Panorāma

Latvijas robežsardzes kuģis patrulē Vidusjūrā

Panorāma

Nedēļa Panorāmas arhīvos

Dārzkopība pilsētā

Urbānā dārzkopība ienāk Rīgā - gurķu un tomātu dobes pilsētas centrā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Mazdārziņš tieši zem dzīvokļa logiem – tā urbānā dārzkopība ienāk arī Rīgā. Viens no pirmajiem sabiedriskajiem dārziem atrodas pašā pilsētas centrā, un tā saimnieki ir pārliecināti, ka dārzu var izveidot ikviens un jebkur.

Kādā Dzirnavu ielas pagalmā ir desmit dobes. Dārzeņu un sakņaugu īpašnieki dzīvo dažādas pilsētas daļās, bet regulāri brauc aplaistīt dobes, savākt ražu un vienkārši atpūsties. Dārziņu pieskata radošās rezidences D27 iedzīvotāji.

D27 rezidents Jāzeps Bikše pastāstīja, ka sākotnēji doma bija vienkārši piešķirt placīšus bez maksas, lai cilvēki var izmantot tos, kā vēlas. "Mums bija ļoti daudz paletes no blakus esošā celtniecības plača, tās mēs pārtaisījām par dobēm un sabērām zemi," viņš saka.

Rezidenti sākotnēji domāja, ka tā būs dāvana pāriem 14. februārī, bet rezultātā par dobēm rūpējas visdažādākie cilvēki, sākot ar mākslas studentiem, beidzot ar ģimenēm. Tieši blakus mājai kāds mūziķis uzcēla siltumnīcu un audzē tur tomātus.

Blakus varētu būt dobes ar tomātiem, gurķiem, un kaut kur netālu iespējams arī audzēt garšvielas. Tā ir rīkojušies Parīzes iedzīvotāji un tagad viņi ir gatavi dalīties pieredzē ar rīdziniekiem.

Tādēļ uz Rīgu atbrauca arhitekts Pjērs Marī Kornins, lai pastāstītu par Parīzes agropilsētu. ''Agrocite'' jeb agropilsēta ir projekts, kas aizsācies kādā sociālo māju pagalmā Francijas galvaspilsētā. Tur māju iemītnieki audzē dārzeņus, no kuriem pēc tam pagatavo ēdienus - tos var nogaršot turpat blakus kafejnīcā. Tā savukārt kalpo kā pasākumu norises vieta.

Parīzē atbilde uz ekonomisko un ekoloģisko krīzi sākās ar lokālo attīstību, sacīja "Atelier d'Architecture Autogérée" pārstāvis Kornins. Veidojot ko tādu rajonos ar sociālām mājām ir arī iespēja dot cilvēkiem vietu, kur tikties ārpus mājas, lai viņi visu laiku nesēdētu savos mazos dzīvokļos.

Tomēr Rīgā ir savi apgrūtinājumi, ja runa ir par daudzdzīvokļu māju pagalmiem.

Ziepniekkalna iedzīvotāja Ināra saka, ka viss būtu lieliski, labi un skaisti, bet viņa, 21 gadus dzīvojot šajā mājā, ir pieredzējusi, ka par attiecīgo lauku ir cīnījušies daudzi. "Viena trešdaļa no visa lielā lauka pieder vienam ārzemniekam, ko viņš darīs ar to, es nezinu. Zāle aug, suņi staigā," piebilst Ināra.

Bet, ja šādu apgrūtinājumu nav, pietiek ar vēlmi un nelielu izdomu, saka franču arhitekts. Galvenais ir sākt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti