Panorāma

KNAB grib stingrāk regulēt ziedojumus pašvaldībām

Panorāma

Panorāma

Koki ļauj vieglāk pārciest karstumu pilsētā

Daļa rīdzinieku bažījas: kokus galvaspilsētā cērt straujāk, nekā stāda

Laikā, kad vidējā gaisa temperatūra sasniedz +30 grādus pēc Celsija, daudzviet, kur saule sakarsējusi asfalta virsmu, gaisa temperatūra var pārsniegt +50 grādu atzīmi. Svelmes mazināšanai nereti pietiek paslēpties koku pavēnī. Taču sabiedriski aktīvi cilvēki novērojuši, ka galvaspilsētā koku izciršana notiek straujāk nekā stādīšana.

Dienas vidū, lai patvertos no svelmes, dažviet pilsētā jāmeklē vissīkākais ēnas pleķītis. Galvaspilsētā ēnu nereti rada vien būves. Pilsētas centra ielās vietām koku ir pavisam maz. Apvienība "Pilsēta cilvēkiem" sociālo tīklu vietnēs regulāri norāda, kur pašvaldība izcērt Rīgas kokus, kur iestāda vietā.

"Var redzēt, ka tukšo dobju ir arvien vairāk un vietā nekas nenāk," lēš apvienības "Pilsēta cilvēkiem" pārstāvis Māris Jonovs.

Par koku nozīmīgo lomu pilsētvidē liecina neskaitāmi pētījumi. Tie ir būtiski gan gaisa kvalitātei, gan lietus ūdens uzsūkšanai, gan arī temperatūras mazināšanai svelmainā laikā.

"Redz, kur redzam atšķirību, - kur saule spīd uz zālīti, tur pāri +40 grādiem, kur koks ir apēnojis, tur mēs redzam +26, +27 grādus. 15 grādi starpība tikai, vai tur ir ēna vai nav ēna. Koks dod tūlīt jau tādu labumu, protams, no kokiem ir arī citi labumi," norāda Jonovs.

Koku nozīmi pilsētvidē atzīst Rīgas domes Vides pārvalde. Tas priekšniece Evija Piņķe gan norāda, ka kokus pilsētā audzēt esot grūti. Tos ietekmē dažādi faktori, tostarp pārāk šauras vietas saknēm un sāls ziemā.

"Ne visur kokiem izdodas izdzīvot arī pēc stādīšanas.

Ja jaunais kociņš pēc stādīšanas dažu gadu laikā ir aizgājis bojā, mums ir skaidrs, ka stādīt atkal no jauna tajā vietā nav lietderīgi," saka Piņķe.

Koki nereti iet bojā arī nesaudzīgu remontdarbu dēļ. Piemēram, Čiekurkalna attīstības biedrība sociālo tīklu vietnēs publicējusi attēlus ar aprakstu, ka rakšanas darbos pērn saknes bojātas simtgadīgiem kokiem saknes veselas ielas garumā. Nupat noskaidrots, ka par šo pārkāpumu uzņēmums sodīts. 

Piņķe uzskata, ka Rīgā varētu veidot lielākas zaļās teritorijas vai zaļās joslas gar gar ielu malām. Tiesa, koku stādīšana Rīgas pašvaldībā ir dalīta atbildība vairāku departamentu ziņā – gan Satiksmes, gan Mājokļu un vides, bet to plānošana arī Attīstības departamenta ziņā, un ar to nodarbojas arī "Rīgas meži".

"Pilsēta cilvēkiem" norāda, ka, veidojot jaunas teritorijas, Rīgā nereti par koku lomu tiek piemirsts. Viens no piemēriem ir rotaļu laukums Krišjāņa Barona ielā.

Pētot iemeslus, kāpēc Rīgas centrā samazinās iedzīvotāju skaits, aptaujas rāda, ka viens no iemesliem ir iedzīvotāju vēlme dzīvot zaļākā vidē. Vidē, kur ir vairāk apstādījumu un vairāk koku.

Saistītie raksti
Pilsētvide
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti