Rīta Panorāma

Kolizejā pirmizrāda jauno "Ātrs un bez žēlastības" sēriju

Rīta Panorāma

Zelenskis saņem atbalsta solījumus no Itālijas, Vācijas un Francijas

Elektrisko skrejriteņu vadītājus aicina lietot ķiveres

«Paveicas tiem, kuri krītot salauž ekstremitātes.» Ārsti aicina elektrisko skrejriteņu vadītājus valkāt ķiveres

Sākoties siltajam laikam, Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) teju ik dienu nonāk kāds cilvēks, kurš cietis negadījumā ar elektrisko skrejriteni. Traumas parasti ir ļoti smagas. Paveicas tiem, kas tiek cauri ar lauztām rokām vai kājām, jo citi gūst pat smagus žokļa un galvaskausa bojājumus. Smago traumu skaitu varētu samazināt, ja uz ceļa satiksmes dalībnieki viens pret otru izturētos ar cieņu un ja elektrisko skrejriteņu vadītāji valkātu ķiveres.

RAKUS radioloģe Aelita Žvīgure pastāstīja par kāda nepilngadīga pacienta traumu, kas gūta, pārvietojoties ar elektrisko skrejriteni. Pēc negadījuma pacients nonācis komā.

"Mēs redzam pacientam 3D attēlu ar galvaskausa bojājumu, šķembainu lūzumu, ar pārmaiņām galvaskausa kaulos. Šis ir deniņu kaula lūzums. Ir arī piramīdas priekšējās daļas lūzums. Ir acs ārējās sienas lūzums, augšžokļa lūzums," pastāstīja Žvīgure.

Atveseļošanās prognoze pēc šādām traumām ir slikta. Diemžēl tas nav vienīgais pacients tik smagā stāvoklī. Teju ik dienu slimnīcā nonāk kāds cilvēks, kurš guvis traumas, krītot no šī transportlīdzekļa.

RAKUS ārsts Aleksejs Višņakovs norādīja, ka, avarējot ar elektrisko skrejriteni, sekas ir smagas:

"Šī transporta līdzekļa specifikas dēļ parasti visvairāk traumē seju, žokļus un arī galvu un galvas smadzenes. Līdz ar to invaliditātes un mirstības procents ir ļoti liels.

Viņi ne tikai paši traumējas, bet pēdējā laikā, kad ir sākusies sezona, mums ir bijuši vairāki gadījumi, ka skūteris uzbrauc virsū gājējam. Gados veci pacienti, kuri ar grūtībām pārvietojas un nespēj zibenīgi noreaģēt uz apkārt notiekošo, īpaši, ja [elektriskais skrejritenis] brauc pa gājēju ietvēm, diemžēl iestājas slimnīcā ar smagām traumām."

Ikdienā redzot to, kādā stāvoklī pacienti nonāk slimnīcā, ārsti lūdz pievērst lielāku uzmanību drošības jautājumiem. Višņakovs uzskata, ka elektrisko skrejriteņu vadītājiem nepieciešams noteikt stingrākus ierobežojumus, lai uzlabotu braukšanas kultūru.

"Katru dienu praktiski ir kāds ar skūtera [radītu] traumu. Paveicas tiem, kuri krītot salauž ekstremitātes. Tās ir tādas vieglākas traumas.

Tie pacienti, kuri ir smagā stāvoklī, viņi kļūst par orgānu donoru labākajā gadījumā. Tie ir jauni cilvēki, bet galvas smadzenes pēc šīm traumām neatjaunojas," brīdināja ārsts Višņakovs.

Latvijā šobrīd nav plānots aizliegt pārvietoties ar elektriskajiem skrejriteņiem. Tos ir iespējams gan iegādāties, gan nomāt. Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) pārstāvis Mārtiņš Mālmeisters pastāstīja, kā skrejriteņu vadītājiem parūpēties par savu drošību.

"Ar elektroskrejriteni drīkst pārvietoties no 14 gadu vecuma. Pārvietošanās ātrums ar skrejriteni nedrīkst būt lielāks par 25 km/h. Ļoti ieteicams ir lietot aizsargķiveri, kas pasargās galvu no traumām, ja gadījumā nāksies krist," norādīja Mālmeisters.

Tāpat nevajadzētu aizmirst, ka, pārvietojoties pa ietvi, gājēji negaida, ka no aizmugures vai sāniem lielā ātrumā kāds var braukt garām. Gājējs var pēkšņi mainīt pārvietošanās virzienu, priekšā var izskriet mazs bērns vai suns. Jābrauc lēnām pa ietvēm, jo sadursme var izrādīties letāla vai ar paliekošām sekām uz visu mūžu gan skrejriteņa vadītājam, gan gājējam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti