4. studija

Kura novada tautastērpi šovasar ir "modē" un visvairāk pieprasīti?

4. studija

(Zīmju valodā). 4. studija

Vai Babītē vērienīgas stadiona būvniecības dēļ izcirtīs ap 60 koku?

Vērienīgas stadiona būvniecības dēļ Babītes pašvaldība plāno izcirst kļavu birzi

Babītes vidusskolas teritorijā iecerēta jauna stadiona būvniecība, taču vietējie nav mierā ar to, ka projektā paredzēta visu lielo koku nociršana zaļajā zonā. Iedzīvotāji vairākkārt lūguši pašvaldībai detālplānojumā veikt izmaiņas, taču līdz šim nav uzklausīti, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

Vietējā iedzīvotāja Inga Jurgensone pastāstīja, ka stadions nav atjaunots jau vairāk nekā 20 gadu un uzsāktie celtniecības darbi ir visnotaļ nepieciešami. Uzzinājuši, ka zaļajā zonā paredzēts nocirst ap 60 koku, tajā skaitā kļavu birzi, iedzīvotāji rakstījuši pašvaldībai, lūdzot mainīt zonējumu uz "atpūtas un rekreācijas" zonu, lai zaļā rota tiktu saglabāta un būtu visiem brīvi pieejama arī turpmāk.   

Ar šādu iesniegumu ļaudis Babītes pašvaldībā vērsās jau 2017. gadā, bet – bez rezultāta. Tolaik pašvaldība atbildēja, ka lēmums par zonējuma risinājumu tiks pieņemts projekta izstrādes laikā.

Mārupes novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Andrejs Ence skaidroja:

"Tad, kad mums sākās runas par stadiona būvniecību, bija paredzēts, ka stadions tiks bīdīts uz to pusi, lai neskartu šos kokus, bet 2021. gadā es nebiju priekšsēdētājs, un tā laika vadītājs bija izdomājis laikam savādāk, un tā viņš arī šo projektu ir saskaņojis, ka šie koki ir jānocērt, bet vietā ir jāstāda jauni."

Pēc Ences teiktā, arī sporta kompleksa vadītājs iebildis, ka stadions "iet virsū kokiem", bet arī viņā neviens neesot klausījies.

Vairāk nekā 60 koku un krūmu vietā sola iestādīt divmetrīgus stādus

Pašvaldības apstiprinātajā ciršanas atļaujā rakstīts, ka atļauts nocirst piecus bērzus 30 līdz 56 centimetru diametrā un 11 kļavas 25 līdz 45 centimetru diametrā.

Uztrauc arī tas, ka to koku ciršanai, kuru celma caurmērs ir mazāks par 20 centimetriem, kā arī augļkokiem ciršanas atļauja nav nepieciešama vispār.

"Lai gan ir parādījusies informācija Mārupes pašvaldības avīzē un arī pašvaldības vietnē, ka tiks nocirsti atsevišķi ārpus meža augoši koki, mēs tomēr, projektu pētot, redzam, ka šie atsevišķie koki ir gandrīz visi kokaugi; kopā ar krūmiem to būtu vairāk nekā 60," norādīja Inga.  

Tomēr pašvaldības vadītājs uzstāja, ka būvniecības projekts ir apstiprināts un līgums ar būvkompāniju noslēgts.

"Viņi vadās pēc šī projekta. Apturēt to visu – tad mēs šo stadionu šogad neuzbūvēsim, jo jāpārprojektē tas viss būtu," uzvēra Ence, solot, ka vietā tikšot stādīti lieli, divmetrīgi koki.  

Uz papīra varbūt arī izskatās labi – būs jauni koki, bet patiesībā ir paredzēti divmetrīgi stādi, kas pēc daudziem gadiem, sasniedzot savu maksimālo izmēru, būs vien piecus metrus augsti. Šādus stādus var aplūkot blakus jaunizbūvētajam veikalam, un vietējie iedzīvotāji ar to nav mierā.

"Cilvēkus kaitina, ja atrakstās papīros, bet pēc būtības lietas netiek realizētas," pauda koku eksperts Edgars Neilands.

Neilands atzina, ka milzīgs sporta laukums, kurā notiek treniņi bērniem un skan svilpes, ir laba lieta, bet jārēķinās ar to, ka cilvēki, kas dzīvo blakus esošajā piecstāvu mājā, vēlas arī atpūsties, tāpēc nocirsto koku vietā būtu jāstāda līdzvērtīgi koki, kas izaugtu un veidotu akustisku un vizuālu barjeru.

Taču projektā paredzētās lodveida kļavas šķirnes "Golden Globe" kokus lielus nopirkt nemaz nevarot.

"Tie būs pirksta resnuma un ļoti maziņi stādiņi. Krūms pat veic lielāku funkciju nekā šis koks, jo tas nekad lielāks par pirmo stāvu neizaugs, un otrais, trešais, ceturtais, piektais stāvs nekad nesagaidīs to efektu, ko šobrīd dod šie koki," skaidroja Neilands. "Es nezinu, vai tā ir pašvaldības vai projektētāja vaina, bet projektētājam būtu jānolasa, ka ir divas dažādas funkcijas, un, lai nestrīdētos, ir jāparedz šī zaļā siena."

Pašvaldība sola aprunāties ar būvniekiem

Pašvaldībā jau iepriekš ir saņemti iedzīvotāju iesniegumi ar lūgumu kokus nenocirst. Vai tiešām nevarēja projektu pārstrādāt tā, lai koki tiktu saglabāti?

Ence taisnojās, ka vēstules diemžēl agrāk neesot redzējis, bet jautājumus – kad būs stadions – gan esot saņēmis.

Tomēr Inga domes priekšsēdētājam norādīja, ka jau 2017. gadā viņš parakstījis atbildes vēstuli iedzīvotājiem.

Cilvēki, ar kuriem tikās raidījums "4. studija", uzsvēra, ka viņi neiestājas pret attīstību un projekta īstenošanu, taču ir pārliecināti, ka iespējams ar "vienu labu lietu nenojaukt citu labu lietu". "Mani personīgi tik ļoti dziļi aizskāra tas, kad es uzzināju, ka visas šīs kļavas tiks iznīcinātas, un galu galā tas koka mūžs ir garāks nekā cilvēka mūžs," sacīja vietējā iedzīvotāja Guna.

Būvniecības projektā ir redzams, ka kļavas, kas šobrīd nosedz skatu uz daudzdzīvokļu māju, tiks nozāģētas. Tomēr pašvaldības vadītājs norādīja, ka šonedēļ tiksies ar projekta attīstītāju un būvnieku un izskatīs iespēju stadionu nedaudz pārbīdīt, lai kokus saglabātu.

"Ir noslēgts līgums par būvdarbiem. Ir jārunā ar būvniekiem, vai viņi ir gatavi pauzēt un cik viņiem ir vajadzīgs termiņu pagarināt, lai viņi pabeigtu to stadionu. Jārunā ar projekta autoriem," teica Ence.

Pašvaldības vadītājs solīja meklēt iespējas, kā projektu pārstrādāt, kā arī solīja par notikumu gaitu informēt iedzīvotājus. Līdz jūnija beigām koku ciršanu aizliedz likums, jo ir putnu ligzdošanas laiks. Līdz ar to arī ir laiks, lai meklētu risinājumus, kā jauno stadionu pavirzīt tā, lai lielos, krāšņos kokus tomēr varētu saglabāt un vietējie iedzīvotāji būtu apmierināti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti