Šodienas jautājums

Šodienas jautājums - kā cilvēkus motivēt vakcinēties?

Šodienas jautājums

Šodienas jautājums - mācību atsākšana klātienē. (Ar surdotulkojumu)

Memoriāla renovācijai nepieciešams starpvalstu saskaņojums

Daugavpilī padomju karavīru memoriāla renovācijai nepieciešams starpvalstu saskaņojums

Daugavpils pilsētas dome sadarbībā ar Krievijas Federācijas ģenerālkonsulātu Latvijā iecerējusi veikt padomju karavīru piemiņas memoriālu renovāciju. Ārlietu ministrija norāda – kamēr nav noslēgta starpvalstu vienošanās, darbu uzsākt nevar. Taču pilsētā joprojām nav uzbūvēts piemineklis Latvijas simtgadei, un šobrīd šī pieminekļa būvniecība ir apstādināta.

Krievijas Federācijas ģenerālkonsuls Daugavpilī informēja: “Kā noteikts līgumā, mēs laicīgi bijām nosūtījuši Latvijas Ārlietu ministrijai paziņojumu. Kamēr gaidījām atbildi, Daugavpils pašvaldībā griezās vietējie iedzīvotāji, kuri norādīja, ka memoriāls sāk kļūt bīstams. Tādēļ reaģējot uz situācijas asumu un to, ka neesam darbu iniciatori, piedāvājam kļūt par darbu sponsoriem.”

Pie Daugavpils pašvaldības vērsās vairākas Otrā pasaules kara veterānu biedrības ar lūgumu veikt pasākumus, lai saglabātu piemiņas memoriālu Otrajā pasaules karā kritušajiem karavīriem. Uzklausot lūgumus, tā tikās ar Krievijas ģenerālkonsulāta pārstāvjiem Daugavpilī, un, kopīgi apsekojot memoriālu secināts, ka jāmaina granīta apdare un bruģis.

Daugavpils pilsētas mērs Andrejs Elksniņš teica, ka daudzi iedzīvotāji ir saskārušies ar problēmu, ka no minētā memoriāla krīt nost plāksnes, kas apdraud apmeklētājus. ''Šajā gadījumā, ja kāda no pusēm izrādījusi interesi atjaunot šo objektu, tas ir tikai apsveicami.”

Krievijas ģenerālkonsulāts Daugavpilī piedāvāja apmaksāt renovācijas darbu veikšanu, savukārt Daugavpils pašvaldība apņēmās sagatavot trīspusēju sadarbības līgumu starp pašvaldību, ģenerālkonsulātu un būvuzņēmēju.  Kā norādīja Latvijas Republikas Ārlietu ministrija, šāda līguma slēgšana šobrīd nav iespējama.

Ārlietu ministrijas preses sekretārs Jānis Beķeris paziņoja, ka šo jomu regulē starpvaldību vienošanās, kas 2007. gadā noslēgta starp Latviju un Krieviju: “Tā ļoti skaidri nosaka, ka šādus darbus var veikt, ja abas puses ir vienojušās. Šobrīd šādas vienošanās nav. Daugavpils pašvaldība nebūs pārkāpusi starptautiskās saistības, jo mūsu pašvaldībām nav šādu instrumentu un iespēju pārkāpt. Krievija nebūs ievērojusi noteikto kārtību.”

Krievijas Federācijas ģenerālkonsuls Daugavpilī Jevgēņijas Koļesņikovs apgalvoja, ka jau laicīgi bija nosūtījuši Latvijas Ārlietu ministrijai paziņojumu:

“Kamēr gaidījām atbildi, Daugavpils pašvaldībā vērsās vietējie iedzīvotāji, kuri norādīja, ka memoriāls sāk kļūt bīstams. Tādēļ, reaģējot uz saspīlēto situāciju un to, ka neesam darbu iniciatori, piedāvājam kļūt par darbu sponsoriem.”

Krievijas ģenerālkonsulāts Daugavpilī informāciju par to, ka starpvalstu saskaņojums šādi atbalstīt pieminekļa renovāciju pilsētā neparedz, nav zinājis, bet ir gatavs risināt situāciju paātrinātā kārtībā.

Savukārt Latvijas valsts simtgadei veltītā pieminekļa ieceri Vienības skvērā, kura būvniecība domē iecerēta jau 2017. gadā, taču līdz reāliem darbiem tā arī nav nonākusi, pašreizējā  sasaukuma dome ir apturējusi.

Andrejs Elksniņš apgalvoja, ka kopējās izmaksas minētajam piemineklim tika lēstas ap 1,5 miljona eiro.

“Šobrīd, ņemot vērā ieņēmumu samazinājumu pašvaldībā, ņemot vērā Covid-19 pandēmijas  ierobežojumus un krīzi, pēc būtības mums ir pienākums atbalstīt iedzīvotājus,” sacīja Elksniņš.

Aptaujāto pilsētnieku viedokļi dalās, taču lielākoties tie atbalsta abu projektu realizāciju.

Daugavpiliete Rima uzskatīja, ka vajag gan to, gan to – jo pie mums dzīvo dažādu tautību cilvēki, tāpēc jāaizstāv gan vienas, gan otras tautības cilvēku intereses.

Pašreiz abu projektu reālizācija gan ir nenoteiktā stāvoklī, jo vienu, pamatojoties uz krīzes situāciju, apturējusi dome, otru pagaidām neparedz starpvalstu vienošanās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti