Skanstē modernais centrs tiks uzcelts. Jautājums vienīgi: cik ātri tas notiks?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Gājiens “Ielas garumā” vienmēr ir aizraujošs piedzīvojums, bet šoreiz atgriešanās Skanstes, Grostonas un Hanzas ielās ieguva pavisam negaidītu pavērsienu.

“Skanste ir topošais modernais Rīgas centrs ar augstceltnēm, multifunkcionālo arēnu”Rīga” un Olimpisko centru. Tā ir vieta pilsētas attīstībai 21. gadsimtā.” Tādus vai līdzīgus apgalvojumus dzird jau pēdējos desmit piecpadsmit gadus, un izaugusi vesela rīdzinieku paaudze, kas Skansti uztver tikai kā jaunu un modernu dzīvojamo ēku un biroju, sporta un izklaides centru.

“Kurš gan vairs atceras dārziņus, tā saukto “Lapiņu koloniju'',” bilst arhitekts Jānis Lejnieks - mans ceļabiedrs Skanstes un Grostonas ielas garumā tagad un 2005. gadā - kad Skanstes ielā vēl tikai būvēja arēnu “Rīga.” Toreiz paguvām uzfilmēt arī pārdesmit labi iekoptu ģimenes dārziņu kā simbolu agrākajai, vēl pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados izveidotajai Skanstei ar baltajām dārza mājiņām.

Vismaz viena rīdzinieku daļa 2005. gadā apkaimes attīstības idejas uztvēra ar rūgtumu un zaudējuma sāpēm. Vispirms, ceļot Olimpisko centru, ar buldozeriem nolīdzināja ģimenes dārziņus Grostonas ielā. Gadiem ilgi dārzkopji bija sadzīvojuši ar citu sporta celtni – Rīgas hipodromu - , kas tur darbojās no 1904. gada. 1. pasaules kara laikā hipodromu nopostīja, bet divdesmitajos gados atkal atjaunoja. Tur notika pat starptautiskas sacensības jāšanas sportā un motokrosā. Sešdesmitajos gados hipodroms nodega un tā teritoriju iekļāva “Darba rezervju” sporta kompleksā. Toreiz “Lapiņu koloniju” nekādas pārvērtības neskāra, bet 21. gadsimtā pilsētas plāni kardināli mainījās, un dārzkopjiem neizdevās aizstāvēt arī Skanstes ielas otrā pusē iekoptos dārziņus.

Bet Cīrules kundze un vēl viens kaimiņš tā arī turpina dzīvot savās privātmājās, kas atgādina vientuļas salas vispārēja posta “okeānā.”

Par dārzkopju koloniju liecina vien daži koki un neglītas, izdemolētas dārza mājiņu paliekas, taču nākotnē viena iela tikšot nosaukta “Lapiņu kolonijas” vārdā. 

Tuvāk ''Radio SWH'' mājvietai kāds dārziņu puduris ir saglabājies, bet jāatzīst, ka apkārtējā vide arī tur ir degradēta. Ieplānotās pārmaiņas tik ātri nenotiek, bet postīšana turpinās jau vismaz divdesmit gadu garumā. 

Skanstes apkaimē pašlaik strādājot un dzīvojot vairāk nekā 10 000 cilvēku. Viena ielas puse jau gandrīz ieguvusi solītās aprises, bet dārziņu teritorijā “Luminor” bankas ēka peld kā vientuļš kuģis okeānā.

Ir skaidrs, ka divas spītīgas privātmājas pilsētplānotāju ieceres nemainīs un Rīgas modernais centrs Skanstē tiks uzcelts. Jautājums vienīgi: cik ātri tas notiks?

Grostonas ielā jau iekopts neliels parks un kokus sola iestādīt arī gar Skanstes ielu, jo moderns centrs pēc definīcijas ir zaļš un iemītniekiem draudzīgs. Veloceliņi, gājējiem droša vide, daudz gaismas un gaisa darba telpās – šīs modernas pilsētas prasības jau daļēji īstenotas. Par Rīgas un Skanstes nākotnes attīstības vēstnesi tiek uzskatīta biroju ēka “Place Eleven.”

Skanstes iela ir cieši saistīta ar Hanzas ielu un apkaimes attīstības vīzijā tai ierādīta nozīmīga vieta. “Ideja gan nav jauna,” saka arhitekts Lejnieks un skaidro, ka jau 60. gadu beigās, kad notika liels arhitektūras konkurss, ļeņingradieši piedāvāja attīstīt Rīgas preču stacijas rajonu, bet projekts neguva atsaucību. Toreiz Hanzas ielas un Ganību dambja apkaime bija rūpnieciskā zona. Tagad prioritātes ir mainījušās un pilsēta ieguvusi apbūvei brīvas teritorijas. Hanzas ielas nākotnes vīzijas “Ielas garumā” ieskicējām jau pirms desmit gadiem.

Vēl februāra sākumā vērienīgais projekts “New Hanza” ritēja pilnā sparā. Preču stacijas rajonu droši varēja dēvēt par Rīgas lielāko būvlaukumu, kad 13. februāra rītā tur filmējām preču stacijas noliktavu. Tur sākās ēkas rekonstrukcija, lai izveidotu multifunkcionālu kultūras centru. Visapkārt dunēja pāļu dzinēji, un ieceres, par ko stāstīja nekustamo īpašumu attīstītājs “Pillar”, šķita īstenojamas.

"Ielas garumā" karte. Atrodi savu ielu TE.

 

13. datums šoreiz izrādījās nelaimes vēstnesis: ASV finanšu uzraugi apsūdzēja “ABLV bank” par iespējamu iesaisti naudas legalizēšanas shēmās, kam sekoja bankas darbības ierobežošana un paziņojums par bankas pašlikvidēšanos. Visus “New Hanza” projektus nācās apturēt, un tikai nākotne rādīs, vai tomēr būs lemts uzcelt Laikmetīgās mākslas muzeju, ko projektējis izcilais arhitekts Deivids Adžejs. Skanstes attīstības plānos tam bija paredzēta īpaša vieta, jo muzeja atvēršana 2021. gadā solīja lielu pasaules sabiedrības interesi un tūristu pieplūdumu. 

 

''Jaunās Hanzas'' projekts pagaidām ir iesaldēts, bet Skanstes attīstība turpinās. Jauns pavērsiens noticis arī Skanstes tramvaja līnijas attīstībā. Kā zināms, tautā šo projektu dēvē par “kapu tramvaju”. Sabiedrības protesti palīdzējuši “Rīgas satiksmei” rast citu risinājumu: tramvaja sliedes cauri Lielajiem kapiem nolemts ierīkot Senču ielas vidū, lai netiktu apdraudēti apbedījumi un kapu pieminekļi. Tātad – ja gribam, tad varam!

Jāatzīst, ka pirmo reizi raidījuma vēsturē piedzīvojam tik daudz negaidītu notikumu un krasu pagriezienu no filmēšanas brīža līdz ēteram. Bet Skanste taču ir Rīgas jaunais un modernais centrs un, kā zināms: viss jaunais top grūtībās!  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti