Globālais latvietis. 21. gadsimts

Eiropas latviešu apvienības aktualitātes 70. gadadienas priekšvakarā

Globālais latvietis. 21. gadsimts

Diasporas latviešu skolās sācies pārmaiņu process

Gaŗezera fenomens un loma Amerikas latviešu sabiedrībā

Garezeram - Amerikas mazajai Latvijai apritēja 56. gadadiena

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Šovasar Garezera vasaras vidusskolai (GVV), kurā latviešu diaspora godina, sargā un nodod mantojumā tautas kultūru un tās tradīcijas, apritēja 56. mācību gada vasara.

Amerikas Latviešu apvienības (ALA) Izglītības nozares vadītāja un ilggadēja GVV skolotāja Elisa Freimane un skolotāja Marta Radziņa, GVV 2018. gada absolvente Sarma Ejupe un Viktors Kalniņš, kurš šovasar absolvēs skolu, pastāstīja par Garezera latvisko tradīciju saglabāšanu.

Gaŗezera vidusskola dibināta, lai latviešu jaunieši varētu pēc pamatskolas turpināt mācīties latviešu valodu, literatūru, kultūru un vēsturi.

ALA Izglītības nozares vadītāja un ilggadēja GVV skolotāja Elisa Freimane sacīja: "Savā ziņā tas viss sakrita ar to, ka latvieši iegādājās īpašumu Mičiganā, apmēram trīs stundu braucienā no Čikāgas.” 

"Mičiganas štats latviešiem iepatikās tādēļ, ka te izskatās pēc Latvijas. Maigi pauguraina zeme, meži, lauki," stāstīja Freimane.

56 gadu laikā vidusskola vienmēr ir bijusi pati galvenā skolas programma latviešu bērniem, piedāvājot četras programmas gan bērniem, gan jauniešiem, un tajā mācījušies aptuveni 4000 jauniešu.

"Es domāju, ka tas ir dubultīgs brīnums, ka šo gadu pārdzīvojām ar prieku, pozitīvu noskaņojumu un negatīvām Covid - 19 pārbaudēm. Tas, ka ārpus Latvijas tik ilgi pastāv latviešu skolas un, tas ka Viktors un Sarma runā latviski, ir tas brīnums," pauda Freimane. 

Mazā Latvija Amerikā - Garezers

Par Garezera fenomenu skolotāja Marta Radziņa izteicās, ka nekad nebija domājusi, ka tik ļoti var kaut kur justies kā mājās. 

"Varbūt tas izklausās tā absurdi, bet tā viennozīmīgi ir bijusi latviskākā vasara manā dzīvē," stāstīja Radziņa.

“Cilvēkiem rūp saglabāt to autentisko latviskumu, ar kuru viņi auguši pirms 56 gadiem. It kā tu apzinies, ka esi Amerikā, bet tajā pašā laikā lasi norādes arī latviski. Viss notiek latviski un tā vide ir ļoti īpaša," atcerējās Radziņa.

Veidot stipras saites ar Latviju

Skolotājus no Latvijas, kuri brauks uz Garezeru, atrod caur pazīšanos - uzticamiem pārstāvjiem Latvijā, kas saprot, ka viņiem ir jāienāk šajā vidē un jādarbojas ar jauniešiem, kas šeit nedzīvo un kuriem nav tik stipras saites ar fizisko Latviju, bet ir ļoti stipras saites ar garīgo Latviju. Radziņa norādīja: "Svarīgākais ir skolotājs, kas ir ar mieru iet pretī jauniešiem un viņus aicināt nākt pie sevis."

Nospiedums Amerikas latviešu sabiedrībā

Runājot par to, kāda loma ir Garezeram, Freimane bija pārliecināta, ja nebūtu bijuši tāli domājoši cilvēki sešdesmitajos gados, nebūtu dibināta ne tikai Garezera nometne, bet arī nometnes pie Ņujorkas un Sietlas, 

"Tieši nometnes ir tās, kas vieno latviešu sabiedrību un dod ieganstu latviešiem saprast, ka viņi nav vieni. Ja nebūtu bijusi nometne, kur pulcēties, mūsu sabiedrība sen jau būtu asimilējusies," skaidroja Freimane. 

Sarma Ejupe, kas absolvēja Gaŗezera vidusskolu pirms diviem gadiem, stāstīja, ka, viņasprāt, līdz ceturtajam mācību gadam visi jaunieši sajūt latvietību un to, ko tā nozīmē mūsu vecvecākiem: "Ja nebūtu karu, mēs droši vien visi dzīvotu Latvijā."

"Svarīgi, lai mēs varētu ar Latvijas jauniešiem sadraudzēties. Mums ir visādas iespējas strādāt vai mācīties Latvijā, tādēļ Garezers ir tas, kāpēc mēs varam sarunāties, mācīties viens no otra, jau ielidojot Latvijā, saprast, kas jādara," stāstīja Sarma, piebilstot, ka arī Latvijas jaunieši to sāk redzēt un saprast. 

Arī  Viktors Kalniņš, kurš šovasar absolvēs skolu, teica, ka redz sevi Latvijā, uzskatot, ka "Gaŗezers mums dod lepnumu par mūsu latvietību un iedvesmo mūs tur uzturēt latviešu tautu un latvietību."

Garezera vasaras vidusskolas ieguvums Latvijas sabiedrībai ir tas, ka tā turpina uzturēt latvietību tādā līmenī, ka atbraucot no Latvijas, ir ko pamācīties. Un arī tas, cik ļoti nopietni jaunieši tam pieiet, izrādot iniciatīvu pret valsti un valsts valodu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti