Sadaļas Sadaļas

Lielo rindu dēļ CSDD pagarina motociklu eksāmenu sezonu

Neiespējamā misija – tā mēģinājumus pierakstīties uz motociklu vadīšanas tiesību eksāmeniem šīs vasaras beigās raksturo topošie motobraucēji. Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) šogad novēro lielāku pieprasījumu gan pēc motociklu, gan pēc autovadītāju tiesību iegūšanas. Papildu spriedzi radījis arī vīrusa pandēmijas pārrāvums veselības pārbaužu un pirmās palīdzības kursu kārtošanā.  

ĪSUMĀ:

  • CSDD šogad vairāk piesakās uz moto un auto vadīšanas tiesību eksāmeniem.
  • Līdz septembrim pieņemti 2503 A kategorijas eksāmeni, par 211 vairāk nekā pērn.
  • CSDD pieļauj – lielāku interesi par moto tiesībām veicināja Covid-19 ierobežojumi.
  • Taču tas nozīmē arī garākas rindas uz eksāmeniem.
  • Parasti moto eksāmenus pieņem līdz 1. oktobrim.
  • CSDD pagarināja šo iespēju līdz 16. oktobrim, ja laiks ļaus – varētu arī ilgāk.
  • Pieprasījums audzis arī pēc auto tiesību eksāmeniem.
  • Autoskolas vadītājs: Šogad tiešām jūt lielāku pieprasījumu pēc A kategorijas.

Ja jums šķiet, ka šovasar uz ielām manāt vairāk motociklu, tas nav nejauši. Interese par A kategorijas tiesību iegūšanu ir ievērojami pieaugusi. To apliecina CSDD statistika – no sezonas sākuma līdz 1. septembrim pieņemti 2503 praktiskie eksāmeni mopēdu, A, A1 un A2 kategorijas tiesībām, kas ir par 211 vairāk nekā pērn.

Lielo rindu dēļ CSDD pagarina motociklu eksāmenu sezonuMāra Rozenberga

“Šogad mēs tiešām novērojam strauju papildu interesi par A kategorijas jeb motociklu vadīšanas tiesību iegūšanu. Skaidrojums, iespējams, varētu būt tāds, ka, ņemot vērā visus ceļojumu ierobežojumus un to, ka cilvēki nevar aizbraukt plānotajā atvaļinājumā uz siltajām zemēm, bet gribas kaut ko pasākt, tad daudzi acīmredzot plānojuši iegūt A kategorijas vadītāja apliecību un sākt braukt ar motociklu,” pieļāva CSDD Kvalifikācijas daļas priekšnieks Juris Teteris.

Taču tas nozīmē arī garākas rindas uz eksāmeniem.

Un, tā kā CSDD motociklu eksāmenus standartā pieņem tikai no 1. aprīļa līdz 1. oktobrim, pierakstīties uz eksāmenu vēl šajā sezonā daudziem gribētājiem izrādījusies teju neiespējamā misija.

Viņu vidū ir arī Latvijas Radio kolēģis Jānis Ramāns, kurš par motocikla tiesībām sācis domāt vēl pirms Covid-19.

„Augusta beigās saņēmu apmācības karti, ka autoskolā visu esmu izdarījis un varu iet uz CSDD pieteikties eksāmenam. Iegāju „e-csdd.lv” aplikācijā, kur var izvēlēties sev ērtāko laiku, un konstatēju, ka visos septembrī pieejamajos laikos ir tieši nulle vietu,” stāstīja Ramāns.

Viņš eksāmenu gribēja kārtot Valmierā, kas ir vistuvāk viņa dzīvesvietai un kur viņš arī mācījās. „Eksāmenu tūrismu” uz citām pilsētām neatbalsta arī CSDD, taču Jānim citu variantu īsti nav, ja gribas šogad tikt pie tiesībām.

Sarunas laikā viņš telefona aplikācijā atjaunināja visai piņķerīgo pieraksta kalendāru.

“Kalendāru nekādi nevar „refrešot”, nav pogas „atpakaļ” – ir jāiet atkal viss tas penteris no sākuma: „CSDD eksāmeni un kursi”-> „Pieteikšanās vadīšanas eksāmenam” -> „Izvēlies vietu”… Ko es varētu izvēlēties? Nu, piemēram, „Rīga, Biķernieki”. Tad jāizvēlas kategorija, tālāk ir visādi brīdinājumi par Covid-19 kārtību, atgādinājums, ka jāierodas ar ekipējumu… Te ir mazliet vairāk datumu, bet arī tā pati situācija: nulle, nulle, nulle… Ā, re – tikko atvēruši 14. un 15. oktobri, kur ir divas un 24 brīvas vietas. Laikam jāpiesakās – vismaz kāda iespēja,” sprieda Jānis Ramāns.

Pieteikties uz oktobra vidu Jānis varēja tāpēc, ka CSDD nupat pagarinājusi eksāmenu pieņemšanas laiku, reaģējot uz lielajām rindām.

Kvalifikācijas daļas priekšnieks Juris Teteris stāstīja, ka mobilizēti visi eksaminācijas inspektori, tiekot strādātas arī virsstundas.

“Līdzīgi kā citus gadus arī šogad motosezona tiks pagarināta. Pirmais plāns ir 16. oktobris. Bet, protams, ja laikapstākļi atļaus un nebūs auksts – jo pamatā problēma ir aukstumā, kad brauktuve kļūst slidena, – tad strādāsim arī ilgāk par 16. oktobri,” solīja Teteris.

Sastrēgumus radījusi arī Covid-19 pandēmija, kuras dēļ uz laiku nebija iespējams nokārtot pirmās palīdzības kursus un veikt veselības pārbaudes.

Un tas pagarinājis gaidīšanas laiku arī uz autovadītāja eksāmenu. Pēc CSDD datiem pieprasījums pēc visiem vadīšanas eksāmeniem ir lielāks nekā citus gadus.

Piemēram, augustā pieņēma par 10% vairāk eksāmenu nekā pirms gada.

“Mums noteikti ir ļoti liels pieprasījums pēc A kategorijas,” atzina  Zigmārs Jansons, autoskolas „Presto” vadītājs un instruktors.

Viņš gan neuzņemas vērtēt lielās intereses iemeslus – vai tā būtu Covid-19 laika vēlme vadīt pašam savu transportlīdzekli, jauna hobija meklējumi vai kas cits. Bet viņa ieskatā šis gads būtiski neatšķiras no citiem – vasaras sezonā vienmēr pieprasījums pēc tiesībām ir lielāks, un arī interese par „močiem” te aug, te krīt.

„Es tam ļoti lielu uzmanību nepievērstu. Autoskolas vadītājs esmu vairāk nekā 10 gadus, instruktors tūlīt būšu jau 15 gadus, un katru gadu ir savas problēmas. Vienreiz – uz vienu pusi, citreiz – uz citu. Pirms gadiem, kad bija krīze, tad bija ļoti maz [kas gribēja apgūt motociklu]. Savulaik, kad [motocikliem] nevajadzēja teoriju, bija ļoti daudz gribētāju, kad sāka prasīt mācīties teoriju paralēli braukšanai – atkal samazinājās,” stāstīja Jansons. 

Lai pēc iespējas izvairītos no eksāmenu sastrēgumiem rudenī, instruktors iesaka iespēju robežās izvēlēties mācībām mazāk noslogotus gada laikus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt