4. studija

Kāpēc, apdrošinot mājdzīvniekus, jārēķinās ar savādiem nosacījumiem?

4. studija

Kāpēc ukraiņu kara bēgļiem piedāvātie īres dzīvokļi var tikt izbrāķēti?

Vai topošajā Skanstes parkā aizmirsts iestādīt 265 000 eiro vērtus kokus?

Skanstes ielas apkaimes iedzīvotāji bažījās par pērn atvesto un vēl neiestādīto koku likteni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Rīgas domes Pilsētas attīstības departamentā lepojas ar topošo projektu Skanstes ielā, kurā rīdzinieki varēs atpūsties plašā, apzaļumotā vidē. Taču apkaimes iedzīvotāji ceļ trauksmi, jo jau pērn atvestie koki nav vēl iestādīti un ir pamesti novārtā. Tos gan tuvākajā laikā iecerēts iestādīt, Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumam "4. studija" skaidroja galvaspilsētas pašvaldībā.

Video, kas publiski pieejams ikvienam, kuru interesē Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta iecere pārveidot un uzlabot teritoriju Skanstes ielā, tik tiešām iedvesmo. Pašvaldība sola 1000 jaunu koku un dārzu, kurā pilsētnieki varēs atpūsties un nodarboties ar fiziskām aktivitātēm. Projekta izmaksas grandiozas – teju 20 miljoni eiro.

Tomēr cilvēki, kuri dzīvo netālu no topošā parka, ir nobažījušies par projekta realizētāju attieksmi pret kokiem, kuri krāšņi tiek attēloti gan foto vizualizācijās, gan video, bet patiesībā tie ir atvesti, nomesti un nav pat iestādīti.

Kopumā teritorijā plānots iestādīt no Vācijas kokaudzētavām piegādātus 269 kokus ar stumbra diametru no 25 līdz 30 centimetriem un 56 dižstādus, kuru stumbra diametrs ir no 30 līdz 35 centimetriem. Kopējās izmaksas – 265 000 eiro.

Bet kā tas nākas, ka tik dārgus kokus attransportē un nemaz neiestāda?

Rīgas domes Komunikācijas pārvaldes projektu koordinators Kaspars Līcītis skaidroja, ka daļa koku tika iestādīta pagājušā rudenī, bet daļu nevarēja iestādīt nelabvēlīgu laikapstākļu dēļ, un darbi tika atlikti līdz pavasarim. Kā līdzīgu piemēru Līcītis minēja Autoostas sarkano ozolu, kas tika izrakts un pārvietots citā vietā, lai pēc tam to iestādītu.

Tomēr vai zem klajas debess kopš rudens atstātie koku stādi spēs sagaidīt savu stādīšanas brīdi un vai vispār augs?

Fotogrāfijas, kurās redzams, kā patlaban tiek glabāti Skanstes projekta koki, "4. studija" parādīja speciālistam Blīdenes stādu audzētavā Jānim Rullim. Viņš pastāstīja, ka koki tiek rakti divas reizes gadā – vēlā rudenī un agrā pavasarī. Pēc izrakšanas tos ieliek džutā un iespriego metāla stieplē.

"Tāds viņš ir gatavs pārvietošanai, un tādā stāvoklī viņš var stāvēt trīs mēnešus principā. Vai viņš var stāvēt ilgāk vai mazāk, ietekmē apkārtējā vide: tās ir visas baktērijas, mitrums, saule, jo džuta ir materiāls, kas lēnām sadalās, un metāla stieple, tā arī lēnām sadalās. Jo ilgāk viņi stāv brīvā vidē, jo ātrāk sadalās tas materiāls. Tiklīdz kā viņš ir sadalījies pavisam, pie stādīšanas viņš principā var izjukt, un tad, ja izjūk koka kamols, saknes, tad ir ļoti liels risks, ka koks aizies bojā," norādīja Rullis.  

Stādaudzētavā atzina, ka attēlos redzamo koku pagaidu uzglabāšana ir pareiza, ja tos laista un sakņu kamoliem ir uzklāts džutas materiāls, kas neļauj ūdenim tik ātri iztvaikot.

Kopš rudens neiestādīto koku jautājums drīz vien tikšot atrisināts, sola Rīgas domē. To stādīšana neesot notikusi būvdarbu grafika kavēšanās dēļ.

"Šobrīd daļa koku nav iestādīti, tas tiks paveikts tuvākajā laikā. Lai koki būtu dzīvotspējīgi un izdzīvotu, tad attiecīgi dārznieki ir parūpējušies, lai saknes tiktu apsegtas ar speciālu materiālu. Viņi tiek regulāri laistīti, un tuvāko dienu laikā viņi tiks sacelti vertikālā stāvoklī un arī saknes tiks apraktas, lai pēc tam tuvāko nedēļu laikā arī iestādītu," solīja Līcītis.

Pašvaldībā apgalvoja, ka ar būvuzņēmēju par kokiem norēķināsies vien tad, kad tie būs iestādīti. Bet vai koki, kuri savu stādīšanas kārtu gaida jau teju pusgadu, spēs izdzīvot, to mēs visi redzēsim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti