Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Kompānija “Facebook”, iespējams, mainīs nosaukumu

Motormuzejā nonāk pasaulē vecākais RAF “Latvija”

Motormuzejs par Čīlē negaidīti atrasto pasaulē vecāko RAF mikroautobusu: Tas ir ļoti labā stāvoklī

Rīgas Motormuzeja krājumu nupat kā papildinājis vecākais zināmais RAF "Latvijas" mikroautobuss pasaulē, kas ražots 1960. gadā un atrasts Čīlē. Lai gan no malas nezinātājam varētu šķist, ka auto nav tajā labākajā stāvoklī, restauratori ir pavisam citās domās, jo visas trūkstošās detaļas būs iespējams atrast vai izveidot no jauna.

Vecākais RAF busiņš pasaulē ar nosaukumu RAF-977V "Latvija", kas nupat nonācis muzejā, ir vienīgais zināmais šāds spēkrats, kas saglabājies līdz mūsdienām. Savulaik tika saražoti vien 1300 šī automobiļa eksemplāru. RAF spēkrats negaidīti atrasts kādā Čīles sludinājumu portālā, un tā ceļš līdz Latvijai pēc tam prasīja pusotru gadu.

Rīgas Motormuzeja vadītāja vietnieks Agris Šmits: "Nekas nav sabojāts. Mašīnas šasija, rāmis ir ļoti, ļoti izcilā stāvoklī. Automobilis nav nekur ļoti būtiski korodējis vai kaut kas izmainīts. Pamata konstrukcijas ir vietā, pat līdz sīkumiem ir visi logi, mazie āķīši ir palikuši oriģinālie, kas ir bijuši tam automobilim."

Čīle, iespējams, ir pēdējā vieta uz pasaules, kur kāds šo spēkratu būtu varējis meklēt, tomēr veiksmīgu apstākļu sakritības rezultātā tas pamanīts vietējā sludinājumu portālā un tagad ir atgriezies dzimtenē.

Šmits skaidroja:

"Čīlieši viņu ir nopirkuši no austriešu misionāra. Kur viņš to ir dabūjis un kā tas ir nonācis viņa rokās, to mēs vēl nezinām."

Tagad sekos rūpīgs darbs arhīvos, lai saprastu, kā šis spēkrats savulaik ticis no Padomju Savienības līdz Rietumeiropai un kā vēlāk tam klājies Čīlē.

"Tā līdzība ir diezgan liela ar "Volkswagen" busiņu. Vienā mirklī šis automobilis pēkšņi pārtapa par "Volkswagen". Tā arī Čīlē labu laiku tiek lietots kā "Volkswagen" bez modeļa nosaukuma," viņš teica.

Ilgais ceļš mājās

Ceļš no Čīles līdz Latvijai busiņam aizsākās pirms pusotra gada. Sākumā traucējusi Covid-19 pandēmija, bet vēlāk arī citi no Motormuzeja neatkarīgi apstākļi, piemēram, streiks ostā.

Motormuzeja vadītāja vietnieks teica: "Pašā pēdējā brīdī, kad mums jau bija rezervēts konteiners un sarunāta vieta prāmī, sākās lokāli nemieri un īpašnieks nevarēja fiziski auto nogādāt uz ostu. Tam stāstam pa vidu vēl bija kanāls, kur kuģis iesprūda, kas ietekmēja visu loģistiku. Tas attālināja, attālināja mašīnas nonākšanu atpakaļ dzimtenē. Brīžiem likās, ka ir jau pilnīgi bezcerīgi, jo kuģa reiss tiek pārcelts un pārcelts."

Nelieli sarežģījumu radušies arī muitā.

"Mēs visi zinām, kas ir RAF. Tā ir "Rīgas Autobusu fabrika". Formējot dokumentus, vienā mirklī mums prasīja, vai mēs vedam militāra rakstura kravu. Starptautiski RAF ir "Royal Air Force" – gaisa spēku vienība," viņš pastāstīja.

Tagad muzeja speciālistiem priekšā gana ilgs darbs, līdz izdosies atjaunot ''rafiņu'' tā vēsturiskajā izskatā.

Rīgas Motormuzeja restaurācijas komandas vadītājs Gunārs Dortāns norādīja: "Tas ir vēsturiskais "rafiņš", uz ko mums tiekties. Kā restauratori saka, vislabāk mums padodas izjaukšana. Ar to arī sāksim. Noņemsim svešos elementus, kas nav no šī busa. Un tad lēnām komplektēsim klāt trūkstošo. Komplektēsim, meklēsim, studēsim. Par laimi, vēl ir aculiecinieki, ir vīri, kas ir piedalījušies [ražošanā]. Arhīvos šis tas ir atrodams. Gan jau foto vēl nāks klāt. Ar jūsu palīdzību tauta uzzinās un gan jau kaut ko atsūtīs."

Sākotnēji muzejs plāno izstādīt savu jaunieguvumu publiskai apskatei tā esošajā izskatā, lai katrs pats ar savām acīm var apskatīt, kāds tas ir atceļojis no Čīles. Pēc pāris gadiem jau varēsim redzēt pilnībā atjaunotu spēkratu, tieši tādu, it kā tas būtu tikko izbraucis no rūpnīcas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt