Dienas ziņas

Ziemassvētku gaidīšanas laikā cer uz lielāku vienotību

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dendroloģiski vērtīgu koku vietā Talsos taps depo

Talsos cer uz dendroloģiski vērtīgu koku pārstādīšanu no topošā ugunsdzēsēju depo teritorijas

Par to, ka Talsos nepieciešams jauns ugunsdzēsēju depo, šaubu neesot. Arī kādreizējai Talsu daiļdārzniecei, kura depo paredzētajā teritorijā gandrīz 30 gadus stādījusi dendroloģiski vērtīgus kokus. Viņa cer, ka Talsi būs viens no retajiem gadījumiem, kad, veicot jaunu ēku celtniecību, koki tiks nevis likvidēti, bet pārstādīti citā vietā.

"Jūdas koks, Sniegpārsliņu koks, Tulpju koks..." Inta Metuzāle vienu aiz otra sauc īpašos kokus teritorijā. To ir gandrīz 200. Pēdējais iestādīts vien šopavasar, un ieceres bija arī nākamajam gadam.

"Te tādi parasti koki nav neviens. Te visi ir īpaši – vai nu sugas, vai ir dažādu koku formas savāktas. Jo es tiešām biju nodomājusi, ka es te veidošu dendroloģisko parku. Tas sapnis man tāds bija, bet nu tas sapnis tagad ir izgaisis," stāstīja kādreizējā daiļdārzniece.

Daiļdārzniece Inta Metuzāle

Depo paredzētais zemes gabals nav oficiāls dendroloģiskais parks, un Metuzāle visu paveikusi pēc savas iniciatīvas. Jaunajā depo ēkā atradīsies gan Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, gan Neatliekamā medicīniskā palīdzība un citas Iekšlietu ministrijas struktūras. Meklēti arī citi zemesgabali, taču konkrētais atzīts par vislabāko. Tas dienestiem ļaus ātrāk reaģēt uz izsaukumiem, kurā izšķirošas ir minūtes.

"Īpaši šādos lielajos katastrofu pārvaldības centros, kā plānots ir Talsos, piemēram, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, Valsts policijas iecirkņi arī ir paredzēti šajā ēkā, un, protams, viņiem būtu jābūt ērti pieejamiem arī ar sabiedrisko transportu," stāstīja Nodrošinājuma valsts aģentūras direktore Ramona Innusa.

Šobrīd ir rasts kompromiss, ka, ja būs nepieciešams, daļu koku varēs nozāģēt, citus izrakt un pārvietot vai nu teritorijā ap jauno depo, vai, kā vēlētos daiļdārzniece, daļu koku uzdāvināt citiem novada parkiem. Arboristi atzīst, ka koku, arī izmēros lielu, pārstādīšana patiešām ir iespējama.

"Mazākiem kociņiem, kā šeit redzamie – ar lāpstiņu. Bišķiņ lielākiem jau ir tā saucamās gaisa lāpstas, kas jau ar gaisu strādā. Lielākiem kokiem jau ir tehnika ar speciālām dakšām, lāpstām, kas viņu no visām pusēm apņem, un viņu pārvietojot, tādā veidā pārstāda," pastāstīja diplomēta arboriste Dace Jansone.

Pašvaldība ir gatava nākt pretī, nevis varmācīgi nozāģēt visus kokus.

"Saprotot, ka tas ir cilvēka mūža darbs, kur ir ieguldīta sirds, mums ir jābūt tādā savstarpējā labā komunikācijā, savstarpējā sapratnē un cieņā vienam pret otru. Tieši tāpēc mēs meklējam šos labākos risinājumus," komentēja Talsu novada domes priekšsēdētāja Sandra Pētersone (Nacionālā apvienība).

Lai gan agrākais, kad depo būvniecība varētu sākties, ir vien nākamā gada beigās vai 2023. gadā, daiļdārzniece ļoti cer, ka koku pārstādīšana sāksies jau nākamajā pavasarī, jo sava cienījamā vecuma dēļ viņa pati gribētu paspēt būt klāt.

"Kad tie koki būs izņemti, tad jau man tikai īsti sirds sāks sāpēt. Tas jau vēl ir viss priekšā. Tagad es tikai tā domāju, uztraucos, ka tā nu ir iznācis, bet vēl jau viss lielais pārdzīvojums būs, kad sāks tos kokus rakt ārā," stāstīja Metuzāle.

Latvijā paredzēta vēl vairāku jaunu depo būvniecība, bet Talsos paredzēts viens no lielākajiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt