Kravas auto no novembra jāaprīko ar uzlaboto avārijas bremzēšanas sistēmu

Sākot no 2015.gada 1.novembra, visās Eiropas Savienības (ES) valstīs būs obligāta prasība ierīkot uzlabotās avārijas bremzēšanas sistēmu AEBS (Advanced Emergency Braking System) un joslu uzraudzības sistēmu LDW (Line Departure Warning System) visiem N3 kategorijas transporta līdzekļiem, informēja "Scania Latvia" pārstāve Liene Paula Tovkiņa. Izņēmums ir transporta līdzekļi ar vairāk nekā trim asīm.

AEBS ir drošības sistēma, kas ar radara un kameras palīdzību nosaka priekšā esoša šķēršļa lielumu, ātrumu, attālumu un pēc tam ar skaņas signālu un paziņojumu displejā brīdina autovadītāju vai arī pati veic bremzēšanu, ja joprojām draud sadursme ar šķērsli. Savukārt joslu uzraudzības sistēma brīdina šoferi ar skaņas signālu, ja kravas auto neapzināti šķērso joslu sadalošo līniju neuzmanības dēļ.

AEB sistēma izmanto automašīnas priekšgalā uzstādītu tāldarbības radaru un uz priekšu vērstu kameru aiz vējstikla. Šādi iegūto informāciju centrālā vadības sistēma apkopo un analizē kopā ar citiem datiem, kas pienāk no bremžu sistēmas. Ja šķēršļa ātrums ir lielāks par 14 km/h un sistēma aprēķina, ka tas atrodas kravas automašīnas ceļā, AEBS vispirms pārbauda, vai šoferis kontrolē situāciju (gaida bremžu vai gāzes pedāļa nospiešanu) un vai viņš stūrē automašīnu.

Ja šķērslis joprojām ir automašīnas ceļā, bet šoferis nereaģē, tiek dots skaņas signāls par sadursmes briesmām, un uz automašīnas displeja parādās paziņojums par iespējamo sadursmi. Iedarbojas arī bremzēšanas palīgsistēma, kas palīdz vadītājam izvairīties no sadursmes. Ja joprojām nav nekādu pazīmju, ka vadītājs reaģē uz situāciju, sistēma ieslēdz nākamo trauksmes pakāpi: iedarbina darba bremzes, un vienlaikus iedegas brīdinošs bremžu gaismas signāls. Izmantota tiek tikai daļa no automašīnas bremžu kapacitātes, jo šajā posmā galvenais mērķis ir šofera uzmanības piesaistīšana.

Ja pēc skaņas signāla un darba bremžu iedarbināšanas šoferis joprojām nereaģē un ir pārsniegts pieļaujamais relatīvais ātrums un mazākais pieļaujamais attālums līdz šķērslim, AEBS uzsāk avārijas bremzēšanu. Lai gan sadursme jau var būt neizbēgama, sistēma turpina samazināt automašīnas ātrumu, lai trieciena spēks sadursmes brīdī būtu pēc iespējas mazāks un pēc trieciena šķērslis netiktu uzgrūsts priekšā braucošām automašīnām.

Pirms pilnīgas avārijas bremžu iedarbināšanas vadītājam joprojām ir iespējas kontrolēt transportlīdzekļa kustību. Avārijas bremzēšana tiek atcelta, ja šķērslis novirzās no automašīnas paredzamās kustības trajektorijas vai arī kāpina ātrumu un atvirzās drošā attālumā. Šoferis var trīs sekundes ignorēt brīdinājumu par sadursmi ar nekustīgu vai kustīgu objektu, piemēram, apdzīšanas laikā, piespiežot gāzes pedāli “kick-down” režīmā. Šoferis var arī neitralizēt sadursmes brīdinājumu, ja iedarbina bremzes vai izmanto pagrieziena signālus, un tad AEBS uzskata, ka automašīnas vadītājs ir saņēmis informāciju par notiekošo.

Savukārt joslu uzraudzības sistēma ir drošības sistēma, kas brīdina vadītāju ar skaņas signāla palīdzību, kas nāk no tās puses skandām, kurā ir notikusi joslas šķērsošana. Sistēma aktivizējas, ik reizi ieslēdzot aizdedzi, pie braukšanas ātruma, sākot no 60 km/h, un, ja ir redzama vismaz viena joslas atdalošā līnija. Kad brīdinājums ir aktīvs, tiek samazināts kabīnē skanošās mūzikas skaļums. LDW sistēma nebrīdina, ja ir ieslēgts pagrieziena rādītājs un joslas tiek mainītas apzināti, kā arī četras sekundes pēc virziena rādītāja izslēgšanas. Joslu uzraudzības sistēma atslēdzas pie ātruma 55km/h.

“Lai izpildītu Eiropas Savienības tiesisko regulējumu uzlabotās avārijas bremzēšanas sistēmas jomā, ''Scania'' kopš 2013.gada septembra piedāvā aprīkot kravas auto ar ''Scania AEBS'' – uzlaboto avārijas bremzēšanas sistēmu, savukārt joslu uzraudzības sistēma LDW kā drošības papildaprīkojums ''Scania'' spēkratiem pieejama kopš 2007.gada. Atbilstoši likumdošanas jaunajām prasībām, sākot no šā gada 1.novembra, visi spēkrati, kas tiks reģistrēti, būs aprīkoti ar AEBS un LDW drošības sistēmām,” sacīja SIA "Scania Latvia" valdes loceklis Aigars Pušinskis.

“AEBS sistēma ir vispusīgi pārbaudīta un izmēģināta, tā spēj veikt ātrus un sarežģītus aprēķinus, apstrādāt visus datus, kas tiek saņemti brauciena laikā. Sistēma atšķir nekustīgus un kustīgus šķēršļus transportlīdzekļa ceļā un ir izstrādāta, lai neradītu šoferiem viltus trauksmi un neizraisītu nevajadzīgu bremzēšanu,“ norāda "Scania Group" inženieris Džozefs Ah-Kings.

Kopš pērnā gada nogales atbilstoši likumdošanas prasībām visi "Scania" spēkrati ir aprīkoti arī ar elektroniskās stabilitātes sistēmu (ESP), kura kritiskā situācijā, piemēram, braucot pa slapjiem un slideniem ceļiem, kā arī uz sausiem ceļiem, ja ir bīstamība, ka mašīna var apgāzties, palīdz autovadītājam saglabāt kontroli pār transportlīdzekli. Kad sistēma nosaka kādas atšķirības starp autovadītāja dotajām komandām, virzienu, kurā autovadītājs grib virzīt mašīnu un  automašīnas aktuālo kustības virzienu, tā nekavējoties aprēķina katra priekšējā, aizmugurējā un piekabes riteņa bremzēšanas spēku, kā arī samazina degvielas padevi (atlaiž gāzi), tā palīdzot autovadītājam stūrēt automašīnu izvēlētajā virzienā. Kā izvēles aprīkojums ESP bija pieejams kopš 2007.gada.

Aigars Pušinskis norāda, ka “ESP izmantošana var samazināt negadījumu skaitu, kā arī to izraisītos satiksmes sastrēgumus. Turklāt provizoriskie Eiropas Komisijas dati liecina, ka uzlabotās drošības sistēmas kravas automašīnās varētu glābt aptuveni 2500 dzīvību gadā (500 ESP, 1000 AEBS un 1000 LDW) un vēl vairāk dzīvību ārpus ES, jo attiecīgie tiesību akti mudinās ražotājus izmantot ESP kā standarta aprīkojumu vairākos tirgos”.

Par to, kā darbojas šīs drošības sistēmas, septembrī varēs uzzināt piecās Latvijas pilsētās: 9.septembrī Valmierā, 15.septembrī Rīgā, 17.septembrī Liepājā, 22.septembrī Rēzeknē un 23.septembrī Daugavpilī. Interesentiem būs iespēja testa braucienu laikā pārliecināties par joslu uzraudzības brīdinājuma sistēmas un avārijas bremzēšanas sistēmas darbības principu risinājumiem atbilstoši jaunajām likumdošanas prasībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Motori
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti