Jūrmalas parkā Liepājā no jauna atdzimis vēsturiskais paviljons

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Liepājas Jūrmalas parkā no jauna atdzimis vēsturiskais Parka paviljons, kas saukts gan par ķeizara paviljonu, gan kafejnīcu "Banga". Tā ir viena no būvēm, kas uzcelta pilnīgi no jauna, izmantojot pieejamās vēsturiskas fotogrāfijas un citus arhīva materiālus. Projekta īstenotāji ir liepājnieku Kirhneru ģimene un viņu būvniecības uzņēmums SIA "UPTK". Tā ir būvnieku dāvana Liepājai un liepājniekiem, atgriežot Jūrmalas parka seno godību, kuras aizsākumi meklējami Krievijas cara laikā.

Liepājas Jūrmalas parkā no jauna atdzimis vēsturiskais paviljons
00:00 / 05:51
Lejuplādēt

Vēsturiskā ēka Jūrmalas parkā celta 1903. gadā kā paviljons, kur Kurzemes muižniekiem uzņemt Krievijas caru Nikolaja II, pēc tam paviljonā iekārtota publiska kafejnīca. Nams piedzīvojis vairākus ugunsgrēkus, bet pēc ugunsgrēka 1977. gadā tā vēsturiskā vērtība zaudēta. Tagad, izmantojot jau iepriekšējo nomnieku sagatavoto projektu, ģimenes uzņēmums "UPTK" īstenojis īpaši izlolotu apņemšanos. Uzņēmums savulaik ļāvās izaicinājumam un veica sarežģīto Liepājas Svētās Trīsvienības baznīcas restaurāciju. Par ieceres pirmsākumiem, atjaunot un no jauna uzbūvēt paviljonu, stāsta uzņēmējs Zigurds Kirhners: "Pats dzīvoju netālu no parka. Mans vecākais dēls arī dzīvo parka rajonā. Dzīvojam vēsturiskās koka ēkās. Kārtējo reizi bija atteicies nomnieks "Bangas" teritorijai. Iepriekšējais nomnieks bija izstrādājis projektu. To uzzinot, mans vecākais dēls teica – ņemam?!"

Jūlija sākumā Liepājas būvvaldes komisija ir pieņēmusi ekspluatācijā restorāna "Parka paviljons" ēkas jaunbūves projektu. Mājas neparastās formas, izliektie koka logi, īpašs tornītis un koka dekori ir stāsta vērts notikums, kas tagad pilnībā maina Liepājas Jūrmalas parka veidolu, turklāt atrodas tieši blakus pārbūvētajam un atjaunotajam koncertdārzam "Pūt, vējiņi!". Uzņēmējs uzsver savas ģimenes un dēla iesaisti šajā projektā: "Lielākais ģenerators bija Sandis. "UPTK" ir ģimenes uzņēmums, ar mani kopā strādā arī divi vecākie dēli. Respektēju viņu vēlmes. Arī man likās svarīgi, kaut tā vieta vienreiz būtu sakārtota."

Ieceres īstenotāji smēlušies idejas no vēsturiskām fotogrāfijām, kur redzami arī citu Liepājas grezno kafejnīcu interjeri. Par pašu paviljonu tieši no senākie laikiem bijis maz ziņu.

"Protams, mēs interesējāmies arhīvā un Liepājas muzejā, domājām, ka vēl kaut ko papildināsim, bet neko daudz neatradām. Ir viena skice, kur tornītis tajā laikā zīmēts ar roku. Par iekštelpām un interjeru ir tikai viena fotogrāfija un vairāk nekā," stāsta Zigurds Kirhners.

Parka paviljona atjaunošana ir emocionāls notikums arī liepājniekiem, par to stāsta liepājniece un jaunā Parka paviljona vadītāja Anete Strazda. Interese esot bijusi tik liela, ka cilvēki būvniecības procesā pat kāpuši pāri aizžogojumam: "Tas droši vien ir tas iemesls, kāpēc es piekritu Kirhneru ģimenes aicinājumam, – mani uzrunāja šīs vietas aura un vēsturiskais stāsts. Ne tikai tas, cik daudz finanšu resursu un laika te ieguldīts, bet tas, kā viņi ar sirdi un dvēseli, veidojot interjeru, ir piemeklējuši galdu, krēslus, detaļas, un tas mani kā kultūras cilvēku ir uzrunājis nākt te strādāt. Man nav tā kā lielai daļai vecākās paaudzes cilvēku sentimentālu atmiņu, man šeit bija vasaras kafejnīca. Man pielipa viņu degsme, es gribu ticēt un cerēt, ka mums izdosies izveidot jauku kultūrvietu un satikšanās vietu."

Jūrmalas parkā šogad ir pieejama vēl viena vieta – izmantojot vēsturiskos koka apbūves elementus un parka apbūves stilu, pie bērnu laukuma ir uzbūvēta kafejnīca "Papus". Tā Jūrmalas parks Liepājā ieguvis pilnīgi citas iespējas pavadīt laiku arī ziemas sezonā. Jūrmalas parkam ir kultūrvēsturiska nozīme, šobrīd tajā atrodami dažādu laiku nospiedumi. Pilsētas galvenais arhitekts Uģis Kaugurs uzsver parka nozīmi: "Darbi, kas notiek un vēl notiks parkā, nav vērsti uz to, lai šeit dabūtu kaut ko jaunu un milzīgu. Bet lai mēs to dabūtu atpakaļ tādu, kādu iecerēja [Georgs] Kūfalts un barons, kurš veidoja jauno dienvidu parka daļu. Te būs vēl paaudzēm, ko darīt, un pietiks spēka to izdarīt."

Pēdējais projekts ir senā vannu māja, kas gadiem ilgi atrodas degradētā stāvoklī un Jūrmalas parkam godu nedara, tagad šo vietu plāno attīstīt lietuvieši, kuriem ir pieredze šajā nozarē. Saglabājot veco daļu, iecerēts uzbūvēt SPA sadaļu un viesnīcu. Par konkursu vairāk stāsta Uģis Kaugurs: "Konkursa uzdevums bija dabūt spēles noteikumus, kādos mums ir jāierakstās, lai mēs neuzbūvētu kaut ko aplamu. Ir atlasīti trīs, plus viena veicināšanas balva, un tālāk pasūtītājs strādā ar šiem trijiem. Vai tur būs vēl viena kārta, vai vienosies, tas ir viņu ziņā. Strādās ar kultūras mantojumu pārvaldi. Bet mēs nevaram vicināt karogus, ka tieši šāds būs gatavs."

Nākamgad plānots Jūrmalas parkā ieviest vienu dizainu tirdzniecības kioskiem parka vēsturiskajā daļā, un tuvākajā nākotnē iecerēts uzsākt lielāku parka koku un krūmu kopšanu, lai mazinātu aizaugumu un noēnojumu. Jūrmalas parks ir bagāts ar dažādiem koku un krūmu stādījumiem, kam ir vērts pievērst uzmanību, apmeklējot Liepāju. Pēc Latvijas Nacionālās bibliotēkas projekta "Zudusī Latvija" datiem, 20. gadsimta sākumā tas bija lielākais parks Latvijā, kas stiepās 3 km garumā gar Liepājas pludmali.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti