Dārzkopja Upīša izlolotajā dārzā Dobelē sākas ceriņu ziedēšanas laiks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Dobelē ir sens ticējums, ka, neraugoties uz laika apstākļiem, ceriņu ziedēšanas laiks Baltijā lielākajā ceriņu dārzā sākas tā izveidotāja Pētera Upīša dzimšanas dienā – 19. maijā. Par tradīciju kļuvis arī ceriņu festivāls, kas šoreiz dažādos pasākumos ceriņu mīļotājus pulcēs visa mēneša garumā.

Dārzkopja Upīša izlolotajā dārzā Dobelē sākas ceriņu ziedēšanas laiks
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Īsti pavasarīgs siltums šogad kavējas, tomēr dārzkopja Pētera Upīša izveidotajā dārzā Dobelē ceriņi jau iekrāsojušies baltos un dažādu nokrāsu violetos toņos. Pētera Upīša Dārzkopības muzeja vadītāja Inese Šinta vedināja tālāk pa izveidotajām taciņām, jo plašajā 4,5 hektāru ceriņu dārzā noteikti esot jābūt kādam kaut nedaudz izplaukušam ceriņu ziedam.

Šinta skaidroja: "Mums Dobelē valda tāds ticējums, ka ceriņi sāk ziedēt Pētera Upīša dzimšanas dienā – 19. maijā. Šajā gadā pavasaris ir gauss. Pavasaris nāk lēni, un ceriņi plaukst lēni, bet agrākā Upīša šķirne "Esības prieks" jau raisa ziedus. Tā kā var teikt, ka ticējums ir piepildījies."

Pētera Upīša dārza mantinieks ir Dārzkopības institūts, kurš turpina Upīša iesākto. Pašreiz dārzā ir 245 šķirņu ceriņi, bet joprojām saglabājušās arī 72 Pētera Upīša ceriņu šķirnes vai hibrīdi.

Kā stāstīja muzeja vadītāja Šinta, vidzemniekam Pēterim Upītim ceriņi vienmēr bijuši mīļi.

"Pēteris Upītis ir dzimis Vidzemē Ērgļu novada Jumurdā. Tā laika liecinieki atmiņās ir kavējušies, stāstot, ka Upīša māju ieskāvuši skaisti ceriņi. Jaunības gados viņam bija simpātijas – skaistas kaimiņienes, kam viņš dāvinājis ceriņziedus," viņa norādīja.

Pēteris Upītis gleznā.
Pēteris Upītis gleznā.

Bet par ceriņu dārza izveidi Dobelē esot jāpateicas pilsētas ģeogrāfiskajai atrašanās vietai, zināmā mērā arī Otrajam pasaules karam.

Šinta atklāja: "Pēteris Upītis ļoti veiksmīgi saimniekoja savā Jumurdā. Viņam bija 100 hektāru zemes un visa iespējamā lauksaimniecības tehnika, bet 1944. gadā, kad mainījās politiskā situācija, viņš saprata, ka viņam tas var ļoti bēdīgi beigties. Viņš pameta Vidzemi, savu iekopto dārzu, saimniecību un ar velosipēdu aizdevās prom. Sevi sevišķi neafišēja, apmetās pie draugiem un mēģināja izpētīt, kurā vietā viņš varētu ierīkot savu nākotnes dārzu. Par piemērotāko atrada Dobeli, jo Dobelē ir auglīga augsne un labs klimats. Un tikai pēc 1949. gada, kad beidzās otrā izsūtīšana, Pēteris Upītis ieradās Dobelē."

Upīša sapnis un vēlme bija, lai Latvija kļūtu par ceriņu lielvalsti.

Dārzkopības institūta vadošā pētniece Sarmīte Strautiņa teica, ka par ceriņu lielvalsti varot saukt Krieviju, ar kuru līdz ar kara sākšanu pret Ukrainu sadarbība pārtraukta. Tomēr arī Latvijā ceriņus mīlot, un jau šajā nedēļas nogalē būs vārda došanas svētki diviem ceriņiem, kas iegūs rakstnieka Jāņa Jaunsudrabiņa un dzejnieka Aleksandra Čaka mātes vārdu –  Emīlija.

Informatīvā plāksne pie ceriņiem, kuriem dos vārdu Emīlija.
Informatīvā plāksne pie ceriņiem, kuriem dos vārdu Emīlija.

Strautiņa norādīja: "Mums bija tāda izteikta vēlēšanās no muzejiem, ka viņi vēlas, saviem patroniem lai tiktu piešķirta kāda šķirne, un tad mēs pagājušajā vasarā skatījāmies, kas varētu būt piemērots. Šķirnes ir izvēlētas no tiem hibrīdiem, ko ir izveidojis Laimonis Kārkliņš. Šīs ir šķirnes, kas ir diezgan tipiskas. Pašreiz tās izskatās līdzīgas, jo nav atvērušās."

Jau otro gadu desmitu ceriņu ziedēšanas laikā notiek tradicionālais ceriņu festivāls. Šogad gan tas nebūs viens pasākums, bet gan pasākumu virkne visā Dobeles novadā mēneša garumā. Saglabātas tikšot arī tradīcijas, un 27. maijā, kad, kā saka speciālisti, būšot arī ceriņu ziedēšanas kulminācija – Upīša dārzā liego ceriņu aromātu papildinās Johana Štrausa brīnišķīgās melodijas koncertā "Zied ceriņkrāsās Parīze un Vīne".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti