Ludzas vēsturiskajā centrā iedzīvotāji uzlikuši nepiemērotus metāla žogus; sodīt pagaidām nesteidz

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ludzas vēsturiskais centrs ar šaurām ieliņām, koka un ķieģeļu vienstāvu un divstāvu namiem ir valsts aizsargājams valsts nozīmes pilsētbūvniecības piemineklis. Tāpēc noteiktas paaugstinātas prasības, kas jāievēro māju īpašniekiem, veicot būvniecības darbus. Diemžēl ne visi to ievēro. Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde ir pievērsusi uzmanību vēsturiskajā centrā esošajiem žogiem, no kuriem daļa uzlikti neatbilstoši, tādēļ nepieciešams tos mainīt.

Ludzas vēsturiskajā centrā iedzīvotāji uzlikuši nepiemērotus metāla žogus; sodīt pagaidām nesteidz
00:00 / 04:57
Lejuplādēt

Ludzas pilsētas pašvaldības būvvalde pavasarī saņēma no Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes vēstuli, kurā bija aizrādīts, ka būvvalde nav pietiekoši strikta attiecībā uz Ludzas vēsturiskā centra vizuālo izskatu, ļaujot māju īpašniekiem veikt pārbūvi pēc saviem ieskatiem. Pārvalde vērsa uzmanību uz žogu vizuālo izskatu.

Žogam būtu jābūt necaurredzamam no koka, ne metāla. Taču, ejot pa Ludzas vēsturisko centru, aina paveras ne visai tīkama. To apliecināja arī Ludzas novada būvvaldes arhitekte Darja Koževnikova.

"Koks ir jākopj un pēc trim, pieciem gadiem ir jāapstrādā – jākrāso, jāeļļo. Koks pats par sevi ir dārgs, īpaši šobrīd, tāpēc cilvēki nevēlas koku. Uzliekot metāla žogu, mēs aizmirstam par šo problēmu, un tas ir tas, kas cilvēkiem patīk," skaidroja Koževnikova.

Pašvaldība izsūta māju īpašniekiem vēstules, informējot, ka metāla žogs vēsturiskajā centrā ir jānomaina. "Nacionālās kultūras mantojuma aizsardzības pārvaldes vēstulē bija minēti vairāk par 60 objektiem. Tās vēstules tiek sūtītas, bet arī pa daļām, jo, ja visi sāks pēkšņi zvanīt, tas būvvaldei būs pārāk liels slogs. Cilvēki, saņemot šo vēstuli, aktivizējas," pastāstīja būvvaldes arhitekte.

Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes Latgales reģionālās nodaļas vadītāja Vilma Platpīre norādīja, ka Ludzai, tāpat kā citu pilsētu vēsturiskajiem centriem, ir ļoti būtiska kultūrvēsturiskā ainava, ko veido pat vissīkākās nianses.

"Pilnīgi noteikti bažām nav pamata par pieminekļa statusa zaudēšanu Ludzas pilsētas vēsturiskajam centram. Bet, protams, ir lietas, kuras mums visiem kopā ir jāmēģina uzlabot, rast kompromisu starp īpašnieku interesēm un pieminekļa saglabāšanu nākošajām paaudzēm, jo šis objekts patiešām ir ļoti vērtīgs," uzsvēra Platpīre.

Latvijas Radio uzrunāja kādu vīrieti, kas dzīvo blakus Mazajam Ludzas ezeram. Mājas teritoriju ieskauj metāla stiepļu tīklojuma žogs, taču vārti ir no koka. Žogu nomainīt gan viņš nevarēšot, jo nav tam līdzekļu.

Arī vecajai koka mājai ielikti plastmasas logi. Viens bez rūtojuma, taču nākamais jau ar rūtojumu, jo dzirdējis, ka bez tā nedrīkstot. Arī mājas fasādei būtu nepieciešami remontdarbi.

Savukārt ielas otrā pusē mājai ir necaurredzami metāla vārti. "Tagad nepārtaisīsim, tas taču viss ar naudu saistīts. Kur cilvēkiem ir tā nauda? Jā, tas jau būtu ļoti labi, ka skaisti koka žogi. Bet, kas ir, tas ir, tikko uztaisīts," pauda iedzīvotājs.

Ludzas novada pašvaldība plāno piešķirt līdzfinansējumu, lai iedzīvotājiem palīdzētu segt daļu no žogu nomaiņas izdevumiem. Tomēr nav zināms, kad atbalsts varētu būt pieejams. Pašlaik ir līdzfinansējums koka logu, fasādes un jumta nomaiņai.

"Bet žogiem nebija līdzfinansējums paredzēts, un mēs to gribējām paredzēt jau šovasar. Bet šogad ir tik daudz jaunu aspektu, kas prasa papildu finansējumu no pašvaldības, tāpēc šis jautājums tika atlikts. Bet mēs pie pirmās iespējas atgriezīsimies pie tā, un tas varētu stimulēt cilvēkus likt tomēr koka žogus," sacīja Koževnikova no būvvaldes.

Taču, vai tas tiešām motivēs iedzīvotājus, ir šaubas. "Arī runājot par logiem, neskatoties uz to, ka ir tas līdzfinansējums, kur varētu līdz pusei dabūt daļu no pašvaldības, bet cilvēki tāpat izvēlas plastikāta logus. Tā ir liela problēma. Protams, pašvaldība no savas puses var būt bargāka sodu ziņā, bet, vai sodi ir tas ceļš, es nezinu.

Mazpilsēta ir ļoti jūtīga vide, kur tik brutāli [rīkoties], nezinu, vai būtu pareizi. Bet likums saka, ka jāiet šis ceļš," piebilda arhitekte.

Žogu nomaiņa Ludzas vēsturiskajā centrā ir jāsaskaņo ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi. Pieļaujami koka žogu dažādi varianti, piemēram, var izbūvēt necaurredzamus gan blīvus vertikālu dēļu koka žogus, gan mūrētiem pamatiem un balstiem, kuriem pa vidu ir dēļu laidumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti