šobrīd finansējums nav tik liels un tāpēc kādās dažās vietās ir saglabājies vecais dekorēšanas veids," skaidroja Brence.

Tas gan nav Grīziņkalna gadījums, jo no turienes gaišie, siltie dekorējumi tieši pazuduši, bet uzradušies zilie, no kuriem, kā noprotams, plānots atbrīvoties. Tāpēc jautājām – vai tuvējo māju iedzīvotāji var panākt, lai viņu apkaimē atgrieztos iepriekšējās dekorācijas?

"Jā, noteikti, viņi var vērsties pašvaldībā, rakstīt iesniegumu Izglītības, kultūras un sporta departamentā, un mēs būsim tikai priecīgi par šādu iedzīvotāju aktivitāti," stāstīja Brence.

Tātad jau tagad ikviens ir aicināts iesniegt savus priekšlikumus nākamā gada svētku noformējumam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti