Bastejkalna bedrainos gājēju celiņus Rīgas dome plāno remontēt nākamgad

Izdangāts un drūpošs – tāds pašā Rīgas centrā ir gājēju ceļš Bastejkalnā. Pilsētas aktīvisti uzsver, ka tas nav pieņemami, un mudina pašvaldību problēmu novērst.

Bastejkalna bedrainos gājēju celiņus Rīgas dome plāno remontēt nākamgad
00:00 / 04:53
Lejuplādēt

Kāpjot augšā vairāk nekā 160 gadus vecajā Bastejkalnā, jābūt īpaši uzmanīgiem. Vairākās vietās gājēju celiņš ir bedrains, tas drūp un starp betona flīzēm veidojas spraugas, kur var aizķerties kāja. No Bastejkalna divu soļu attālumā ir pilsētas sirds – Vecrīga. Turpat tuvumā ir valsts simbols Brīvības piemineklis, vienas no Latvijas labākajām skolām un arī Nacionālais teātris.

Kā Bastejkalna nelīdzeno un vietām, iespējams, pat bīstamo ietvi, raksturo cilvēki, to Latvijas Radio jautāja parka atpūtniekiem.

"Es noteikti domāju, ka tas būtu jāsakārto. Nevajadzētu būt pilsētas centrā šādām, kā saka, izdangātām flīzēm," uzskata Agija.

"Godīgi runājot, man tas netraucē. Tas varbūt nav smuks, bet man netraucē. Bet trepes bija tādas, kas… Labi, ka sataisītas. Domāju, ka lielums ir nokosts, un pareizi ir, ka izdara vispirms lielo," sacīja Edvīns.

"Protams, celiņus vajag izremontēt, lai būtu skaisti un lai būtu ērti staigāt," sacīja Antoņina.

"Es nesaku, ka tas ir kritiski vai ka par to vajag kliegt. Visur var kaut ko remontēt un nokrāsot. Tas ir tāds process. Šodien tā, bet rīt var sataisīt citādāk. Labi, ka jūs ar to nodarbojaties, tādējādi savedīsiet visu kārtībā un viss būs lieliski," pauda Anatolijs.

"Noteikti ielu labiekārtošana jau vienmēr ir prioritāte, manuprāt. Lai visi varētu tikt, arī cilvēki ar īpašām vajadzībām. Lai visur būtu pieejamas vietas. Tas tikai rāda par augstāku izglītības līmeni. Es noteikti esmu par [atjaunošanu]," sacīja Oskars.

Pašvaldība aktīvi pievēršas Vecrīgas attīstībai, taču nepietiekami rūpējas par centru, kur vairākas vietas ir nolaistas. Tā spriež apvienības "Pilsēta cilvēkiem" pārstāvis Armands Būmanis, aicinot Bastejkalna segumu padarīt ērtu arī cilvēkiem ar redzes traucējumiem.

Savukārt invalīdu un viņu draugu apvienībā "Apeirons" norādīja, ka pilsētā, it īpaši vēsturiskās vietās, vides pieejamībai ir jābūt augstā līmenī.

Uz to norādīja biedrības valdes loceklis Ivars Balodis: "Veidojot šo vidi vai uzlabojot šo vidi, vajadzētu domāt ne tikai par bedrīšu aizlāpīšanu, bet arī par tādiem risinājumiem, kas būtu ērti, piemēram, vecāka gada gājuma cilvēkiem, noliekot kādu papildu soliņus, lai būtu ērti apsēsties. Ik pēc 12 metriem jābūt tādam lēzenākam trotuāram, kas ļauj nedaudz atpūtināt rokas vai to soli samazināt. Mēs esam absolūti pret bedrēm un nejēdzīgiem risinājumiem.

Bedres un katrs pakāpiens vai nepārdomāts risinājums ir šķērslis ļoti daudziem cilvēkiem, ne tikai cilvēkiem ar invaliditāti."

Problēmu ar segumu vienā no Rīgas vecākajiem parkiem pašvaldība apzinās, norādot, ka pēdējo gadu laikā vietumis to ir uzlabojusi, piemēram, pērn, veltot nepilnus sešus tūkstošus eiro, atjaunoja pakāpienus. Arī šogad vietvara apņemas novērst bīstamības. Taču pilnībā atjaunot gājēju celiņus ir sarežģīti, atzina domes Mājokļu un vides komitejas vadītāja Selīna Vancāne no "Par!/Progresīvajiem".

"Tas ir sarežģīts veidojums, kas sastāv no laukakmeņiem. Tātad no akmens pakāpieniem. Tur ir diezgan sarežģīta konstrukcija. Mums visas izmaiņas ir jāsaskaņo ar Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldi. Esam apņēmušies nākamajā gadā infrastruktūras attīstībai veidot jaunu projektu, jo tur nepieciešams sakārtot ne tikai celiņu, bet komplektā skatīties ar sānu sienām," skaidroja Vancāne.

Viņā gan atzina, ka vēl nav domāts par to, vai mainīs tikai segumu vai būs plašākas izmaiņas: "Domāju, ka ir pāragri par to spriest. Tas, ko mēs redzam – ja mēs katru gadu esam spiesti mainīt un uzlabot celiņa segumu, tad vienā brīdī varbūt ir jāpieņem lēmums par to, ka mēs konceptuāli ejam uz citu modeli, kas ilgtermiņā būtu finansiāli mazāk ietilpīgs."

Kokus gan cirst neplāno. "Nē, absolūti neplānojam. Mēs tieši otrādi – plānojam apzaļumošanas kapacitāti celt," sacīja Vancāne.

Pašvaldība lēš, ka remonts varētu izmaksāt ap pusmiljonu eiro. To plānots sākt nākamajā gadā, bet vēl nav skaidrs, kad pabeigs.

Savukārt citu teritoriju atjaunošanai dome šogad varētu veltīt līdz pat desmit miljoniem eiro, no kuriem seši miljoni būtu Uzvaras parkam, bet pārējā daļa, piemēram, Sarkandaugavas parkam, Nordeķu parkam Iļģuciemā, Ēbelmuižas parkam Ziepniekkalnā un Vecrīgai, kur plānots labiekārtot Vaļņu un Kaļķu ielu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti