Dienas ziņas

Ukrainā Lielbritānijas un Polijas premjerministri

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Latvijas muižas medī idejas

Latvijas muižu saimnieki sanāk iepazīties un «medī» idejas

Latvijā ir desmitiem muižu un piļu, taču katra no tām dzīvo savu dzīvi, un nereti īpašnieki viens otru pat nepazīst. Tas traucē muižām uzmirdzēt spilgtāk un parādīt Latvijas tūrisma pērles. Lai visbeidzot iepazītos un veidotu kopīgus plānus, pirmo reizi Latvijā notika Muižu ideju medības.

19. gadsimta vidū celto Padures muižas kungu māju Kuldīgas pusē atjauno Latvijas Piļu un muižu asociācijas prezidents Jānis Lazdāns. Uzņemot pie sevis viesus, viņš nevar norādīt, kādas muižas vai pilis vēl tuvumā apciemojamas, jo vienota tūrisma koncepta nav. Tāpēc asociācija cenšas Latvijā ieviest no Vācijas aizgūtu ideju par īpaši organizētām radošām domu darbnīcām.

Lazdāns skaidroja: "Un atrast kaut kādus risinājumus no bezizejas stāvokļiem. Dažās pat tā ir bijis, ka atrod, piemēram, risinājumu telpai, kurai pirms tam nav pielietojuma."

Noslēdzošās Muižu ideju medības notika Dundagas pilī.

Lai gan muižu un piļu īpašnieki darbojas vienā nozarē, vairums klātienē satikās pirmo reizi.

Kukšu muižas pārstāvis Ivars Pēkainis norādīja: "Mainās darbinieki, varbūt vairs nav aktuāli tie iepriekšējie kontakti, un tas ir vērtīgi – satikties šeit un redzēt esošos darbiniekus no Kurzemes muižām un pilīm."

Par kopīgu sadarbību jau vienojušās apvienotā Talsu novada muižas un pilis, kam tieši Muižu ideju medības bija pamudinājums veidot kopīgus plānus.

Dundagas kultūras pils vadītāja Baiba Dūda sacīja: "Svarīgi palaist procesu, svarīgi ieraudzīt vienam otru vaigā, saprast, ar ko tu kopā varētu nākotnē darboties. Un es domāju, ka šajā kontekstā, kad mēs tikko esam apvienojušies vienā novadā, tad tas vēl jo vairāk ir kā tāds izaicinājums, kā tāds ilgtermiņa mērķis – veidot tādu labu sadarbību."

Latvijas muižas ir dažādos stāvokļos – daļa ir grezni restaurētas, citas vēl līdzinās drupām.

Podgaisku ģimene, kurai pieder Plāņu muiža Tukuma novadā, spēku redz muižu dažādībā un kopīgā darbā – kādam būs ideja, kā ēkas apdzīvot, bet Podgaisku ģimene palīdzētu dalīties ar zināšanām restaurācijā.

Plāņu muižas pārstāvis Roberts Podgaiskis pauda: "Ja pirms 100 gadiem zināja, ka grib taisīt remontu, jau piecus gadus iepriekš viņi sagatavoja kaļķi un viņi guldīja bedrēs, lai viņš tur nogatavojas. Un, piemēram, olu liek klāt krāsām un šādas visādas lietas – tādi amata noslēpumi, un tas ir tas, ko mēs varētu darīt savā muižā. Vienkārši palīdzēt cilvēkiem uzsākt, informēt un iedvesmot."

Muižu ideju darbnīcas notiks visos Latvijas reģionos, un pasākuma moderatore atzina, ka Kurzeme izceļas ar ilgtermiņa idejām. Tapis plāns veidot kopīgu identitāti visam reģionam, saziņas iespējas, un radās vairāku pasākumu idejas, sākot no vakariem ābolu ražas laikā līdz praktisku semināru cikliem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt