Kā labāk dzīvot

Iejusties muižas saimnieka lomā. Aicina apceļot pilis un muižas Latvijā

Kā labāk dzīvot

Ieteikumi vasaras ceļojumiem: ceļot grupās un iegādāties apdrošināšanu

Rīgā arī ierīkoti pazemes atkritumu konteineri. Vai tādi būs arī citviet?

Pazemes atkritumu konteineri arī pie daudzdzīvokļu mājām. Rīgas dome gatavo līdzfinansējuma programmu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Rīgā, Centrāltirgus teritorijā, ierīkoti pirmie pazemes atkritumu konteineri. Drīzumā tādi parādīsies vēl pie divām daudzdzīvokļu mājām, un, cerams, ka vairāk māju īpašnieku par to interesēsies, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja "CleanR" valdes loceklis Guntars Levics. Rīgas dome gatavo līdzfinansējuma programmu šādiem projektiem. 

Levics norādīja, ka pazemes atkritumu konteineri nav jaunums Latvijā, jo tādi jau kādu laiku pieejami Valmierā, Cēsīs un Ventspilī, taču ir jaunums Rīgā.

Tuvākajā laikā tādi tiks ierīkoti vēl divos daudzdzīvokļu māju pagalmos, viņš stāstīja: "Ceram uz straujāku turpinājumu, lai vietas, kur ir daudz atkritumu konteineru, vismaz pieci, lai tur var izveidot šos pazemes punktus, kuros var vākt gan nešķirotos sadzīves atkritumus, gan iepakojumu, gan stiklu."

Katra māja vai māju kopums var izvēlēties pazemes atkritumu konteineru tilpumu, jo tie ir pieejami tilpumā no pusotra līdz pieciem kubiem, kā arī virszemes dizainu, – var izvēlēties gan lielākas plastmasas mucas, kādas tās ir pie Centrāltirgus, gan nelielas metāla cinkotas tvertnes. 

Minimālā summa, ar ko jārēķinās, ir apmēram četri, pieci tūkstoši eiro četru atkritumu konteineru komplektam, pieņemot, ka vieta ir atbilstoša, nav jāveic papildu uzlabojumi un izvēlēts lētākais dizains, norādīja Levics. 

Ja ir vēlme šādus konteinerus ierīkot, vispirms jāsazinās ar mājas pārvaldnieku. "Pārvaldnieks dos šo modeli, apskatīsies, kādas ir iespējas, kurā vietā var novietot pie mājas. Otrkārt, izvērtēs, varbūt ir iespējas likt vairākām mājām [kopīgu], kāds ir apjoms. Pārvaldnieks piedāvās risinājumus," skaidroja Levics. 

Rīgas domes deputāte, Mājokļu un vides komitejas atkritumu samazināšanas un apsaimniekošanas darba grupas vadītāja, "Zero Waste Latvia" pārstāve Mairita Lūse atklāja, ka Rīgas dome jau strādā pie līdzfinansējuma programmas:  "Mēs strādājam ar līdzfinansējuma programmu, lai palīdzētu gan pazemes konteineru, gan atkritumu novietņu, gan citu pagalmu labiekārtošanas akciju atbalstam, bet pašvaldība pati bez iedzīvotāju piekrišanas to nevar darīt."

Viņa norādīja, ka daudzdzīvokļu māju īpašniekiem jāstrādā kopā, iedzīvotājiem jāmeklē veids, kā vienoties, un jānosaka savas prioritātes. 

"Mēs šobrīd vēl esam apstiprināšanas procesā, un spriežam par saistošajiem noteikumiem, kas šādu līdzfinansējuma programmu regulēs,

mēs domājam piedāvāt maksimums 50% līdzfinansējumu šīm aktivitātēm," atklāja Lūse. 

Programmai vajadzētu tikt apstiprinātai šī gada laikā, viņa norādīja. 

"Rīgas namu pārvaldnieka" pārstāvis Krists Leiškalns vērtēja, ka šobrīd izmaksas arī virszemes atkritumu novietnēm ir ļoti augstas, turklāt tās nepasargā no smakām vai tā, ka atkritumus iznēsā putni, un konteinerus izmanto citu māju iedzīvotāji. Pazemes atkritumu konteineru risinājums ir izdevīgs arī tāpēc, ka ir ietilpīgāks un ļauj atkritumus izvest retāk. 

"Tas, kas ir šobrīd, un es domāju, kas būs ļoti svarīgs un izšķirošs solis, būs pašvaldības līdzfinansējums, tas motivēs dzīvokļu īpašniekus pieņemt lēmumu par tā vai cita veida laukumu izveidi, jo šobrīd problēma vispār ir pat ar slēdzamiem konteineru laukumiem," viņš norādīja. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti