Talsu skeitparkā tapis īpašs grafiti; pilsētniekiem patīk

Šonedēļ talsinieki kļuvuši par sava veida mākslas ekspertiem – nedēļas sākumā viena no sienām Talsu vecpilsētā pārtapa par laikmetīgās mākslas sienas gleznojumu, kuru daļa vietējo savā mazpilsētā nesaprata. Tāpēc nedēļas beigās viņu sirdis jau sildīja pavisam cits mākslas darbs Talsu skeitparkā, kas talsiniekiem ir daudz saprotamāks – gan vizuāli, gan saturiski. Jaunā grafiti autors ir Latvijā pazīstamas ielu mākslinieks Dainis Rudens un trīs viņa kolēģi – Jēkabs Noviks, Ēriks Caune un Sanita Skalbe.

Talsu skeitparkā tapis īpašs grafiti; pilsētniekiem patīk
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Ar vieglām roku kustībām un krāsainu flakoniņu palīdzību divu dienu laikā pavisam baltas Talsu skeitparka sienas pārvērtušās par mākslas darbiem.

Tiem bija jātop jau pirms dažām nedēļām kā dāvanai pilsētas svētkos un "Rally Liepāja" Talsu posma atklāšanā, taču karstuma vilnis jūnija beigās fiziski neļāva māksliniekiem strādāt.

Talsu novada pašvaldības  Sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļas vadītāja Inita Fedko skaidroja: "Talsu skeitparks ir viena no iecienītākajām vietām, kur pulcējas jaunieši un bērni dažādā vecumā, bet līdz šim šī teritorija ir bijusi gana vienmuļa bez krāsainiem akcentiem."

Viena no sienām talsiniekus apbur ar ļoti skaistu skatu uz vecpilsētu un Talsu ezeru. Šobrīd mākslinieki skaidro – tā ir laimīga nejaušība, jo, ja mākslas darbs būtu tapis jūnijā, uz sienas būtu redzams kas cits. Bet viens no autoriem jau bija rezervējis naktsmājas, kas piespiedu brīvdienās viņu negaidīti iedvesmoja

Mākslinieks Ēriks Caune sacīja: "Es vienkārši tajā mājā paliku, uz viņu sanāca daudz skatīties, mājup ejot. Un tad man šķita, ka gleznojumam, kurš šeit būs, jābūt tādam ļoti lokālam, ļoti mājīgam, ļoti tiešam, viegli uztveramam. Un jau ļoti daudzi gan skeitparka iemītnieki, gan skeitparka iemītnieku vecāki teica: "Ai, redz, kur tā māja, kur es dzīvoju. Redz kur tur Janka dzīvo." Forši! Un, manuprāt, tam puikam, kurš te vakar rādīja logus, kur viņš dzīvo, es saku: "Tev šis skeitparks būs divtik mājīgs.".

Talsu skeitparkā strādāja četri mākslinieki, sadalot tā teritoriju.

Divi apspēlējot tipisko mazpilsētas panorāmas skatu un rallija tematiku, bet divi – vairāk pašā skeitparkā zīmējot ilustratīvus dzīvnieku tēlus, iedvesmojoties no Talsu teikas par pakalniem – zaļi un atšķirīgi katrs ar savu raksturu.

Ielu mākslas pasaulē pazīstamais mākslinieks Dainis Rudens norādīja: "Sienas gleznojums, kas ir iekšā, viņš ļoti labi atbilst vispār skeitborda, ielu tādai ekstrēmajai kultūrai. Manuprāt, tas ir tieši skeitparkam ļoti labs papildinājums, tieši iekšpusē. Un savukārt šī lielā siena ir varbūt tāds vairāk vispārīgs arī tūristiem un pilsētas iedzīvotājiem. Viņš ir tāds mierīgāks, labāk uztverams un saprotamāks."

Pēc karstuma viļņa māksliniekiem neļāva strādāt lietus periods. Lai mākslas darbu izveidotu, viņiem bija nepieciešamas vismaz divas sausas dienas, kas visbeidzot pienāca šonedēļ. Taču izvērtās fiziski grūtas gandrīz nemitīgi saules apspīdētā laukumā.

Mākslinieki Caune un Rudens skaidroja, ka gleznošana ir ļoti dinamisks process.

"Kur ir roka jāstiepj, jāceļas pirkstgalos, jākāpj uz spaiņa, kāpnēm, jātupjas, jāliecas, roka jāvicina. Un tad, kad tu to dari +30 grādos tiešajos saules staros, tad tēvreizi noskaiti un ceri, ka tiksi līdz ūdenim pēc brītiņa. Tas tāds ļoti aktīvs "city fitness" – desmit stundu garumā pie +30 grādiem," norādīja Caune.

Dienā, kad ReTV viesojās skeitparkā, ēnā pie viena no ilustratīvajiem dzīvnieku tēliem no karstuma slēpjas tikai viens skeitotājs. Taču Rihards stāstīja, ka viņam un draugiem jaunie laukuma vaibsti patīk. "Izskatās mazliet pēc vardes vai kaut ko tādu. Ir smuki, jā – bērniem patīk," viņš pauda.

Galarezultātu atzinīgi vērtēja arī Talsu novada muzeja direktors Uldis Jaunzems-Pētersons, kurš Talsus saveda kopā ar ielu māksliniekiem.

"Krāsains, krāšņs – tāds, kādam ir jābūt grafiti. Šajā gadījumā tas ir legāls, tāpēc, protams, tādi īsti grafiti cienītāji teiks, nu, tas nav tas, bet tomēr svarīgi bija, ka šī tehnika ir izvēlēta. Grafiti tehnika ir cieši saistīta ar skeitparka subkultūru.  Labāku vietu tam noteikti nevarēja atrast," viņš teica.

Rudens, kurš mākslinieku aprindās pazīstams arī kā "Rudens Stencil", darbus veidojis arī Liepājai, Jelgavai, Cēsīm, Rīgai, Madonai un citām pilsētām.

Mākslinieks pauda: "Es noteikti priecājos par to, ka arī novadu pašvaldības sāk piekopt šādu tradīciju un aicina māksliniekus un pilsētvidē tiek kaut kas aktuāls. Savādāk bēdīgi tas ir, bet lielākoties tas notiek Rīgā vai Rīgas reģionā."

Starp citu, arī Talsu skeitparka mākslas darbu autori paši labprāt izbraucot ar skrituļdēļiem, tāpēc darba vide, kuru nu jau mākslinieki pametuši, viņiem bijusi tuva.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt