Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Jēkabpilī saglabās vēsturisko Pasta ielas bruģi

Jēkabpilī ielas remonta laikā zem asfalta uziet vēsturisko bruģi

Jēkabpilī, vienā no senākajām ielām veicot būvdarbus, zem asfalta atklāts bruģis. To pamanījuši vietējie iedzīvotāji un biedrība “Jēkabpils mantojums”, kas informēja Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju. Tās secinājums – vēsturiskais bruģa segums būtu jāsaglabā. Taču būvprojekts paredz bruģi noņemt, jo zem tā jāliek inženierkomunikācijas.

Pasta iela ir viena no senākajām Jēkabpils ielām, kas atrodas pilsētas vēsturiskajā centrā. Tas savukārt ir valsts nozīmes pilsētbūvniecības piemineklis. Bruģis uziets pēc tam, kad tika noņemts vecais asfalts. Šī atklājuma kultūrvēsturisko vērtību uzreiz uzsvēra vietējā biedrība “Jēkabpils mantojums”, kas darbojas ar mērķi saglabāt vēsturiskās liecības nākamajām paaudzēm.

“Fotogrāfijās pirms Pirmā pasaules kara laika jau bruģis šeit ir. Mēs redzam Pirmā pasaules kara laika ielu, kad bruģis jau ir. Mēs redzam arī pirmās brīvvalsts laiku, kad šeit jau iela ir bruģēta. Un, lasot 1930.gadu vietējo avīzi “Jēkabpils Vēstnesis”, tur ir skaidri un gaiši rakstīts, ka daudzās vietās bruģim vajadzīgs remonts, jo tas savu laiku ir nokalpojis un ir nolietots. Vietām to vajag atjaunot,” zina stāstīt biedrības “Jēkabpils mantojums” valdes priekšsēdētājs Jānis Zeps.

Bruģi apskatījuši arī speciālisti no Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas. “Apsekojot mēs konstatējām, ka vēsturiskais ielas bruģis datējams ar 19.gadsimta vidu vai otro pusi. Vislabākais bruģa saglabāšanas veids ir atstāt to savā vietā un klāt jauno segumu pa virsu,” stāsta inspekcijas Zemgales reģionālās nodaļas vadītāja Elvīra Mantrova.

Šāds variants gan nav iespējams, jo būvprojekts paredz rakt dziļāk, lai varētu ielikt inženierkomunikācijas. Tādēļ

Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija iesaka bruģi saglabāt un, cik vien iespējams, izmantot Pasta ielas rekonstrukcijā.

 Jēkabpils pilsētas pašvaldības Pilsētvides departamenta direktors Raits Sirmovičs apliecina, ka šāda iespēja ir: “Demontētais bruģis ir jāatsijā un jānodod glabāšanā Jēkabpils pilsētas pašvaldībai. Daļu no šī bruģa izmantosim stāvvietu ierīkošanai, kuras arī bija paredzētas bruģētas šajā ielā.”

Vēl daļu bruģa plāno izmantot, remontējot skvērus, kas atrodas blakus Pasta ielai. Savukārt Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Zemgales reģionālā nodaļa sola sekot līdzi būvdarbu procesam un tam, kā aptuveni 150 gadus vecais bruģis kļūs par daļu no 21.gadsimta stāvlaukumu un ietvju seguma.

Saistītie raksti
1 komentārs
Gatis Bergs
Uzliks tagad atpakaļ veco bruği. Un kur paliks līdzekļi, kas paredzēti jaunajam klājumam? Ieteiktu papētīt - vai līdzekļi neaizies atkal pa kabatām, ja reiz, it kā bruğis ir negaidīti atklājies.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Pilsētvide
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti