Uz laiku atcels janvārī spēkā stājušos prasību par automašīnu CNG balonu inspicēšanu

Šogad 1. janvārī spēkā stājušos prasību par automašīnu saspiestās dabasgāzes (CNG) balonu inspicēšanu atcels līdz brīdim, kamēr tiks izstrādāts un pieņemts jauns regulējums attiecībā uz šādu transportlīdzekļu periodisko pārbaužu veikšanu, paredz valdībā atbalstītie grozījumi noteikumos par transportlīdzekļu valsts tehnisko apskati un tehnisko kontroli uz ceļa.

Satiksmes ministrija (SM) skaidro, ka pēdējos gados pasaulē un Eiropas Savienībā (ES) pieaug ar saspiesto dabasgāzi CNG darbināmu automobiļu skaits. Lai gan šādas automašīnas ir ievērojami ekoloģiskākas, CNG iekārtām ir būtiski riski. Augstā spiediena dēļ CNG tvertnēs degvielas uzpildes stacijās un automobiļu tvertnēs ir paaugstinātas bīstamības faktors, tāpēc CNG automobiļiem ir nepieciešamas regulāras un specifiskas pārbaudes.

Kārtība, kādā veicamas šādas pārbaudes, ir noteikta ANO Eiropas Ekonomikas komisijas (EEK) noteikumos, un, ņemot to vērā, tika sagatavoti grozījumi MK noteikumos par transportlīdzekļu valsts tehnisko apskati un tehnisko kontroli uz ceļa. Prasība stājās spēkā šogad 1. janvārī.

Šobrīd Latvijā nav atbilstošu institūciju visu marku CNG balonu inspicēšanas veikšanai, kas būtu akreditēta nacionālajā akreditācijas institūcijā saskaņā ar normatīvajiem aktiem par atbilstības novērtēšanas institūciju novērtēšanu, akreditāciju un uzraudzību. Latvijas Nacionālajā akreditācijas birojā (LATAK) ir akreditētas tikai dažas institūcijas, kas var veikt pārbaudes ne vairāk kā trīs transportlīdzekļu markām – "Scania", "Volkswagen" un "Škoda", līdz ar to citu marku transportlīdzekļa īpašniekam nav tiesiska ceļa šādas neatbilstības novēršanai, lai transportlīdzeklim valsts tehniskajā apskatē tiktu dota atļauja dalībai ceļu satiksmē.

Kā skaidro SM, lai nodrošinātu iespēju visu marku transportlīdzekļu, kuri aprīkoti ar CNG barošanas iekārtu, īpašniekiem dalību ceļu satiksmē, prasības CNG balonu inspicēšanas veikšanai atceļamas līdz brīdim, kamēr tiks izstrādāts un pieņemts jauns regulējums attiecībā uz periodisku pārbaužu veikšanu transportlīdzekļiem, kuru spēkiekārtā tiek izmantota CNG.

Tehniskās apskates noteikumi paredz, ka no 2023. gada 1. janvāra transportlīdzekļiem, kuri aprīkoti ar CNG barošanas sistēmu, ir jāveic periodiska CNG balona pārbaude, par ko tiek ievadīts apliecinājums transportlīdzekļu reģistrā. Ja šāda ieraksta transportlīdzekļu reģistrā nav, tiek piešķirts novērtējumu "3", kas nozīmē bīstamu trūkumu vai bojājumu, kas tieši un tūlītēji apdraud ceļu satiksmes drošību vai ietekmē vidi un kura dēļ aizliegts transportlīdzekli izmantot uz koplietošanas ceļiem. Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) veic transportlīdzekļu valsts tehnisko apskati un kontrolē ekspluatācijā esošo transportlīdzekļu tehnisko stāvokli.

SM norāda, ka pēc noteikumu projekta apstiprināšanas tiks vērtēti citi alternatīvie risinājumi problēmjautājumam saistībā ar nepieciešamību veikt periodiskas CNG barošanas sistēmas balonu un tā sastāvdaļu pārbaudes.

Pēc LATAK sniegtās informācijas SM izvērtē vairākus risinājumus, kas varētu uzlabot esošo situāciju, un līdz ar to šīs pārbaudes būtu iespējams veikt arī citām inspicēšanas institūcijām, kas nav transportlīdzekļu ražotāju pilnvarotie pārstāvji, bet to rīcībā būtu CNG balonu ražotāja pārbaudes metodika, atbilstoša personāla kompetence, kā to nosaka CNG balonu ražotājs un tehniskais nodrošinājums.

Vienlaikus šāda risinājuma ieviešanai ir pirmsšķietami nepieciešami grozījumi normatīvajos aktos, kā arī prasību ieviešanai nepieciešams laiks. Ja spēkā esošais regulējums netiktu grozīts, transportlīdzekļiem, kuriem tiek izmantota CNG barošanas sistēma, tiktu liegta dalība ceļu satiksmē (nebūtu iespēja veikt valsts tehnisko apskati) un to īpašniekiem iestātos nelabvēlīgas sekas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti