Dienas ziņas

Arī šosezon vēžotāji pārkāpj noteikumus

Dienas ziņas

Rumbulas ugunsgrēkā cietuši septiņi ugunsdzēsēji

Tekstila atkritumi nav saplēstas un netīras drēbes

Iedzīvotāji labprāt nodod lietotas drēbes un citus tekstilizstrādājumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pirms nepilniem diviem gadiem Latvijā tika uzsākts pilotprojekts tekstilmateriālu šķirošanā, un šobrīd mēnesī cilvēki nodod aptuveni simt tonnu tekstilizstrādājumu, tiesa, atbrīvoties no novalkātām lietām nav tik vienkārši.

Šķirošanas konteineros gan drīkst izmest tikai mazlietotus apģērbus, jo lielākā daļa no tiem nonāk nevis pārstrādes rūpnīcās, bet gan labdarības iestādēs.

Kristīne Andrējeva, SIA “'Zemgales Eko” ražošanas direktore, uzsvēra, ka ir patīkami pārsteigta, jo pieprasījums pēc tekstīliju konteineriem ir pietiekami liels.

“Ganību ielas laukumā jau pirmajā dienā tika piepildīts pilns konteiners. Tekstila atkritumu šķirošana ir jāveic pareizi, lai nodrošinātu otrreizējo pārstrādi. Līdz ar to ir jāturpina sabiedrības izglītošana,” stāstīja Andrējeva.

Tekstila šķirošana Latvijā ir pilotprojekts. Pašreiz dažādos novados izvietoti aptuveni 100 tekstila konteineri, no kuriem savāktie materiāli nonāk uzņēmumā “Eco Baltia vide” šķirošanas centrā Tukumā. Mēnesī tās esot 100 tonnas tekstila. Vēlreiz pāršķiroti, apģērbi lielākoties nonāk otrreizējā apritē, tādējādi izpalīdzot labdarības organizācijām.

Daļa dabiskās šķiedras materiālu nonāk arī pārstrādes rūpnīcās Vācijā un Nīderlandē, kur no tekstila gatavo pildījumu mīkstajām mēbelēm, tiesa, saplēsts apģērbs šādam nolūkam neder.

Jānis Aizbalts, SIA “Eco Baltia vide'” valdes priekšsēdētājs stāstīja, lai materiālu nosūtītu uz pārstrādi, skaidri jāzina, kas tas ir par materiālu. Tādēļ tekstila šķirošana tiek veikta ar rokām

Situācija gan varētu mainīties no 2023. gada, kad tekstila šķirošana būs obligāta visās pašvaldībās. Tad Latvijā vajadzētu būt uzbūvētai pārstrādes rūpnīcai, un spēkā stāsies likums par ražotāju atbildību. Viņiem par produkcijas ražošanu būs jāpiemaksā, tāpat kā tas ir ar riepām, iepakojumiem un eļļu.

Plānots, ka 2023. gadā Latvijā būs pieejami apmēram 2000 tekstila šķirošanas konteineri, bet par to, cik daudz tekstiliztrādājumu tajos būtu jāsavāc, diskusijas sāksies šoruden. Atkritumu poligonos no apglabātajiem atkritumiem tekstils ir apmēram 8%.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti