Eiro fokusā

Sezonas laukstrādnieki kļūst ar vien pieprasītāki

Eiro fokusā

Reemigrācijas projektā līdz šim iesaistījusies 4721 ģimene, 842 - atgriezušās Latvijā

Grausti Rīgā: Kas tiek darīts, lai to skaits mazinātos?

Grausti Rīgā: Kas tiek darīts, lai to skaits mazinātos?

Mājaslapā "Grausti.Riga.lv" šobrīd iekļautas 1189 galvaspilsētas ēkas. 16 grausti jeb vidi degradējošas ēkas pieder Rīgas pašvaldībai, 16 – ''Valsts nekustamajiem īpašumiem'', bet lielākā daļa – 1132 – ir privātpersonu īpašums. Kas tiek darīts, lai graustu skaits galvaspilsētā samazinātos?

Rīgas domes Vidi degradējošo būvobjektu komisijas vadītājs Rihards Rusiņš skaidroja, ka interneta vietnē "grausti. riga.lv" iekļautajām mājām ir dažāds statuss un daļai no ēkām statusu vēl vērtēs. Šobrīd Rīgā ir 725 vidi degradējoši un uzraugāmi objekti, daļai no tiem dome piemēro paaugstinātu nekustamā īpašuma nodokli 3% apmērā un administratīvos sodus.

Valsts AS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) valdes loceklis Andris Vārna stāstīja, ka no viņu pārvaldībā esošajām ēkām trīs gadu laikā graustu skaits samazinājies par 225 ēkām. Lielākā daļa atsavinātas un nojauktas, 15 – atjaunotas.

"Pagājušajā gadā sakārtojām Ekonomikas ministrijas, Tiesībsarga biroja, "Arsenāla", Vēstures un kuģniecības muzeja, arī Farmācijas muzeja ēku, kas atrodas uz Vāgnera ielas – arī ļoti redzamā vietā. Vairākas publisko funkciju nodrošināšanai domātas ēkas joprojām gaida savu lietotāju. Piemēram, Pils laukumā 2 vai Kronvalda bulvārīs 6, kas ir saistīts ar ēku Elizabetes ielā 2 un rezervēts akustiskās koncertzāles attīstībai," stāstīja VNĪ pārstāvis.

Rusiņš stāstīja, ka privātpersonas pēdējos 10 gados sakārtojušas 1300 graustus, bet ēku atjaunošana norit ļoti ilgi,

jo mainās īpašnieki un nomnieki, notiek ugunsgrēki un avārijas. Piemēram, Hāmaņu muižas atjaunošana ilgst jau 10 gadus.

"(..) Īpašnieki jau vienu daļiņu ir sakārtojuši, piedalījušies mūsu līdzfinansējuma programmā. Pagājušajā gadā piedalījās un arī šajā gadā piedalās un saņems līdzfinansējumu, un tādā veidā turpina šo koka mājiņu atjaunošanu. Jo dārgākā ir koka mājiņu atjaunošana. (..) Droši vien grūtāk ir vienoties daudzdzīvokļu dzīvojamo māju īpašniekiem (..)," klāstīja Rusiņš.

Rīgas domei gan pārmet, ka graustu statuss tiek piešķirts ļoti daudzām ēkām un galvaspilsētā to skaits kopš 2012. gada dubultojies.

Bet Rīgas domes Vidi degradējošo būvobjektu komisijas vadītājs Rusiņš aicināja iedzīvotājus informēt par ēkām, kuras netiek pienācīgi uzturētas.

Rīgas dome ne tikai piemēro sodus par ēku pienācīgu neuzturēšanu, bet arī piedāvā līdzfinansējumu dzīvojamo un kultūrvēsturisko māju atjaunošanai. Piemēram, ēku tehniskā stāvokļa bīstamības novēršanai var saņemt līdzfinansējumu līdz 50% no projekta summas, bet ne vairāk kā 30 000 eiro, savukārt kultūras pieminekļu atjaunošanai – līdz 20 000 eiro. Līdz šim līdzfinansējums piešķirts 342 ēkām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt