4. studija

Kādus sarežģījumus spēj sagādāt jauna ledusskapja iegāde?

4. studija

Kāpēc Saeimas vēlēšanās, iespējams, nepiedalīsies ap 2000 Latvijas nedzirdīgo iedzīvotāju?

Kāpēc vakaros no ielām pēkšņi pazudis apgaismojums?

Carnikavā sūdzas – bez brīdinājuma samazināts apgaismojums ielās

Iestājoties rudens tumšajiem vakariem, esam pieraduši, ka noteiktās stundās ielās ieslēdzas laternas. Šogad cilvēkiem visā Latvijā nāksies sadzīvot ar tumsu, jo sācies taupības režīms. Tomēr cilvēki Carnikavā ir neizpratnē – kāpēc apgaismojums tiek izslēgts, cilvēkus par to iepriekš neinformējot un neko nepaskaidrojot, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

No ierastajām vakara gaismām iedzīvotāji nonāk melnā tumsā – tādu pēkšņu pavērsienu piedzīvojuši Carnikavas iedzīvotāji.

"Uz ielas ir pietiekoši daudz māju, kur iedzīvotāji dzīvo cauru gadu, proti, nav tā, ka mēs esam kaut kādi vasarnieki. Pēkšņi piektdienas vakarā mūsu tradicionālie apgaismes stabi pazūd un paliek viss tumšs; mēs esam spiesti laiku vadīt piķa melnā tumsā. Pat mans suns, kurš ir pieradis vakarā iet pastaigā, – mēs izejam ārā, viņš paiet 20 metrus paskatās apkārt – ārprāts, neko nevar redzēt – un uzreiz prasās atpakaļ," stāstīja Carnikavas iedzīvotāja Anita Daukšte.

Šobrīd jau ikviens saskāries ar energoresursu cenu kāpumu, atzīst arī Carnikavā, tāpēc taupības nolūkos nolēmuši vakaros ekonomēt uz iedzīvotāju ērtībām.

"Carnikavas komunālservisa" direktora vietnieks Lauris Bernāns apstiprināja: "Ielās, kas ir ar nātrija gaismekļiem, slēdzam katru otro ārā arī jau no vakara stundām. Tiek samazināts gaismekļa spožums, jauda, kas attiecīgi mazāk patērē elektroenerģiju, un tādā veidā mēs ietaupām."

Taupības nolūki tiek arī pamatoti ar skaitļiem, jo jāapgaismo ir ne tikai ielas, bet jānodrošina visa infrastruktūra pašvaldībā, sākot no skolām līdz apkurei.

"Ja, piemēram, mums pašvaldībā kopā uz elektrību bija paredzēti 470 tūkstoši, tad šobrīd jau iztērēti 200 tūkstoši, tātad puse jau iztērēta, un mēs par gaismu jau augustā saņēmām rēķinu apmēram 60 tūkstoši. Ja rēķinām, ka vēl četri mēneši jānodzīvo..." skaidroja Bernāns.

To, ka jātaupa, iedzīvotāji, protams, saprot. Tomēr viņi būtu vēlējušies, lai pirms atstāšanas tumsā pašvaldība iepriekš vismaz pabrīdinātu, lai atbildes nebūtu jāmeklē sociālajos tīklos.

"Uzreiz vērsos sociālajos tīklos ar skumju secinājumu: diemžēl gaismas nav. Turklāt nevis tā, ka tā tiek ieslēgta un izslēgta noteiktā nakts stundā, bet viņa vienkārši pazūd, vienkārši nav. Mani izvirdumi soctīklos vainagojās ar to, ka Ādažu pašvaldība ir izvietojusi paskaidrojumu, ka tiks ierobežots apgaismojums ielās, ka degs katra otrā laterna," skaidroja Daukšte.

Kā pašvaldības varētu ietaupīt?

"Elektrum" Energoefektivitātes centra projektu vadītājs Toms Lācis norādīja: "Viens risinājums ir samazināt apgaismojuma līmeni, samazināt jaudu, kas tiek patērēta. Mums ir dažādas iespējas. Vai nu šie gaismekļi ir moderni – mēs varam kontrolēt katru atsevišķi, samazināt spilgtumu, vai katru otro vai katru trešo izslēgt. Ir risinājumi, kur var uzstādīt sensorus – ja jūt, ka ir gājējs vai automašīna, tad šo gaismas daudzumu palielina, un tajā brīdī, kad neviena nav, samazina uz ļoti minimālu. Populārākais risinājums apgaismojumā ir LED lampas; salīdzinājumā ar dažādām cita veida vecākām spuldzēm, būs arī vislielākais ietaupījums."

Tātad viens no taupības iespējamiem risinājumiem ir parastās spuldzes nomainīt uz LED apgaismojumu, kas daļēji Carnikavā jau ir paveikts, tomēr ne visur. Arī gaismas samazināšanu cilvēki bieži pat nepamanot. "Carnikavas komunālservisa" energopārvaldnieks Anrijs Zēbergs skaidroja, ka "tas efekts ir tik interesants, ka cilvēks ar savu aci gandrīz pamanīt nevar". Tāpat tiekot domāts par nātrija lampu nomaiņu.

"Carnikavas komunālservisa" direktora vietnieks uzsvēra, ka

ar apgaismojuma taupīšanu un atslēgšanu līdz gada beigām var ietaupīt apmēram 80 tūkstošus eiro.

"Ļoti daudzas pilsētas šobrīd Latvijā gatavojas taupības pasākumiem, un, manuprāt, galvenā mācība ir tāda, ka šiem pasākumiem jābūt pārdomātiem tā, lai tas pilnībā nesagrauj cilvēku dzīves ritmu, dzīves kvalitāti," pauda Carnikavas iedzīvotāja, norādot, ka ziemā tumsa iestājas jau četros, un bērniem no skolas un pieaugušajiem no darba pārvietoties pa tumšām ielām ir, maigi izsakoties, neomulīgi.

Šobrīd daudzas pašvaldības sāk taupīt tieši uz nakts apgaismojuma rēķina. Lai tas nekļūtu par pēkšņu un nepatīkamu pārsteigumu, pašvaldībām būtu jāpadomā par komunikāciju ar iedzīvotājiem, viņus laikus brīdinot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti