Dienas ziņas

Turcijā pie Iekšlietu ministrijas sarīkots terorakts

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Kuldīgā grib atdzīvināt vēsturisko dārzu tradīciju

Kuldīgā veido vēsturiska dārza piemēru

Smaržīgas rozes, skarbā saulesactiņa, miķelīši, dālijas – šie ir tikai daži no augiem, kas ziedēs vēsturiskajā dārzā Kuldīgas vecpilsētā. To veido pie 19. gadsimta vidū celtas ēkas, kur šobrīd atrodas restaurācijas centrs. Ieceres īstenotāji no biedrības "Kultūras projektu koordinācijas centrs" vēlas atdzīvināt vēsturisko dārzu tradīciju vecpilsētā.

 Pamazām Kuldīgas restaurācijas centra pagalmā sarodas cilvēki. Vispirms neliela parunāšanās pie galda, bet tad pie darba – apstādījumu ierīkotājas Ritas Ķirķes vadībā te top vēsturiskais dārzs, kāds pie kuldīdznieka mājas varēja būt 19. un 20. gadsimtā. Savulaik katras vecpilsētas mājas pagalmu greznoja priekšdārziņš ar senajām puķu šķirnēm, kuploja garšaugi un ogu krūmi.

"Tas bija laiks, kad ļoti daudzi cilvēki pārcēlās no laukiem uz pilsētu. Un tad viņi no savām lauku mājām ņēma līdzi augus, kas viņiem bija mīļi. Šiem augiem bija gan dekoratīva nozīme, gan praktiskā nozīme, jo tanī laikā cilvēki, kad gāja kādos godos vai bērēs, ņēma augus no savām mājām," skaidro SIA "Baltā Avēnija" vadītāja, apstādījumu ierīkotāja Rita Ķirķe.

Vēsturisko dārzu tradīciju atjaunošana nav iedomājama bez iedzīvotāju līdzdalības. Šobrīd teritorija ir labiekārtota un kārta pienākusi augu stādīšanai. Izvēlēti tādi, kas vēsturē bijuši tradicionālie augi, bet tie, kuri vairs mūsu klimatiskajos apstākļos te labi nejūtas, aizstāti ar analogām šķirnēm.

"Oi, ir ļoti skaisti, un vispār katrs dārzs, kas veidojies, patīk. Un šis ir tik savdabīgs, tik mīļš tāds atkal. Jo drusku apnīk tas rožu skaistums tikai vien, bet te no visādām puķēm un viņas saaugs," spriež kuldīdzniece Zinta Jukāma.

"Ļoti labi, man liekas, ka Kuldīgā dārzs ir kur izvērsties. Es dārzu esmu uztaisījis, kamēr mājas vēl nav. Tas dabiskāk kaut kā notiek. Tā saucas strādāšana ar Dievu uz pusēm. Es kaut ko izdaru, viņš pārējo," teic kuldīdznieks Edgars Raitums.

"Nu tas interesantākais izpētes brauciens noteikti bija uz Zviedriju, kur mēs ar Erasmus programmas atbalstu varējām pētīt, iepazīt Zviedrijas dārzu paraugus un, kas ir ļoti, ļoti būtiski satikties ar zviedriem, kuriem arī ir līdzīgas ieceres, idejas un attīstības virzieni, kādi ir mums," komentē kuldīdzniece Krista Jansone.

Šis pagalms būs vieta, kur interesentiem pulcēties uz izglītojošām nodarbībām, smelties idejas un iedvesmoties. Tā būs kā satikšanās vieta vēsturisku dārzu cienītājiem.

Biedrības "Kultūras projektu koordinācijas centrs" projektu vadītāja Ilze Zariņa uzsver: "Mēs gribam veidot šo sadarbību, mēs gribam veidot tādu augu apmaiņas punktu, mums jau ir tāds mazs namiņš. Mēs gribam runāt par šīm šķirnēm, kādas mēs izvēlamies, kādas būtu piemērotas vecpilsētai, varbūt mazāk akcentēt tos jaunos augus."

Finansējums projekta īstenošanai rasts Lauku atbalsta dienestā. Apmeklētājiem dārzs durvis vērs nākamgad, kad augu stādījumi būs ziedos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti